Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Ministrul Ștefan-Radu Oprea în cadrul deschiderii BSDA 2024: Prin investiții în cercetare-dezvoltare-inovare și colaborare instituțională industria românească de apărare va deveni competitivă
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Ministrul Ștefan-Radu Oprea în cadrul deschiderii BSDA 2024: Prin investiții în cercetare-dezvoltare-inovare și colaborare instituțională industria românească de apărare va deveni competitivă

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 23 mai 2024
Distribuie

Ministrul economiei, antreprenoriatului și turismului, Ștefan-Radu Oprea, a participat la deschiderea oficială a expoziției Black Sea Defense and Aerospace – BSDA 2024, cel mai mare eveniment regional dedicat apărării şi securităţii, organizat la Romaero Băneasa, care reunește la această ediție 400 de producători globali de echipamente şi tehnică militară și  peste 300 de delegați străini de nivel înalt, precum și reprezentanți ai structurilor MEAT și MAPN.

În cadrul discursului său, ministrul Ștefan-Radu Oprea a evidențiat faptul că industria națională de apărare reprezintă un domeniu strategic al economiei menit să contribuie la protecția intereselor esențiale de securitate ale României, iar revitalizarea, modernizarea și dezvoltarea industriei de apărare sunt marile provocări ale acestui sector. De aceea, Guvernul trebuie să susțină industria națională de apărare prin politici publice și reglementări legislative pentru reforma resursei umane și schimbarea mentalității privind achiziția de produse, tehnică militară și servicii.

„Strategia națională pentru industria de apărare se află astăzi în faza finală la nivelul Ministerului Economiei, Antreprenoriatului și Turismului. Am depus astfel toate eforturile pentru ca schimbările atât de necesare acestui domeniu să se realizeze în timp cât mai scurt”, a declarat ministrul Oprea.

Acesta a subliniat că investițiile în cercetare-dezvoltare-inovare sunt vitale și doar prin colaborare instituțională între Ministerele de resort (Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului și Ministerul Apărării Naționale) și institute de cercetare și universități industria de apărare va putea  răspunde nevoii de realizare a unor produse competitive, cu valoare adăugată mare.

În contextul BSDA, chiar după deschidere a avut loc semnarea a două memorandumuri de înțelegere: Memorandumul de înțelegere între Societatea Uzina Mecanică Cugir, sucursala CN Romarm SA și Hekler & Koch GmbH Germania, care are ca scop negocierea unui joint venture organizat ca parteneriat strategic in industria națională de apărare pentru realizarea în comun pe platforma Uzinei Mecanice Cugir de arme calibru mic și armament ușor (Small Arms and Light Weapons) cu tehnologie NATO și Memorandumul de înțelegere între  Societatea ROMAERO SA și Aeroplex of Central Europe Aircraft Technology Center Ungaria, care va permite ROMAERO SA să furnizeze servicii de întreținere și reparații pentru aeronavele din familia Boeing 737 classic & NG și Airbus A320 pentru satisfacerea nevoilor în evoluție ale clienților și partenerilor, la cele mai înalte standarde de excelență și eficiență.

Totodată, ministrul Ștefan Radu-Oprea a declarat că vineri 24 mai CN Romarm SA va semna un Memorandum de înțelegere cu General Dynamics Ordnance and Tactical Systems Statele Unite ale Americii, care va crea premisele necesare modernizării producției de muniții de calibru mare și dezvoltării de capacități de producție pentru muniție standard NATO în facilitățile CN Romarm.

Mai mult de atât, tot vineri se face în premieră un pas important în perspectiva  producției primei drone românești. Astfel, prin intermediul Societății Carfil SA, subsidiară a companiei naționale Romarm SA, se va semna un acord strategic de cooperare industrială cu producătorul american de drone militare și civile – Periscope Aviation, în cadrul Bucharest International Defence Show and Exhibition (BSDA) 2024.

Sprijin financiar pentru apicultorii afectați de fenomene hidrometeorologice nefavorabile
18 septembrie 2019

Tot miercuri ministrul Ștefan-Radu Oprea a avut o serie de întrevederi cu reprezentanți guvernamentali și companii importante din industria de apărare, participante la eveniment, care au vizat intensificarea cooperării tehnologice și industriale.

Primele două zile ale BSDA 2024 sunt dedicate atât vizitatorilor oficiali, cât și militarilor şi oamenilor de afaceri, iar cea de-a treia zi este destinată publicului larg.

La deschiderea au fost prezenți și prim-ministrul Marcel Ciolacu, ministrul apărării naționale, Angel Tîlvăr, președintele Senatului, Nicolae Ciucă, Excelența sa Ambasadoarea SUA doamna Kathleen Kavalec, reprezentanți ai Ministerului Afacerilor Interne și ai diverselor structuri ale Ministerului Apărării Naționale. Printre companiile prezente la eveniment se numără Rafael Advanced Defense Systems – compania israeliană producătoare a performantului sistem de apărare aeriană Iron Dome, compania Raytheon – producătorul sistemului Patriot, General Dynamics, BAE Systems, Elbit Systems, Beretta, dar și companii din industria națională de apărare precum Romarm, Aerostar Bacău, Pro Optica şi BlueSpace Technology.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Angajații CEO pot depune cereri pentru a primi 10 tone de cărbune
Articolul următor A doua ediție a Laser Valley Innovation Bootcamp va avea loc în Măgurele între 14 și 16 iunie
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Ce modificări a decis coaliția în privinţa taxelor şi impozitelor locale
Economie
Turismul, o nouă verigă în consolidarea relațiilor bilaterale dintre România și Republica Ecuador
Turism
Ucraina: Parlamentul European marchează patru ani de război al Rusiei cu o sesiune extraordinară
Extern

RSS Știri Financiare

  • Prețurile locuințelor noi din București au crescut cu procente între 50 și 100% în cinci ani
  • Hambar Gardens, un nou proiect de case cu 100% energie verde, dotate cu pompă de caldură geotermică
  • Brokerii Victoria Finance au intermediat în 2025 credite în valoare de 24 milioane de euro
  • Pinum va inaugura anul acesta noua fabrică de la Moara Vlăsiei
Coronavirus_SARS-CoV-2
Actualitate

România a ajuns la 400 de decese cauzate de Covid-19

4 minute
Actualitate

77% dintre liderii de afaceri europeni sunt încrezători în capacitatea lor de a accelera creșterea într-o perioadă de recesiune economică

8 minute
Actualitate

In Memoriam Alexandru Radocea

1 minute
Actualitate

Un nou cutremur, cu magnitudinea 2,5, s-a produs duminică dimineaţă în Vrancea

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?