Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Ministerul Energiei demarează proiectul centralei hidroenergetice cu acumulare prin pompaj Tarnița-Lăpuștești prin consultarea pieței până pe 8 august
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Ministerul Energiei demarează proiectul centralei hidroenergetice cu acumulare prin pompaj Tarnița-Lăpuștești prin consultarea pieței până pe 8 august

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 31 iulie 2023
Distribuie
Foto: economica.net

Societatea  de  Administrare a Participațiilor în Energie S.A a inițiat procesul de consultare a pieței privind stabilirea valorii estimate, respectiv a prețului estimativ pentru fiecare fază de proiect solicitată, durata de realizare a celor două faze de proiect, documentele necesare a fi puse la dispoziția prestatorului pentru realizarea celor două faze, identificarea prestatorilor care beneficiază de experiența necesară pentru întocmirea documentațiilor, pentru prestarea serviciilor de elaborare, studiu de fezabilitate în vederea stabilirii necesității şi oportunității realizării obiectivului de investiţii, identificarea scenariilor/opţiunilor tehnico-economice posibile şi selectarea unui număr limitat de scenarii/opţiuni fezabile pentru realizarea obiectivului de investiţii, a studiului de fezabilitate pentru analiza, fundamentarea şi propunerea a minimum două scenarii/opţiuni tehnico-economice diferite, cu recomandarea justificată şi documentată a scenariului/opţiunii tehnico-economice optime pentru realizarea obiectivului de investiţii și a consultanței oferite beneficiarului pe parcursul derulării procedurilor de achiziție publică până la atribuirea contractului EPC.

Oportunitatea și necesitatea realizării proiectului centralei hidroelectrice cu acumulare și pompaj (CHEAP) Tarnița -Lapuștești se bazează pe urmatoarele avantaje și funcțiuni asigurate pentru sistemul energetic național:

– creșterea gradului de siguranță al SEN în contextul funcționării în UCTE;

– transferul energiei electrice de la golul de sarcină la vârf;

– arbitrajul pieţei de energie electrică;

– rezerva de avarie de scurtă durată;

– rezerva de reglaj terțiar rapid și rezerva de reglaj terțiar lent;

Se va ajunge la capacități de stocare pentru producătorii independenți de energie de 3 GWh, în România, prin scheme de sprijin
18 martie 2025

reglajul frecvență-putere;

– furnizarea de rezervă reactivă și reglarea tensiunii în SEN;

– schimbul prin interconexiune în cadrul UCTE;

– repunere în funcțiune SEN- black start capability, capacitatea de a restabili -interconexiunile de rețea în cazul în care se produce o pană de curent;

Corpul de Control al Ministerului Energiei face verificări la CEO
9 februarie 2024

– implementarea și gestionarea SEN a surselor regenerabile intermitente de energie electrică asigurând condiții optime pentru instalarea unei puteri mai mari de 4000 MW în centralele electrice eoliene.

- Publicitate -

Studiul de fezabilitate va fi contractat pentru stabilirea soluțiilor de realizare a unei centrale hidroelectrice cu acumulare prin pompaj cu o putere cuprinsă între 500 – 1.000 MW. Acesta va conține soluțiile fezabile pentru construcția centralei, analizele cost-beneficiu realizate pentru soluțiile prezentate, elaborate în condițiile legislative și tehnico economice existente, certificatul de urbanism, avizele conforme pentru asigurarea utilităţilor, precum şi avize, acorduri şi studii specifice, după caz, în funcţie de specificul obiectivului de investiţii, inclusiv cel pentru racordarea la rețeaua de transport a energiei electrice și avizul de mediu.

Fiecare participant la acest proces de consultare a pieței va prezenta până la data de 08.08.2023, ora 12:00, o ofertă neangajantă estimativă cât mai detaliată și in concordanță cu cerințele atașate la prezentul anunț.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Ministrul Adrian-Ioan Veștea: “Investiția în consolidarea clădirilor cu risc seismic aduce siguranță cetățenilor și determină efecte economice benefice”
Articolul următor Marcel Ciolacu: Trebuie, până în 31 august, să venim cu OUG pentru schimbarea sistemului de autorizare și control
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Film clasic: Night Train(1959), o peliculă de referință a cinematografiei poloneze
Cultură și Educație
Otilia Cazimir – “poeta sufletelor simple”
Cultură și Educație
4 din 10 români din mediul urban au renunțat la alcool sau nu au consumat niciodată
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Peste 45.000 de companii figurează cu restanțe la stat
  • Jumătate dintre români au încredere în ONG-uri, două treimi au interacționat cu ele
  • Cererea pentru spații industriale și logistice s-a apropiat de 1 milion metri pătrați în 2025
  • Cazinoul din Constanța va avea o cafenea-bistro. Cine va administra locația
Energie

Noi prevederi cu privire la furnizarea de ultimă instanță a energiei electrice

4 minute
Energie

Vânzările de energie de la CEO, afectate de lipsa cărbunelui

3 minute
pag pol sigla-elcen-mare foto elcen.ro
Energie

ELCEN: Funcționarea sigură a sistemului de termoficare presupune respectarea limitelor tehnice ale întregului circuit

5 minute
Energie

Prețurile la pompă ale carburanților reflectă cotațiile internaționale Platts

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?