Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Nu sunt probleme cu resursele de energie, cu preţurile, da
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Nu sunt probleme cu resursele de energie, cu preţurile, da

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 15 martie 2022
Distribuie
Foto: Pixabay

În perioada 1.I-31.I.2022, resursele de energie primară au crescut cu 3,3%, iar cele de energie electrică au crescut cu 4,0% față de perioada 1.I-31.I.2021, potrivit INS.

Principalele resurse de energie primară în perioada 1.I-31.I.2022 au totalizat 2820,5 mii tone echivalent petrol 1 (tep), în creștere cu 89,9 mii tep faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent.

Producţia internă a însumat 1558,2 mii tep, în creștere cu 4,1 mii tep faţă de perioada 1.I-31.I.2021, iar importul a fost de 1262,3 mii tep.

În această perioadă, resursele de energie electrică au fost de 6052,9 milioane kWh, în creștere cu 235,2 milioane kWh faţă de perioada corespunzătoare a anului 2021.

Producţia din termocentrale a fost de 2068,8 milioane kWh, în scădere cu 34,7 milioane kWh (-1,6%).

Producţia din hidrocentrale a fost de 1277,7 milioane kWh, în scădere cu 14,0 milioane kWh (-1,1%), iar cea din centralele nuclearo-electrice a fost de 1042,9 milioane kWh, în creștere cu 121,3 milioane kWh (+13,2%).

Rezultate financiare PPC Group: Performanță rezilientă în trimestrul 1 2025, cu EBITDA ajustat de 453 milioane de euro
21 mai 2025

Producţia din centralele electrice eoliene în perioada 1.I-31.I.2022 a fost de 1019,7 milioane kWh, în creștere cu 209,1 milioane kWh faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent, iar energia solară produsă în instalaţii fotovoltaice în această perioadă a fost de 77,7 milioane kWh, în creștere cu 21,8 milioane kWh faţă de perioada corespunzătoare a anului 2021.

Consumul final de energie electrică în această perioadă a fost de 4816,4 milioane kWh, cu 6,2% mai mare faţă de perioada corespunzătoare a anului 2021; iluminatul public a înregistrat o creștere cu 2,6%, iar consumul populaţiei a scăzut cu 3,7%.

Exportul de energie electrică a fost de 549,7 milioane kWh, în scădere cu 5,4 milioane kWh.

Consumul propriu tehnologic în reţele şi staţii a fost de 686,8 milioane kWh, în scădere cu 39,7 milioane kWh.

CCR amână verdictul în cazul Legii Prosumatorului. A.P.C.E. cere preschimbarea termenului de judecată
12 decembrie 2025
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Amenzi de peste 1.300.000 de euro pentru munca nedeclarată, aplicate în luna februarie
Articolul următor ANL a recepţionat 21 de locuinţe sociale pentru comunitățile de romi
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Războiul din Ucraina intră în al cincilea an
Extern
De Dragobete, Sărbătoare dulce a Magiunului din Prune Topoloveni, Sonimpex aniversează 33 de ani de existență
Actualitate
Curtea Supremă din SUA a anulat unele dintre taxele vamale impuse de Donald Trump pentru că nu au fost discutate în Congres
Extern

RSS Știri Financiare

  • Prețurile locuințelor noi din București au crescut cu procente între 50 și 100% în cinci ani
  • Hambar Gardens, un nou proiect de case cu 100% energie verde, dotate cu pompă de caldură geotermică
  • Brokerii Victoria Finance au intermediat în 2025 credite în valoare de 24 milioane de euro
  • Pinum va inaugura anul acesta noua fabrică de la Moara Vlăsiei
Energie

Amânarea investițiilor în resursele de gaze naturale din Marea Neagră va conduce la noi provocări pentru români

4 minute
Energie

ANRE a majorat tariful pentru achiziţionarea serviciilor de sistem ca urmare a solicitării Transelectrica

2 minute
Energie

Nu se închide nicio termocentrală pe cărbune în această iarnă în România

4 minute
Energie

Bucureștiul, capitala-campion a scumpirii gazelor pentru populație din UE. Plus 239% într-un an

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?