Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Macky Sall: Lumea are nevoie de o ordine nouă cu participarea mai mare a țărilor în curs de dezvoltare
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

Macky Sall: Lumea are nevoie de o ordine nouă cu participarea mai mare a țărilor în curs de dezvoltare

Radio China Internaţional
Autor Radio China Internaţional
Publicat 12 septembrie 2023
Distribuie

  Președintele statului Senegal, Macky Sall, a declarat într-un interviu  pentru China Media Group (CMG), că s-a întâlnit de multe ori cu președintele Xi Jinping la diferite evenimente și că sunt buni prieteni. Sall a apreciat opiniile politice ale liderului chinez și ideile sale privind dezvoltarea globală, care au un impact profund asupra comunității internaționale, precum și întărirea dialogului, realizarea multilateralismului și a guvernării mai echitabile.

     Macky Sall a spus că potențialul pentru cooperarea economică China-Senegal este uriaș. În ultimii ani, relațiile bilaterale s-au dezvoltat rapid. China este, azi, cel mai important partener comercial al Senegalului în comerț, investiții, infrastructură și multe altele. „Senegal este mulțumit de buna desfășurare actuală a relațiilor bilaterale. Țările africane salută cooperarea fără nicio părtinire. De asemenea, sunt dispuse să împărtășească valori comune. Comportamentul Chinei răspunde nevoilor popoarelor africane și menținem respectul reciproc în relații”, a spus Macky Sall.

     În ceea ce privește extinderea BRICS, el a afirmat că acesta este un semn al așteptărilor pentru noua ordine mondială. În viitor, Senegal ar putea lua în considerare aderarea la BRICS. În urmă cu 10 ani, țara a fost invitată la summitul de la Deban și acum participă și la o întâlnire regulată în cadrul BRICS+. Președintele Xi Jinping a spus că extinderea BRICS marchează o eră nouă în progresul piețelor emergente și al țărilor în curs de dezvoltare. Sall a subliniat că odată cu înființarea BRICS, au apărut speranțe pentru nașterea acestui nou cadru și a posibilităților sale.

    El a apreciat, de asemenea, memorandumul de înțelegere semnat pentru cooperarea între CMG și mass-media senegaleză și instituirea mecanismului comun de difuzare. Președintele senegalez a spus că mass-media și publicul sunt căi importante pentru schimburi. Prin urmare, emisiunile în limbile franceză, engleză și africană sunt extrem de necesare. El a cerut o mai mare implicare a CMG în activitățile media din Africa și demonstrarea dezvoltării și vitalității continue a continentului.

Articol realizat de Radio China Internațional și CCTV

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior România – Kosovo: Meci oprit temporar din cauza torțelor și mesajelor politice
Articolul următor China a trimis un mesaj de solidaritate Libiei, după furtuna Daniel
Un comentariu
  • Florin braileanul spune:
    13 septembrie 2023 la 17:45

    Cand se vor trezi din betia puterii colonialuste, americanuu vor avea 80% din lume impotriva lor

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Johnson&Johnson, obligată să plătească 40 de milioane $ despăgubiri la două femei care au spus că pudra de talc le-a cauzat cancer ovarian
Extern
UGIR – invitat la ședința Comisiei de dialog social din cadrul Instituției Prefectului, Județul Maramureș
Actualitate
Donald Trump, dat în judecată pentru că a demolat o aripă a Casei Albe ca să construiască o sală de bal
Extern

RSS Știri Financiare

  • Largest office occupiers spend under 5% of turnover on modern workspaces
  • Romania’s coworking market expands by 20% this year
  • Piața de coworking din România a crescut cu 20% anul acesta
  • MedLife a devenit cea mai valoroasă companie a sectorului de sănătate din România

Citește și

astronauti chinezi
Actualitatea din China 

VIDEO | Modulul experimental Wentian de pe stația spațială chineză este funcțional

0 minute
Actualitatea din China 

China lansează noi acuzații legate de Agenția Centrală de Informații a SUA

4 minute
Actualitatea din China 

China îndeamnă oficialii SUA să evite întâlnirile cu Tsai Ing-wen

1 minute
satelit stiintific
Actualitatea din China 

Cum a evoluat Inițiativa pentru Dezvoltare Globală la aproape doi ani de la lansare

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?