Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Ministrul dezvoltării, Cseke Attila: intră în vigoare măsurile de eficientizare și debirocratizare a construcțiilor
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Construcții

Ministrul dezvoltării, Cseke Attila: intră în vigoare măsurile de eficientizare și debirocratizare a construcțiilor

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 9 mai 2025
Distribuie

”A fost publicat, în Monitorul Oficial al României, Ordinul de Ministru care definitivează cadrul normativ, prin care accelerăm procesele de elaborare și actualizare a planurilor de amenajarea teritoriului și a celor de urbanism, precum și de avizare și autorizare a lucrărilor de construcții, atât publice, cât și private”, a anunțat ministrul dezvoltării, Cseke Attila.

Măsurile prevăzute vin în sprijinul investitorilor publici și privați și stabilește, ca noutate, avizarea tacită, în cazul în care o instituție nu răspunde la termen sau nu respinge cererea de aviz.

Ministrul a spus: ”În termen de 10 zile de la data publicării acestei ordonanțe de urgență, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației adoptă, prin ordin, formularul privind declarația pe propria răspundere, prin care beneficiarul declară că nu a fost primită solicitarea de clarificare, completare sau modificare, nu a fost eliberat aviz cu sau fără condiții ori nu a fost eliberată adresa de respingere, după caz.”

În acest sens, au fost elaborate atât un model de declarație pe propria răspundere, pe care beneficiarul o depune la aprobarea documentațiilor de amenajarea teritoriului sau a celor de urbanism, în situația în care, pentru o serie de avize, invocă procedura acordării tacite a acestora, cât și un model de declarație similară, care se depune pentru obținerea autorizației de construire sau desființare.

Pentru instituțiile publice care nu respectă noile reguli, sunt prevăzute sancțiuni. Totodată, respingerea nefondată a documentațiilor constituie contravenție și se sancționează de către Inspectoratul de Stat în Construcții, aflat în subordinea Ministerului Dezvoltării. De asemenea, documentația va fi evaluată de un singur funcționar public pe tot parcursul procedurii de avizare și autorizare, asigurând, astfel, coerență între solicitările formulate către beneficiar.

După cum este cunoscut, prin Ordonanța de Urgență a Guvernului 31/2025, adoptată la propunerea Ministerului Dezvoltării, se reduce timpul de avizare, se introduce avizarea simultană, eliminând avizarea în cascadă, nu se permite condiționarea avizării de emiterea altor avize, construcțiile vor necesita un singur aviz pe domeniu, care nu expiră, și nu va mai fi nevoie de studii, documente sau avize care nu sunt necesare construcției și care reprezintă un exces birocratic.

”Statul trebuie să lucreze pentru cetățean și să elimine birocrația, inclusiv din domeniul construcțiilor, iar instituțiile publice trebuie să fie responsabilizate, astfel încât procesul de dezvoltare a României să fie unul accelerat și eficientizat”, a conchis Cseke Attila.

constructie
Evoluție pozitivă a pieței construcțiilor în 2018 – 2019
12 aprilie 2019
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior ANRE adoptă măsuri suplimentare pentru informarea clienților finali de energie electrică în contextul încetării schemei de sprijin
Articolul următor Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, anunță organizarea următoarei sesiuni a Comitetului de investiții la București
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Răspunsul lui Pedro Sanchez după amenințările lui Trump la adresa Spaniei: „Nu războiului“
Extern
Tensiuni majore în Orientul Mijlociu: Israelul intensifică atacurile, Iranul ripostează
Extern
Perspective 2026: holdingul ca platformă pentru scalarea afacerilor
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Livrările de locuințe noi, la cel mai redus nivel din ultimii opt ani. Cerere în scădere
  • Lime introduce un abonament lunar. Cât costă și unde este disponibil
  • City Grill, afaceri de 90 milioane euro în 2025. Investiții în locații iconice
  • Fabi Total Grup a închiriat 4.700 metri pătrați în CTPark Bucharest South
Opinii

Corona-populism

3 minute
foreza mica
Construcții

Foraje puțuri București

4 minute
Construcții

Ministrul dezvoltării, Cseke Attila, a vizitat lucrările de construire a Sălii polivalente din Constanța

1 minute
Construcții

Construcțiile se mențin pe creștere

6 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?