La finele săptămânii trecute, centrala de la Zaporojie s-a aflat din nou sub tirul bombelor lansate de trupele ruse. Acuzațiile au fost reciproce, dar dovezile de la față locului spun adevărul. În această situație extrem de periculoasă,Antonio Guterres, Secretarul general al ONU, a cerut insistent că inspectorilor internaţionali să li se permită accesul în incinta centralei.
La o conferință de presă ținută luni la Tokio, unde s-a aflat cu prilejul comemorării victimelor bombardamentelor nucleare din august 1945, Antonio Guterres a calificat drept ”sinucigaș” orice atac împotriva acestei centrale și a chemat la oprirea opertiunilor militare în zona Zaporojie, pentru a se permite accesul reprezentanților Agenției internaționale a energiei atomice (AIEA) în centrală, în conformitate cu tratatele internaționale în vigoare. ”Nimeni, absolut nimeni nu poate accepta ideea că un nou război nuclear se poate produce”, dar, a subliniat Antonio Guterres,”ne aflăm într-un moment în care riscul unei confruntări nucleare a revenit”.
De mai multe zile, Secretarul general al ONU nu încetează să alerteze lumea în legătură cu riscurile nucleare, despre care, recent, la new York, declara că cei ce se joacă cu astfel de amenințări sunt victimele unei ”neînțelegeri”, ale ”unei erori de judecată a ceea ce înseamnă ”nimicirea nucleară”. La ora actuală, spunea Guterres; se joacă ”cu un pistolet încărcat”, în ”contextul periculos al actualelor crize cu conotație nucleară”.
Daunele periculoase ale atacurilor de vineri și sâmbătă
Reamintim că, în Ucraina, centrala de la Zaporojie a fost din nou, vineri și sâmbătă, ținta atacurilor lansate de ruși. Acuzațiile au fost reciproce între ruși și ucraineni. Compania de stat ucraineană Energoatom a anunțat însă că unul dintre angajații centralei, ucrainean, a fost spitalizat în urma rănilor cauzate de explozia produsă la circa 400 metri de un reactor al centralei în funcțiune. Au fost avariate clădirile administrative, precum și o zonă din perimetrul centralei destinat stocării combustibilului nuclear uzat. Au fost de asemenea avariate trei detectoare de supraveghere a radiațiilor în jurul centralei. În consecință, acum este imposibilă detectarea unei eventuale creșteri a radioactivității și nici intervenția în timp util.
Zaporojie, un adevărat ”monstru nuclear”
Centrala este situată în sudul Ucrainei, pe malul fluviului Nipru. Cu o capacitate totală de 6000 megawatti, ea furnizează 20% din necesarul de electricitate al țării. Inaugurată acum 37 de ani, ea se compune din 6 reactoare. Construcția primului reactor a început în 1979, când Ucraina făcea parte din Uniunea sovietică. Ultimul reactor a fost terminat în 1995. Concepția acestor reactoare pe bază de apă presurizată este considerată a fi printre cele mai sigure. Este mult mai modernă decât centrala de la Cernobîl. Considerată a fi cea mai mare centrală de pe continentul european, Zaporojie este, deci, un adevărat ”monstru nuclear”, spun experții în domeniu. Încă din luna martie, ministrul ucrainean de Externe a avertizat că dacă această centrală va exploda în urma unui bombardament, efectele vor fi de zece ori mai grave decât cele ale accidentului de la Cernobîl. Având în vedere toate aceste elemente, AIEA a considerat în aceste ultime zile ”din ce în ce mai alarmante” informațiile provenite de la Zaporojie, unde unul din reactoarele centralei a trebuit oprit. ”Sper că atacurile în zona centralei vor lua sfârșit, sper că AIEA va putea accede în centrală”, a insistat Antonio Guterres în declarațiile sale de la Tokio.
Kievul cere crearea unei ”zone demilitarizate” în jurul centralei nucleare de la Zaporojie
Șeful Agenției nucleare ucrainene Energoatom, Peto Kotin, a cerut luni, într-o declarație video, crearea unei ”zone demilitarizate” în jurul centralei nucleare de la Zaporojie, lovită în ultimele zile de bombardamente pentru care Moscova și Kievul își aruncă reciproc responsabilitatea. ”Ceea ce trebuie făcut”, a spus Petro Kotin, ”este plecarea ocupanților din teritoriul centralei și crearea unei zone demilitarizate”. Acolo, a continuat oficialul ucrainean, trebuie instalată o misiune de gardieni ai păcii alături de care să se afle și experți ai AIEA și ai altor organizații de securitate… ”Prezența armatei ruse în spațiul centralei creează cel mai mare pericol pentru viitor, un accident implicând iradiații și chiar o catastrofă nucleară”. Petro Kotin a acuzat AIEA că a avut ”o reacţie prea moale” chiar din momentul în care armata rusă a ocupat centrala, în luna martie. În prezent, potrivit lui Kotin, centrala de la Zaporojie este ocupată de circa 500 soldați și 50 vehicule grele, de tancuri și avioane.