Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: „Ecourile păcii”, eveniment cultural CMG desfăşurat la Washington
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

„Ecourile păcii”, eveniment cultural CMG desfăşurat la Washington

Radio China Internaţional
Autor
Radio China Internaţional
Publicat 22 august 2025
Distribuie
Foto: CGTN

Evenimentul de schimburi culturale „Ecourile păcii”, organizat în comun de China Media Group (CMG) şi Ambasada Chinei în SUA, a avut loc în 20 august la Washington. Președintele CMG, Shen Haixiong, a transmis un mesaj video. Ambasadorul Chinei în SUA, Xie Feng, preşedintele Fundaţiei Sino-Americane pentru Patrimoniul Aviației, Jeffrey Greene, renumitul pictor american David Fraser şi alte peste 200 de personalităţi din cercurile economic, artistic, reprezentanţi ai mass-mediei şi ai studenţilor chinezi care studiază în SUA, au participat la eveniment.

Ambasadorul Xie Feng a afirmat că, fiind principalul câmp de luptă din Est în timpul Războiului Antifascist Mondial, Războiul de Rezistență al Poporului Chinez împotriva Agresiunii Japoneze a început cel mai devreme, a durat cel mai mult, a mobilizat cel mai mare număr de trupe și a dus la cele mai mari sacrificii. Poporul chinez a luptat 14 ani în peste 200 de bătălii majore și a suferit pierderi umane cu peste 35 de milioane de morţi şi răniţi, aducând o contribuție istorică majoră la victoria Războiului Mondial Antifascist. China s-a unit cu oameni iubitori de pace din peste 50 de țări pentru a forma un front unit antifascist internațional larg. Prietenia dintre poporul chinez și cel american, făurită cu sânge și foc, rămâne o sursă inepuizabilă în promovarea relațiilor dintre cele două ţări. Istoria a dovedit în repetate rânduri că prejudecățile și discriminarea, ura și războiul aduc doar dezastre și suferință. Respectul reciproc, coexistența pașnică și cooperarea reciproc avantajoasă sunt calea dreaptă pentru umanitate. Nepermiterea acestor tragedii istorice să aibă loc din nou este cel mai bun omagiu adus eroilor și martirilor care și-au sacrificat viața pentru a proteja libertatea, dreptatea și pacea. Apărarea roadelor victoriei în cel de-al Doilea Război Mondial și a păcii mondiale este cea mai bună modalitate de a marca cea de-a 80-a aniversare a victoriei în Războiul Mondial Antifascist.

Preşedintele CMG, Shen Haixiong, a menţionat că anul acesta este marcat de celebrarea celor 80 de ani de la obținerea victoriei în Războiul de Rezistență al Poporului Chinez împotriva Agresiunii Japoneze și în Războiul Mondial Antifascist. Acum doi ani, CMG a organizat la San Francisco, „Dialogul China-SUA pentru prietenie şi schimburi culturale”. La acest eveniment, CMG a utilizat tehnologia „8K+AI” pentru prezentarea din nou a imaginilor istorice ale echipei americane Flying Tigers. De data aceasta, CMG a adus mai multe filme chinezeşti precum „Tigri zburători pe cerul larg”, „The Secret Betrayal” și „The Sinking of the Lisbon Maru”. Prin intermediul acestor filme, toată lumea va înțelege valoarea păcii și își va uni responsabilitatea în a o proteja. CMG va aprofunda cooperarea cu partenerii internaționali pentru a transmite vocea Chinei în respingerea hegemoniei, protejarea justiţiei şi urmarea căii drepte. 

La eveniment au fost prezentate lucrările a 20 de pictori chinezi şi americani pe tema păcii. Participanţii au vizionat documentarul realizat de CMG „Tigri zburători pe cerul larg” şi spectacolele prezentate de studenţi şi tineri artişti din mai multe universităţi din SUA.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Xizang uimește cu marile schimbări și progrese 
Articolul următor „Ecourile păcii”, eveniment cultural CMG la Seul
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Premierul Ilie Bolojan anunţă adoptarea reformei administraţiei şi pachetul de relansare economică
Economie
Grevă națională în aeroporturile Italiei, pe 26 februarie: transportul aerian, afectat după Olimpiadă
Actualitate Transporturi
ARACO îl omagiază pe domnul Prof. Univ. Emerit DHC Dr. Ing. Ramiro Sofronie la împlinirea a 90 de ani
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Cosmopolis a vândut mai multe locuințe în 2025 decât Târgu Jiu, Tulcea, Deva sau Reșița
  • Olanda scade, cererea pentru tabere educaționale în SUA și Japonia explodează. Harta studiilor abroad
  • Nostalgia Radio s-a lansat în FM. În București se ascultă pe frecvența 90,2 FM
  • Magazinul Action cu numărul 9 din România se deschide la Satu Mare
Actualitatea din China 

Li Qiang, la ceremonia de încheiere a Jocurilor Asiatice

0 minute
Actualitatea din China 

CMG va difuza Gala de Sărbătoarea Primăverii 2024

1 minute
jocurile-olimpice
Actualitatea din China 

ONU emite un set de mărci poștale cu JO de iarnă Beijing 2022

0 minute
Actualitatea din China 

MAE chinez: „China este dispusă să lucreze cu toate părțile pentru a promova dezvoltarea sănătoasă a comerțului cu servicii”

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?