Aro Palace a încheiat un parteneriat cu Accor. Urmează investiţiile şi inaugurarea, în anul 2025
SC Aro Palace SA şi Accor, lider la nivel global în domeniul ospitalităţii, au semnat un acord pentru deschiderea unui nou hotel Mercure în municipiul Braşov. Contractul vizează consolidarea şi transformarea completă a fostului Hotel Capitol Braşov, care va fi redeschis la sfârşitul anului 2025 sub numele de „Mercure Braşov Center”. Hotelul îşi va primi oaspeţii în 181 de camere spaţioase, inclusiv 28 de suite. De asemenea, va avea un restaurant cu servire „a la carte” şi un lobby bar, dar şi şase săli de conferinţe modulare, cu o suprafaţă totală de peste 500 mp.
Încheierea parteneriatului a fost anunţată marţi, 27 iunie, într-o conferinţă de presă la care au participat reprezentanţii Grupului Accor, ai Transilvania Investments (fostul SIF Transilvania, acţionar majoritar la SC Aro Palace SA Braşov), dar şi ai SC Aro Palace SA.
Conform, preşedintelui Consiliului de Administraţie al Aro Palace SA, Călin Ile, compania braşoveană are în plan ca până la sfârşitul acestui an să parcurgă toţi paşii legaţi de obţinerea autorizaţilor şi selecţia furnizorilor ce vor implementa investiţia. „Lucrările de renovare vor începe în primul trimestru al anului 2024 şi vor presupune nu doar modernizarea completă a spaţiului, ci şi adăugarea de servicii ce vor permite o clasificare superioară. Scopul final este de a crea o sinergie între oferta hotelului Mercure Braşov Center şi cea a hotelului Aro Palace, un alt activ Transilvania Investments, astfel încât turiştii ce vizitează zona Braşovului să regăsească toate opţiunile în portofoliul companiei”, a declarat Ile.
La rândul său, Radu Roşca, preşedinte executiv Transilvania Investments, a menţionat că au fost analizate mai multe opţiuni pentru reintroducerea în circuitul turistic a Hotelului Capitol. „Mercure a fost alegerea cea mai potrivită pentru a potenţa tot ce are de oferit Hotel Capitol. Este un brand cu o notorietate internaţională puternică, care are ca valoare principală inspiraţia locală. Acest lucru ne va permite să ducem mai departe tot ce înseamnă istoria de peste patru decenii a hotelului”, a argumentat Roşca.
Pe de altă parte, Cătălina Toma, director de dezvoltare al Accor pentru Romania, Bulgaria şi Republica Moldova, a menţionat că pentru această companie, încheierea parteneriatului este „o oportunitate şi o onoare”.
Mercure Hotels este prezent în lume printr-o o reţea internaţională de peste 943 de hoteluri în peste 60 de ţări. Fiecare unitate are un stil propriu inspirat de specificul destinaţiei şi de cultura locală. Grupul Accor (care deţine brandul Mercure) este un grup hotelier lider la nivel mondial şi operează în peste 110 ţări, prin intermediul a 5.400 de proprietăţi, 10.000 de restaurante şi baruri, facilităţi de wellness sau spaţii de lucru flexibile. Grupul deţine 40 de branduri hoteliere, de la categoria de lux la cea economică, precum şi cea de lifestyle.