Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Fără probe, Donald Trump îi acuză pe democrați că încearcă să „fure alegerile”
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Fără probe, Donald Trump îi acuză pe democrați că încearcă să „fure alegerile”

Maria Capitaine
Autor Maria Capitaine
Publicat 6 noiembrie 2020
Distribuie
foto: euronews.com

Într-un discurs rostit joi seară de la Casa Albă, plin de acuzații fără probe – în așa măsură încât unele canale de televiziune au oprit difuzarea discursului – președintele american i-a acuzat pe democrați că încearcă să fraudeze alegerile pe care domnia sa pretinde că le-a câștigat. În ciuda apelurilor la calm lansate de Joe Biden, cele două tabere în competiție sunt „la cuțite”. Se așteaptă în continuare rezultatele scrutinului din ultimele state federale, în special din Georgia și Pennsylvania, care ar putea influența scorul final.

Într-un discurs de doar 15 minute, citit de la Casa Albă, președintele Trump – spun cu insistență corespondenții agențiilor de presă – s-a prezentat, fără să-și susțină opinia cu absolut nicio probă, în „victima unei vaste fraude electorale”. S-a proclamat învingător al alegerilor, deși cifrele devin din ce în ce mai favorabile adversarului său, Joe Biden.

Într-o tiradă adeseori confuză, asortată cu neadevăruri privind numărarea voturilor încă în curs de desfășurare, Donald Trump a făcut aluzie la „voturile ilegale” venite prin poștă în favoarea lui Biden.

Televiziunile americane au întrerupt difuzarea discursului lui Donald Trump

În momentul în care Donald Trump a afirmat că el este adevăratul câștigător al alegerilor dacă se numără voturile „legale”, atunci când a susținut că, în realitate, sunt numărate voturile „ilegale” (sosite prin corespondență), metodă prin care democrații pot fura scrutinul, foarte rapid, canalul TV MSNBC a întrerupt transmisia în direct. La fel au procedat posturile NBC și ABC News. CNN a decis să nu întrerupă difuzarea discursului președintelui, la finele căreia a subliniat: „Ce tristă noapte pentru Statele Unite să vadă președintele lor… acuzând în mod fals cetățenii că încearcă să fure alegerile!”.

Și presa a reacționat la fel în comentariile apărute vineri dimineață. Până și jurnalul conservator „The New York Post”, de regulă alături de președintele Trump în această campanie, s-a desolidarizat de „alegațiile lui nefondate”. „USA Today” își titrează editorialul: „Activitatea noastră este să spunem adevărul, nu să scriem despre comploturi nefondate”.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Articolul anterior Dan Armeanu Vicepresedinte ASF Dan Armeanu (ASF): Pandemia COVID-19, impact minim asupra fondurilor de pensii private
Articolul următor ostarhiseb ANUNȚ DE PARTICIPARE LA PROCEDURA COMPETITIVĂ
Un comentariu
  • Pontifaunir spune:
    6 noiembrie 2020 la 12:20

    … Cat despre consiliera-i pe probleme religioase, aiasta i-a pus capacu’ .

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Zweite Bundesliga: Bochum câștigă duelul cu Schalke 04
Sport
Ministerul Finanțelor: Termen de tranziție pentru utilizarea sistemului RO e-Factura de către persoanele fizice
Fiscalitate
Polonia pregătește „cel mai modern zid anti-drone din Europa“
Extern

RSS Știri Financiare

  • România antreprenorială: capital local în regiuni, investiții străine concentrate în București
  • Peste 180.000 metri pătrați de birouri vor fi livrați în București până în 2027
  • BYD lansează în România SUV-ul plug-in hybrid SEALION 5 DM-i
  • 7 din 10 autoturisme înmatriculate în 2025 sunt mașini rulate. Aproape jumătate sunt diesel
Extern

Nou avertisment privind consecințele unui Brexit fără acord final ce stabilește viitoarele relații ale Regatului Unit cu Europa

5 minute
Extern

Franța: sunt trași la răspundere primul ministru și ex-ministrul Sănătății pentru neluarea măsurilor vizând prevenirea sosirii epidemiei

5 minute
Cultură și Educație

Analiză în SUA după testele PISA: Care este diferența între elevii privilegiați și cei săraci

3 minute
Extern

Ajutor financiar suplimentar de un miliard de euro, acordat Ucrainei de Uniunea Europeană

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?