Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: InvestEU: acord BEI de 40 milioane EUR cu Eldrive pentru extinderea rețelelor de încărcare a vehiculelor electrice
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Finanțe și Bănci

InvestEU: acord BEI de 40 milioane EUR cu Eldrive pentru extinderea rețelelor de încărcare a vehiculelor electrice

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 26 ianuarie 2024
Distribuie

Peste 8.400 de stații de încărcare a vehiculelor electrice vor fi instalate în trei țări est-europene

· Se așteaptă ca proiectul să impulsioneze penetrarea pe piață a vehiculelor electrice, ceea ce ar combate poluarea aerului

· Prin această tranzacție, BEI își afirmă sprijinul pentru transportul durabil și obiectivele Pactului verde al UE

· Finanțarea este susținută de o garanție InvestEU pentru investițiile care ajută la tranziția verde

Banca Europeană de Investiții (BEI) a semnat un împrumut de 40 milioane EUR cu compania austriacă Eldrive Holding GmbH pentru instalarea a 8 472 de stații de încărcare a vehiculelor electrice (VE) în Bulgaria, Lituania și România în următorii trei ani, ca sprijin pentru mobilitatea verde și pentru obiectivele Pactului verde al UE privind transportul durabil și decarbonizarea.
Această investiție este susținută de programul InvestEU, care își propune să atragă investiții suplimentare în valoare de peste 372 miliarde EUR între 2021 și 2027. Programul InvestEU mobilizează investiții pentru prioritățile de politică ale UE, cum ar fi tranziția verde, competitivitatea, inovarea și infrastructura durabilă.
Cu sprijinul financiar din partea InvestEU și BEI, Eldrive Holding plănuiește să investească aproximativ 146 milioane EUR în instalarea a 4 376 de stații de încărcare noi pentru VE în România, 2 575 în Lituania și 1 530 în Bulgaria, accelerând punerea la dispoziție a infrastructurii necesare pentru dezvoltarea transportului curat în cele trei țări și sprijinind tranziția către neutralitatea climatică.
Proiectul va rezolva problema folosirii reduse a vehiculelor electrice și a stațiilor de încărcare în cele trei țări și le va ajuta să atingă obiectivele Planului verde al UE de a avea un milion de stații de încărcare publice pentru vehiculele electrice și stații de combustibil alternativ răspândite în cele 27 de state membre până în 2025. Rețelele de încărcare a vehiculelor electrice vor sprijini trecerea la vehiculele electrice și vor ajuta la reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră și a poluării aerului în zonele urbane din Bulgaria, Lituania și România.
„Este un proiect foarte important”, a declarat Vicepreședintele BEI Kyriacos Kakouris. „Sectorul transporturilor este una dintre principalele surse ale emisiilor de gaze cu efect de seră. Tranziția către electromobilitate poate ajuta la reducerea acestora, precum și a poluării aerului. Cu toate acestea, o tranziție serioasă către utilizarea vehiculelor electrice nu se poate produce fără infrastructura necesară. Ca bancă a schimbărilor climatice a UE, BEI sprijină construirea de rețele de încărcare a vehiculelor electrice, iar eu sunt foarte încântat că vom lua parte la modernizarea transportului din Bulgaria, Lituania și România.”
Eldrive Holding, controlată de investitori bulgari, gestionează deja peste 1 200 de puncte de încărcare pentru vehiculele electrice în cele trei țări. Încărcarea vehiculelor electrice este unul dintre sectoarele eligibile pentru sprijin suplimentar în cadrul inițiativei BEI de a sprijini REPowerEU, planul UE menit să pună capăt dependenței Europei de importurile de combustibili fosili. Banca UE s-a angajat ca, pe lângă împrumuturile sale obișnuite, să ofere o finanțare suplimentară de 45 miliarde EUR pentru proiectele care respectă criteriile REPowerEU.
„Obținerea încrederii Băncii Europene de Investiții reprezintă o etapă importantă pentru Eldrive. Este o recunoaștere valoroasă a rezilienței strategiei noastre de afaceri, a implementării și creșterii realizate în ultimii ani. Cu BEI ca parteneră în acest proiect, ne vom extinde rețeaua rapid și eficient și vom deveni unul dintre principalii operatori de puncte de încărcare din Europa”, a declarat directorul general al Eldrive, Stefan Spassov.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Google remediază o nouă vulnerabilitate de tip zero day în Chrome
Articolul următor CITR și Prime Insolv Practice contribuie la dezvoltarea metalurgiei și facilitează vânzarea fabricii de sârmă Dan Steel Group din Beclean, în procedură de faliment
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Războiul din Ucraina intră în al cincilea an
Extern
De Dragobete, Sărbătoare dulce a Magiunului din Prune Topoloveni, Sonimpex aniversează 33 de ani de existență
Actualitate
Curtea Supremă din SUA a anulat unele dintre taxele vamale impuse de Donald Trump pentru că nu au fost discutate în Congres
Extern

RSS Știri Financiare

  • Prețurile locuințelor noi din București au crescut cu procente între 50 și 100% în cinci ani
  • Hambar Gardens, un nou proiect de case cu 100% energie verde, dotate cu pompă de caldură geotermică
  • Brokerii Victoria Finance au intermediat în 2025 credite în valoare de 24 milioane de euro
  • Pinum va inaugura anul acesta noua fabrică de la Moara Vlăsiei
Finanțe și Bănci

FinTech-ul polonez de plăți BLIK vizează România și alte piețe europene

6 minute
Finanțe și Bănci

Românii au plătit online peste 660 mil. RON de Black Friday 2024

4 minute
Finanțe și Bănci

Banca Comercială Română – debut de succes pe piața internațională de capital printr-o emisiune de euroobligațiuni verzi 4NC3

6 minute
Actualitate

Românii au cheltuit anul trecut aproximativ 40 miliarde de euro în marile rețele de retail, cu 7,1% mai mult decât în 2023

6 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?