Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Japonia se numără printre destinațiile favorite ale românilor vara aceasta
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Turism

Japonia se numără printre destinațiile favorite ale românilor vara aceasta

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 22 august 2025
Distribuie

Japonia a cucerit inimile românilor și a devenit una dintre cele mai populare destinații ale verii. Potrivit Kiwi.com, lider în domeniul travel-tech, interesul pentru zborurile către Japonia a crescut spectaculos: în prima jumătate a anului s-au înregistrat cu peste 55% mai multe rezervǎri față de 2024, iar numai în sezonul estival s-au fǎcut cu 50% mai multe rezervǎri fațǎ de vara precedentǎ.

Zborurile către Japonia au devenit considerabil mai accesibile: costul mediu al unui bilet a scăzut cu aproape 20% față de vara anului trecut, ajungând la aproximativ 360 de euro. Astfel, experiențele japoneze autentice, de la plimbările printre cireșii înfloriți până la serile cu sushi sau explorarea metropolelor vibrante, sunt mai la îndemânǎ ca niciodatǎ. În plus, românii nu se limitează la city-break-uri: durata medie a sejurului depășește 12 nopți, iar rezervările se fac cu peste 76 de zile înainte, semn că planificarea atentă și vacanțele cu sens câștigă teren.

Călătoriile în familie sunt în plină expansiune în 2025. Ponderea lor s-a triplat față de vara trecută, crescând de la 5% în 2024 la 17% în 2025. În același timp, excursiile în cuplu au scăzut ușor, de la 43% la 39%, iar cele solo au înregistrat un declin mai accentuat, de la 46% la 36%. Fie că vizitează temple alături de cei dragi sau descoperă viața de noapte vibrantă din Tokyo împreună cu prietenii, românii aleg tot mai des experiențele împărtășite.

Pentru mulți turiști însǎ, Japonia este doar punctul de început al unei aventuri mai ample în Asia. Peste două treimi dintre români combină vizita în Țara Soarelui Răsare cu destinații precum Coreea de Sud, Taiwan sau Thailanda, folosind hub-uri ca București, Budapesta, Seul sau chiar Chișinău. Itinerariile care includ mai multe țări sunt mai populare ca niciodată, iar platforma Kiwi.com face planificarea acestora mult mai simplă.

În ceea ce privește destinațiile preferate, românii rămân fideli marilor atracții, Tokyo, Osaka și insula Okinawa ocupând primele locuri. Totuși, 2025 aduce și o diversificare remarcabilǎ: în primele șase luni ale anului, românii au descoperit 15 orașe japoneze, față de doar 6 anul trecut.

Vara rămâne, fără îndoială, anotimpul favorit pentru vizitat, cu lunile iulie și august în vârful clasamentului. Fie că merg pentru festivaluri, aventuri în aer liber sau pur și simplu pentru a explora cultura fascinantă a Japoniei, românii caută povești și amintiri de neuitat alături de cei dragi. În 2025, Japonia nu este doar o destinație de vacanță, ci o experiență memorabilă.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Rezultatele Licitației de CfD – analiză
Articolul următor Caricatura zilei
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Polonia şi Italia anunță că nu se vor alătura Consiliului pentru Pace al lui Donald Trump
Extern
Consiliul Concurenţei analizează preluarea Riello Group S.p.A., Riello America LLC de către Ariston Holding N.V
Companii
Ucraina: PE aprobă un pachet de împrumut în valoare de 90 de miliarde euro
Extern

RSS Știri Financiare

  • Dezvoltatorii au reluat construcția de birouri în București. 8 proiecte majore în lucru
  • PPC extinde capacitățile parcului eolian Sălbatica 1 cu un sistem BESS de 60 MWh
  • Ce au citit românii prin Bookster în 2025. Gabor Maté este cel mai căutat autor
  • azitis.com a vândut active de peste 32,5 milioane euro în 2025 
Turism

Inițiative în industria hotelieră pentru atingerea obiectivelor ecologice

3 minute
Actualitatea din China 

Japonia trebuie să ofere un răspuns fără echivoc în problema Taiwan

1 minute
Actualitate

CEO renunță la participația de la Hotelul „Mina” din Rânca

6 minute
Turism

BBC: Fascinanta călătorie a jurnalistului Andrew Eames pe Via Transilvanica

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?