Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Greva din educație continuă și marți. Simion Hăncescu, FSLI: Se alătură și cei care n-au semnat. Procentul este covârșitor, cred că se va ajunge la 100% în două zile
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Greva din educație continuă și marți. Simion Hăncescu, FSLI: Se alătură și cei care n-au semnat. Procentul este covârșitor, cred că se va ajunge la 100% în două zile

Contributor
Autor Contributor
Publicat 22 mai 2023
Distribuie
Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Vladimir Ionescu (www.b1tv.ro)

Greva din sistemul de educație continuă și marți, iar procentul celor care participă este covârșitor, a declarat președintele Federației Sindicatelor Libere din Învățământ, Simion Hăncescu, luni, pe B1 TV, la „News Pass” cu Laura Chiriac.

Întrebat dacă greva continuă și marți, președintele FSLI a spus: „Păi, dar este logic, așa cum v-am anunțat și ieri, această grevă a fost hotărâtă de oameni, în urma referendumului, și oamenii sunt cei care sunt extrem de hotărâți, primesc foarte multe semnale din toată țara, se alătură și cei care n-au semnat pentru grevă în zilele trecute. Procentul este covârșitor, deci se va ajunge, așa cum am prorocit ieri, la 100% cred că în două zile”.

Întrebat dacă ne putem aștepta să nu mai lucreze niciun profesor marți, el a adăugat: „Este foarte probabil. Pentru că am înțeles că s-a luat decizia să se suspende orice discuție legată de schimbările politice până se încheie greva profesorilor. Asta sună cam în felul următor, noi mai avem răbdare, voi puteți să stați în grevă cât vreți, că noi nu ne grăbim. Eh, acesta e un semnal rău, ceea ce ne determină să credem că nu au cele mai bune intenții de a rezolva problema”.

„Probabil vor să lase pe oameni în grevă, gândindu-se poate, poate vor ceda – eh, aici se înșală (…). O spun pentru a n-a oară. Am atras atenția celor de la Guvern de mult, de luni de zile, haideți să ne așezăm, să discutăm și să rezolvăm problemele din sistem, pentru că nemulțumirile sunt extrem de mari și există riscul major să se ajungă la o grevă generală, dar, din păcate, au luat-o ca o glumă – și iată că e grevă generală, de amploare, fără precedent, chiar mai mare decât cea din 2005!”, a mai declarat Simion Hăncescu.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Vârsta de pensionare va creşte treptat până la 65 de ani
Articolul următor Reuniunea membrilor Uniunii Consulilor Onorifici din România – Ediția 6 Arad 18-21 mai 2023
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

SigurantaOnline: Cinci greșeli online care te pot costa. Le faci fără să-ți dai seama
IT
ANCOM, alături de Salvați Copiii de Ziua Siguranței pe Internet
Actualitate
Consiliul Concurenţei a autorizat preluarea LJG Green Source Energy Gamma S.R.L. de către LSG Building Solutions GmbH, Green Source GmbH și Core Value Capital GmbH
Companii

RSS Știri Financiare

  • 5 to go intră pe piața din Dublin, după ce a deschis prima cafenea și la Sofia
  • JYSK inaugurează un magazin în centrul comercial Lemon Park Voluntari
  • Trei companii de stat sunt în top 5 după numărul de angajați. Cum stau la productivitate
  • Unul din cinci cetățeni din orașele din Europa Centrală și de Est nu are mașină
Actualitate

Protest al presei independente din Serbia: “Poliția are ordine de la conducerea statului să agreseze jurnaliștii”

9 minute
Actualitate

Doar 1% dintre români consideră că femeia ar trebui să plătească nota unei cine romantice

9 minute
curierul national acces press crangsi ceahlau
Actualitate

Astăzi este Ziua Mondială a Libertății Presei

2 minute
Actualitate

Asociația INACO premiază cele mai creative cadouri imprimate 3D de Ziua Mamei

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?