Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Furnizorii TIC trebuie să își adapteze strategiile pentru a ajuta companiile să realizeze o transformare digitală de succes
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
ActualitateIT

Furnizorii TIC trebuie să își adapteze strategiile pentru a ajuta companiile să realizeze o transformare digitală de succes

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 25 februarie 2025
Distribuie
Cătălina Dodu, EY România

Studiu EY

– Companiile cheltuiesc mai mult pe tehnologii noi în fiecare an, dar au dificultăți în a extinde proiectele pilot

– Multe întreprinderi nu sunt la curent cu ultimele posibilități ale tehnologiilor mobile și găsesc cu greu furnizorii potriviți

– Furnizorii pot ajuta clienții să depășească aceste probleme, prin evidențierea relațiilor din ecosistemele lor și a valorii comerciale generate de noile tehnologii

Dinamica investițiilor întreprinderilor în tehnologiile emergente rămâne solidă, aproape jumătate (47%) dintre companii investind în inteligența artificială generativă (GenAI), față de 43% anul trecut. 43% dintre respondenți investesc în internetul lucrurilor (IoT) și 33% în tehnologia 5G, o tendință în creștere de la 39% și, respectiv, 27% în 2024. Cel mai recent studiu EY Reimagining Industry Futures subliniază necesitatea ca furnizorii din domeniul tehnologiei informației și comunicațiilor (TIC) să își adapteze strategiile, astfel încât să sprijine în mod eficient companiile în realizarea unei transformări digitale de succes.

Au crescut vânzările de dispozitive medicale portabile inteligente și de console de jocuri, iar criza semiconductoarelor va continua
28 ianuarie 2022

Procesul decizional din cadrul întreprinderilor este mai larg distribuit la nivelul conducerii superioare executive, 49% dintre respondenții directori generali (CEO) fiind în prezent implicați în strategia tehnologiilor emergente, inclusiv în privința alegerii furnizorilor. Studiul EY a constatat că organizațiile în care directorul general este un factor decizional cheie sunt mai avansate în procesul investițional. Mai bine de jumătate (51%) dintre companiile respondente ale căror directori generali sunt implicați în deciziile privind noile tehnologii investesc în GenAI, comparativ cu 44% dintre organizațiile în care implicarea directorului general este mai redusă.

Companiile au dificultăți în a converti testările de tehnologie în implementări în mediul de producție

În pofida tendinței încurajatoare de creștere a investițiilor în tehnologii emergente, studiul a constatat că prea multe organizații se află încă doar în faza de testare. Un exemplu în acest sens este reprezentat de investițiile în IoT: cu toate că acestea cresc de la an la an, proporția companiilor cu implementări IoT active înregistrează un declin, scăzând la 16% în acest an, comparativ cu 19% în 2024. Implementările active ale tehnologiei edge computing rămân, de asemenea, la același nivel de la un an la altul, 22%, în timp ce doar 1% dintre organizațiile respondente dispun de implementări active ale tehnologiei GenAI.

Rob Atkinson, lider EY UK&I Technology, Media & Entertainment and Telecommunications Market, a declarat: „Pe lângă faptul că reprezintă o provocare pentru deblocarea valorii pe termen lung, neavansarea dincolo de faza de testare înseamnă că organizațiile riscă să nu beneficieze de impactul combinat al diferitelor tehnologii implementate împreună, un domeniu în care aproape patru din cinci organizații (79%) doresc să obțină mai multe rezultate. Ar putea exista, de asemenea, pericolul ca prea multe inițiative privind tehnologiile emergente să se desfășoare în mod izolat, limitând beneficiile comerciale rezultante”.

Gradul de cunoaștere a furnizorilor este redus, ceea ce complică selecția acestora

Companiile consideră că este dificil să ia decizii în cunoștință de cauză cu privire la furnizorii TIC care le pot ajuta cel mai bine în procesul lor de transformare. 73% dintre respondenți au declarat că au nevoie de o mai bună înțelegere a contextului în curs de schimbare al furnizorilor, ceea ce reflectă un mediu în care ecosistemele colaborative, care presupun alianțe între diferiți furnizori de tehnologie, devin o regulă. Mai mult de jumătate (56%) dintre respondenți consideră că nu îi cunosc pe ceilalți parteneri ai furnizorilor lor de tehnologie. În plus, mai puțin de o treime dintre organizații cunosc foarte bine noile posibilități ale tehnologiei mobile, cum ar fi interfața de programare a aplicațiilor de rețea (32%) și segmentarea rețelei (26%).

Parchetul susţine că un magistrat ar fi sprijinit activităţile infracţionale în dosarul lui Georgescu
27 februarie 2025

Cătălina Dodu, Partener, lider Cybersecurity EY South Cluster și Technology EY Romania: „În contextul transformării digitale accelerate, este imperativ ca furnizorii TIC să își revizuiască strategiile pentru a răspunde nevoilor în continuă schimbare ale companiilor. O înțelegere profundă a afacerii și a contextului specific în care operează clienții este esențială pentru a oferi soluții relevante și eficiente. Colaborarea în ecosisteme și adaptarea la noile tehnologii sunt, de asemenea, cruciale pentru a maximiza beneficiile investițiilor în tehnologie, facilitând astfel o tranziție reușită către un viitor digital.”

Întreprinderile preferă furnizorii care oferă rezultate economice

O treime (33%) dintre respondenții la sondaj au descris furnizorul ideal ca având capacitatea de a oferi rezultate economice cuantificabile și posibilitatea de a oferi acces la un ecosistem de parteneri solid (33%). Capacitatea de a se adapta și de a integra diferite tehnologii este, de asemenea, importantă pentru unul din patru (25%) respondenți. Aceste atribute s-au situat înaintea prețului bazat pe valoare (10%), ceea ce indică faptul că, atunci când evaluează furnizorii, organizațiile nu se uită doar la avantajele legate de costuri.

Apetitul pentru consolidarea furnizorilor înseamnă că îmbunătățirea gradului de conștientizare a clienților este esențială

Problemele întâmpinate de companii în ceea ce privește cunoașterea furnizorilor ar putea duce în cele din urmă la decizii de consolidare a bazei lor de furnizori. Mai bine de o treime (35%) dintre respondenții la sondaj din toate sectoarele intenționează să reducă numărul de furnizori TIC pe care îi utilizează în următoarele 12 luni, o măsură determinată de eforturile de îmbunătățire a securității, de reducerea cheltuielilor totale și de reducerea complexității tehnologice.

- Publicitate -
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior 99 de adolescenți au trecut prin programul C.R.E.A.A.T.i.V dedicat minorilor cu adicții
Articolul următor Călătorie în China cu compania filmului „Ne Zha 2”
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

România participă la Expoziția Internațională „Săptămâna Verde 2026” – Grüne Woche, Berlin
Agricultură
ARACO cere Guvernului deblocarea finanțării celor 12 investiții în infrastructura hidroenergetică din PNRR
Actualitate
Au fost publicate centralizatoarele cu observații și ordinele pentru schemele de ajutor de stat „e-DRIVE” și „PRO INFRA”
Actualitate Transporturi

RSS Știri Financiare

  • Vânzările de locuințe au scăzut la cel mai slab nivel din ultimii șase ani la finalul lui 2025
  • Bolt a adăugat noi orașe pe hartă în 2025. Creștere pe toate liniile de business
  • An record pentru pilonul 3 de pensii facultative. S-a depășit pragul de 1 milion de persoane înscrise
  • Proprietăți în valoare de 534 milioane euro vândute prin intermediul VAUNT în 2025
Actualitate

Femeia de astăzi – activ implicată în economie și societate

3 minute
Actualitate

Consiliul Concurentei a autorizat preluarea unor farmacii Belladonna de catre Sensiblu SRL

1 minute
Actualitate

Antony Blinken, în București: „Noi avem o alianță de neclintit, bazată pe valori comune pe care le vom apăra”

3 minute
Actualitate

Premieră națională la Iași: prima degustare de vinuri în realitatea virtuală

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?