Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Oamenii de afaceri din Hong Kong, interesați de sectorul IT&C din România
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
IT

Oamenii de afaceri din Hong Kong, interesați de sectorul IT&C din România

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 5 octombrie 2018
Distribuie

Dl. George Vodislav, directorul general al Camerei de Comerţ şi Industrie a Municipiului Bucureşti (CCIB), a primit la sediul Camerei bucureștene misiunea economică organizată de Camera de Comerț Hong Kong în China (HKCCC), condusă de dl. Warren Law, director executiv al COV Capital Group, companie de investiții având reprezentanțe în Beijing, Hong Kong, Taipei și Silicon Valley (SUA), precum și de dna. Amy Siu, președinta HKCCC. Vizita face parte din programul aceastei camere de a  oferi firmelor membre, cu activități atât în Regiunea Administrativă Specială Hong Kong cât și în China continentală, oportunitați de extindere a afacerilor în Uniunea Europeană.

La eveniment au participat, de asemenea, dl. prof. univ. dr. h.c. Gheorghe I. Gheorghe, președintele Secțiunii Cercetare-Dezvoltare-Inovare, vicepreședinte al CCIB, dl. Pavel Pughin, președintele Secțiunii Industrie, vicepreședinte al Camerei bucureștene, și dl. Florin Vrejoiu, directorul executiv al Asociaţiei pentru Tehnologia Informaţiei şi Comunicaţii din România (ATIC).

Din delegația din HHCCC au făcut parte oameni de afaceri ce activează în: tehnologia informației și comunicații, logistică și planificare urbană, industria alimentară și a băuturilor, precum și consultanță în domeniul fiscal. Principalele obiective ale întrevederii au vizat o mai bună cunoaștere de către oaspeţi a mediului economic și investițional din România, precum și identificarea unor oportunități de afaceri în țara noastră.

În deschiderea întâlnirii, dl. George Vodislav a vorbit despre activitatea CCIB, organizaţie reprezentativă pentru mediul de afaceri al capitalei, cu deschidere şi recunoaştere internaţională, despre strategia de relaţii externe a Camerei bucureştene, precum și despre mediul de afaceri românesc, punctând importanța economică a Bucureștiului, în context național și regional.

Oaspeții au avut ocazia să fie informați că România este o zonă de stabilitate și securitate care oferă oportunități de afaceri diversificate partenerilor străini (schimburi comerciale reciproc avantajoase, facilități pentru investitorii străini, stimularea și sprijinirea mediului de afaceri autohton pentru internaționalizarea afacerilor etc). Au fost prezentate principalele sectoare care oferă oportunități de afaceri, inclusiv investiții, cu accent pe domeniul tehnologiei informației și comunicații. În acest context, prezentarea dlui Florin Vrejoiu, Romanian ICT, a captat interesul oaspeților și a provocat un interesant schimb de idei și informații.

În a doua parte a evenimentului, reprezentanții Holdingului Valvis S.A. au prezentat două dintre produsele proprii, Aqua Carpatica și vinurile Sâmburești, participanții având posibilitatea degustării acestora, precum și o sesiune consistentă de întâlniri B2B, cu reprezentanți ai unor firme românești interesate să dezvolte afaceri în Asia de Sud și Est.

În primele șapte luni ale acestui an, statistica română indica o valoare a schimburilor comerciale cu RAS Hong Kong de 86,8 mil. USD, din care exporturile către RAS Hong Kong s-au cifrat la 73,5 milioane USD, în creștere cu 147%,  față de perioada similară a anului trecut, în timp ce importul a fost de 13,3 milioane USD, în creștere cu 60% față de totalul importurilor înregistrate în primele 7 luni ale anului precedent.

79% din atacurile cibernetice vizează entitățile guvernamentale și companiile
8 octombrie 2021
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Grupările de limbă rusă Sofacy și Turla folosesc aceleași tehnici și au unele ținte comune, din Asia
Articolul următor Regulamentul GDPR al UE a fost implementat gresit în România
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Amenzi de 6,3 milioane de lei în comerțul de carne de miel
Actualitate
Secretarul general al NATO, întâlnire cu Donald Trump la Washington
Extern
Restricții de tonaj (7,5 tone) pe teritoriul Ungariei în perioada Sărbătorilor Pascale Catolice
Transporturi

RSS Știri Financiare

  • Lidl a depășit pragul de 400 magazine în România la zece ani de la intrarea pe piață
  • Fabrica de biciclete din Timișoara a exportat 800.000 de unități în rețeaua europeană Decathlon
  • Washzilla, prima spălătorie auto complet automată de tip touchless din România
  • Curățenia de întreținere în birouri: ce trebuie făcut zilnic, săptămânal și lunar
Radu Puchiu, Cofondator TINIA Group
IT

TINIA lansează o soluție care descentralizează distribuția de energie solară

2 minute
IT

RedAlert și Monster: ransomware-ul pe platforme multiple câștigă teren

7 minute
IT

MITRE publică clasamentul celor mai periculoase 25 de vulnerabilități software din 2024

1 minute
IT

Lockdown gaming baddies: peste 5,8 mil. atacuri detectate în ultimul an

10 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?