Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Iohannis, prima reacţie privind anchetarea lui Kovesi: Secția specială pentru anchetarea magistraților nu trebuie sub nicio formă să fie un instrument politic de intimidare
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Iohannis, prima reacţie privind anchetarea lui Kovesi: Secția specială pentru anchetarea magistraților nu trebuie sub nicio formă să fie un instrument politic de intimidare

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 14 februarie 2019
Distribuie
Sursa foto: DCNews

Preşedintele Klaus Iohannis a avut o primă reacţie după citarea Laurei Codruţa Kovesi la secţia specială de anchetare a magistraţilor pentru vineri în calitate de suspect privind infracţiunea de abuz în serviciu, mărturie minciunoasă şi luare de mită. Şeful statului a subliniat că prioritatea principală trebuie să fie protejarea şi consolidarea statului de drept şi a solicitat secţiei speciale să respecte cu stricteţe legea şi să nu devină un instrument politic de anchetă şi intimidare.

Klaus Iohannis a condamnat majoritatea PSD-ALDE pentru înfiinţarea acestei secţii care a fost criticată şi de organismele europene şi cere coaliţiei să nu facă şi alţi paşi care să îndepărteze România de parcursul european.

Şeful Statului a subliniat că lupta anticorupţie va continua în România în ciuda tuturor celor care vor să îngenuncheze statul dre drept sau să controleze justiţia.

Comunicatul integral al Administrației Prezidențiale:

Prioritatea zero a tuturor celor care au responsabilități în statul român, indiferent de funcțiile pe care le ocupă, trebuie să fie protejarea și consolidarea statului de drept.

Solicit Secției de investigare a infracțiunilor din justiție corectitudine maximă, respectarea cu strictețe a legii și clarificarea rapidă a situației în ceea ce privește dosarul deschis pe numele doamnei Laura Codruța Kövesi, conducerea acestei secții având o imensă răspundere în acest sens.

Secția specială pentru anchetarea magistraților nu trebuie sub nicio formă să fie un instrument politic de anchetă și intimidare a magistraților și procurorilor. Am contestat încă de la început înființarea unui astfel de organism, sever criticată și de către Comisia de la Veneția, Comisia Europeană și GRECO, pentru că nu prezintă suficiente garanții de independență în raport cu factorul politic și poate afecta încrederea cetățenilor în justiție.

Calendar
18 august 2021

Majoritatea PSD-ALDE a ignorat cu bună știință toate aceste avertismente, astfel că această secție specială, în acest moment, funcționează. Tot această majoritate, printr-o serie de modificări nocive ale legilor justiției, este direct responsabilă pentru generarea conflictului care există acum în rândul magistraților. PSD-ALDE a construit de la bun început un discurs anti-justiție și a făcut demersuri concrete pentru revocarea din funcție a procurorului-șef al DNA și a procurorului general al României, mai nou, Președintele Înaltei Curți de Casație și Justiție reclamând, de asemenea, presiuni și interferențe.

Atenționez majoritatea PSD-ALDE să înceteze să mai facă și alți pași înapoi care să îndepărteze România de parcursul său european, ca stat democratic consolidat. Este imperativ ca PSD-ALDE să pună în aplicare cu celeritate opiniile Raportului Comisiei de la Veneția și recomandările cuprinse în Raportul Comisiei Europene privind MCV, astfel încât independența justiției și lupta anticorupție să nu fie afectate, iar fundația democratică a statului român să nu fie periclitată.

Lupta anticorupție va continua în România, în ciuda oricăror eforturi agresive ale celor care își doresc să controleze justiția și să îngenuncheze statul de drept. Ca Președinte, voi acționa și mai departe pentru menținerea statutului pe care România și l-a câștigat cu mari sacrificii, de țară în care instituțiile sunt puternice, dar sunt puternice prin aplicarea corectă a legii, nu prin abuzuri.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior ArcelorMittal_Galati Uniunea Europeană va examina investițiile străine directe
Articolul următor Spania: Guvernul cade, urmează noi alegeri legislative
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Happy Chinese New Year 2026
China și România, dialog cultural de Anul Nou Chinezesc
Cultură și Educație
JO Hochei: Canada zdrobește o echipă a Cehiei care astăzi nu a putut mai mult
Sport
Moldova Innovation Technology Park anunță un record istoric: cifra de afaceri a companiilor rezidente a depășit 1 miliard USD în 2025
Actualitate Companii

RSS Știri Financiare

  • Livrările de birouri flexibile din București au crescut de peste trei ori față de anul trecut

  • Bucătăria este „inima casei” pentru români. Gătitul rămâne o parte esențială în fiecare gospodărie
  • Primul Lidl sub noua identitate vizuală, inaugurat la Întorsura Buzăului
  • Proprietarii Dedeman vor prelua operațiunile Carrefour în România pentru 823 milioane de euro
Actualitate

”Dezinfectant de mâini” fals depistat pe piață de ANPC

2 minute
Actualitate

Pauza de la mediul online și tehnologie câștigă teren – 32% dintre români au testat detoxul digital

5 minute
Actualitate

În perioada Sărbătorilor de iarnă, Protecția Consumatorilor a dat amenzi în valoare de peste 3,4 milioane de lei

2 minute
Multime de oameni
Actualitate

Românii se concentrează pe familie și pe cei care au nevoie de ajutor

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?