Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Mască de protecție reutilizabilă, premiată de Comisia Europeană, disponibilă și ȋn România
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Sănătate

Mască de protecție reutilizabilă, premiată de Comisia Europeană, disponibilă și ȋn România

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 28 mai 2020
Distribuie
Alexandru-Kelerman
Alexandru Kelerman

Măștile de protecție au devenit indispensabile ȋn toată lumea, ȋn ultimele luni, după ce numeroase studii au arătat că folosirea lor scade riscul de infectare cu noul coronavirus, cu până la 80%. Mai mult, unii oameni de știință susțin că purtarea măștilor de către majoritatea populației unei țări, poate opri evoluția epidemiei pe plan local. 

Ȋn acest context, producătorul bulgar Platex a creat o mască reutilizabilă, testată ȋn laborator special pentru eficiența de filtrare a unor virusuri similar cu SARS-CoV-2 și a obținut un procent de 90%. Această inițiativă a fost prezentată la Hackathonul EUvsVirus, organizat de Comisia Europeană, de către o echipă formată din doi români și trei bulgari, și a câștigat premiul II, din aproape 2.000 de proiecte ȋnscrise. Acum, echipa distribuie măștile ȋn România și ȋntreaga Europă. 

“Am comparat masca Platex cu masca tradițională, cea chirurgicală, de unică folosință. Ȋn timp ce a doua are o eficiență de filtrare a virusurilor de doar 36.9%, produsul nostru are 90%, la primele utilizări. După cinci spălări, eficiența stratului protectiv scade la aproximativ 80%, iar după 10+ spălări, eficiența rămâne constantă la 68.3%. Masca asigură un grad înalt de protecție pentru cel puțin 30 de utilizări. 

Este formată din trei straturi, toate din bumbac 100%, iar cel din mijloc este special tratat pentru a asigura o protecție sporită. Se fixează pe față și permite o respirație confortabilă”, a declarat Alexandru Kelerman, distribuitor oficial Platex ȋn România.

Pe lângă eficiența sporită, măștile reutilizabile Platex Classic și Platex Professional sunt mai avantajoase și din punct de vedere financiar. O bucată din modelul Professional costă 36 de lei și poate fi folosită de minimum 30 de ori. O mască de unică folosință, chirurgicală, este disponibilă pe piață, cu prețuri ȋntre 2 și 4 lei. Un calcul la cea mai ieftină variantă arată că 30 de bucăți ne vor costa 72 de lei, adică dublu față de produsul Platex. Ȋn același timp, măștile de protecție de unică folosință nu sunt o soluție sustenabilă pe termen lung și produc deșeuri periculoase. Modelul Platex Classic este și mai accesibil, la 22 de lei bucata.

După fiecare utilizare, măștile Platex trebuie spălate și călcate. 

Măștile reutilizabile Platex sunt produse ȋn Uniunea Europeană, ȋntr-o fabrică de textile din Bulgaria și sunt disponibile pe piața din România din 25 mai, exclusiv online, pe site-ul www.wellmade.ro. Companiile beneficiază de prețuri dedicate și pot opta pentru personalizarea produselor. 

Ce avantaje au aditivii alimentari asupra sănătății
21 septembrie 2020
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Vrei sa pornesti o afacere online Vrei să pornești o afacere online? Iată 3 idei care îți pot aduce câștiguri frumoase!
Articolul următor magazin online Ce trebuie să știi dacă vrei să deschizi un magazin online
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Hidroelectrica avertizează asupra utilizării frauduloase a numelui companiei în scheme de investiții online
Energie
„Tati, o să fie bine?”– întrebarea unui copil de 11 ani diagnosticat cu o formă agresivă de cancer
Actualitate
„Nelson” și „Ziua mea norocoasă”, la final de martie pe scenele din București, Iași, Bacău, Ploiești și Târgoviște
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • Număr record de investitori la Bursa de Valori București în 2025
  • AnimaWings a recepționat o nouă aeronavă Airbus A220-300. Încă două vin în aprilie
  • Clădirea U1 adaugă 11.000 mp birouri de clasă A în Coresi Business Campus Brașov
  • Peste o treime dintre investitorii în criptomonede sunt femei
stretching
Sănătate

Exerciții de stretching pentru spate. Ce să faci dacă ai dureri?

4 minute
Sănătate

Guvernul a aprobat o altă variantă a „taxei pe boală”. Categoriile de bolnavi care sunt excluși

1 minute
Actualitate

Sorina Pintea: ,,Sistemul privat nu concurează cu cel de stat, ci mai degrabă se completează unul pe celalalalt”

2 minute
agava
Sănătate

Beneficiile agavelor pentru sănătate

6 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?