Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Pavel, Mărgărit și Asociații obține suspendarea unei decizii de inactivitate fiscală din „Cuibul de fantome”
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
ActualitateFiscalitate

Pavel, Mărgărit și Asociații obține suspendarea unei decizii de inactivitate fiscală din „Cuibul de fantome”

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 27 octombrie 2025
Distribuie

Societatea Românească de avocatură Pavel, Mărgărit și Asociații

Avocatul Coordonator Dr. Radu Pavel subliniază că în contextul măsurilor drastice aplicate de ANAF în ceea ce privește declararea în inactivitate a societăților comerciale din așa-numitul „Cuibul de fantome”, identificarea promptă a remediilor juridice și formularea corectă a demersurilor procedurale, precum contestația administrativă, cererea de suspendare și acțiunea în contencios fiscal, reprezintă elemente vitale pentru protejarea continuității activității economice, menținerea relațiilor comerciale și apărarea drepturilor fiscale ale antreprenorilor afectați de astfel de decizii nejustificate.

Situația firmelor declarate inactive de către ANAF din „Cuibul de fantome” a generat un val de reacții în mediul de afaceri. Mii de societăți au avut activitatea blocată, conturile restricționate și partenerii ezitanți să mai colaboreze. Printre acestea s-a aflat și o firmă inactivă din București, care a apelat la Pavel, Mărgărit și Asociații, echipa formată dintr-un avocat drept administrativ și un avocat drept fiscal cu experiență în litigii.

Prin eforturile Pavel, Mărgărit și Asociații, instanța a dispus suspendarea deciziei de inactivitate fiscală, soluție care nu doar că protejează societatea afectată, ci și reafirmă importanța respectării principiilor de legalitate și transparență fiscală.

ANAF a declarat inactive mii de firme din așa-numitul „Cuibul de fantome” – o măsură contestată de mediul de afaceri

Denumirea „Cuibul de fantome” se referă la o zonă din București unde, conform ANAF, își aveau sediul social mii de firme considerate inactive. Această clasificare a dus la înscrierea în mod eronat în registrul firmelor inactivate a numeroase companii care își desfășurau activitatea în mod real și legal. În luna august, ANAF a emis peste 2.000 de decizii de inactivitate, blocând activitatea multor societăți.

Situația a provocat pentru aceste firme, pierderea partenerilor, blocarea conturilor și afectarea reputației multor companii.

Pentru ca o firmă inactivă să poată contesta legal această decizie, este important ca antreprenorul să formuleze contestația administrativă la ANAF. Numai după depunerea acesteia poate fi introdusă cererea de suspendare conform art. 14 din Legea 554/2004 „în termenul legal de 30 de zile de la data luării la cunoștință a deciziei”.

Pavel, Mărgărit și Asociații au intervenit imediat după comunicarea deciziei, formulând contestația administrativă și, ulterior, cererea de suspendare conform Codului de Procedură Fiscală. Astfel, firma a fost protejată, iar cazul a subliniat faptul că simpla etichetare a unui sediu ca „fantomă” nu poate justifica declararea automată a unei companii ca inactivă.

Cum poate fi suspendată o decizie de inactivitate fiscală emisă de ANAF

Suspendarea unei decizii de firmă declarată inactivă de ANAF se poate obține în temeiul art. 14 din Legea contenciosului administrativ nr. 554/2004, „în termen de maximum 30 de zile de la luarea la cunoștință a conținutului actului care nu mai poate fi revocat”.

Pentru ca o reactivare firmă ANAF să fie posibilă, este nevoie de depunerea unei cereri de suspendare la instanța competentă, urmată de contestația administrativă.

Este important de menționat că hotărârea de suspendare pronunțată de instanță nu este definitivă, aceasta putând fi atacată cu recurs în termen de 5 zile de la comunicare.

Care sunt efectele suspendării deciziei de inactivitate

Efectele suspendării unei decizii de firmă inactivă sunt imediate și semnificative. Societatea poate relua activitatea pe care o întreprinde în mod normal, emite facturi, și își poate recăpăta dreptul de deducere TVA. Simultan cu reactivare firmă ANAF, compania este eliminată din registru inactivi.

- Publicitate -

Hotărârea obținută de Pavel, Mărgărit și Asociații a permis firmei afectate să evite pierderi ireversibile și să își continue activitatea în mod normal.

„Obținerea unei decizii favorabile în cazul unei firme declarate inactivă de ANAF este esențială pentru protejarea continuității activității economice și a drepturilor fiscale ale companiei. Intervenția unui avocat fiscal sau a unui avocat ANAF nu reprezintă doar un avantaj strategic, ci o garanție juridică pentru contestarea corectă a deciziilor și reactivarea firmei. Profesioniștii specializați asigură respectarea procedurilor legale și protecția împotriva consecințelor administrative nedrepte”, a declarat Avocatul Coordonator Dr. Radu Pavel, din cadrul Societății Românești de Avocatură Pavel, Mărgărit și Asociații.

În practică, suspendarea efectelor deciziei reprezintă o măsură de protecție esențială, oferind companiei timpul necesar pentru a demonstra că a fost declarată greșit inactivă. În paralel, reactivare firmă ANAF poate fi pregătită cu ajutorul unei echipe specializate, care se ocupă și de acte necesare înființare firmă, înființare firmă sau mutare sediu social.

În anumite situații, firmele aleg să își stabilească sediu social prin găzduire sediu social la o firmă de avocați, asigurând astfel o adresă stabilă și primirea la timp a tuturor comunicărilor de la ANAF și alte autorități, prevenind astfel blocarea administrativă sau situațiile de firmă declarată inactivă de ANAF.

O firmă inactivă nu înseamnă neapărat și lipsa de activitate, ci poate fi afectată de decizii administrative.

Prin obținerea suspendării pe art. 14 din Legea contenciosului administrativ, Pavel, Mărgărit și Asociații au demonstrat că legea oferă instrumente eficiente pentru protejarea companiilor. Este important de reținut ca depunerea de contestația administrativă să fie făcută la timp, iar cererea de suspendare să fie formulată în termenul legal.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Premierul Bolojan: Unii directori de companii și-au mărit indemnizațiile cu 40-50%
Articolul următor Un elicopter şi un avion de luptă ale Marinei SUA s-au prăbuşit în Marea Chinei de Sud, în două accidente separate
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

A treia seară de proteste, în București. Mii de oameni s-au strâns în Piața Victoriei
Actualitate Politic
Ilie Bolojan cere verificări urgente în sistemul de justiție după dezvăluirile Recorder: „Lucrurile par grave”
Politic
Antifrauda ANAF, măsuri dure în transportul alternativ ilegal: Amenzi de 3,1 milioane lei și  peste 12.000 de autoturisme suspendate
Featured Fiscalitate

RSS Știri Financiare

  • MedLife a devenit cea mai valoroasă companie a sectorului de sănătate din România
  • Hercesa depășește borna de 600 de apartamente în construcție pe plan local
  • Luca, Petru și Matei domină piața patiseriilor și simigeriilor
  • Campioni la neîncasarea taxelor în UE: România pierde o treime din TVA și din impozitul pe profit

Citește și

Actualitate

Dosarul „10 August” a fost trimis în judecată. Sunt 16 inculpați, iar dintre persoanele vătămate, 312 s-au constituit părți civile

8 minute
Actualitate

Ana Birchall la Forumul Economic de la Delphi: Regiunea Mării Negre prezintă oportunități uriașe de investiții pentru dezvoltarea infrastructurii

4 minute
armata bulevardul iuliu maniu bucuresti
Actualitate

Astăzi este ultima zi din starea de urgență. Bilanțul include un „munte” de amenzi

3 minute
Actualitate

Wings4Youth – Proiect european pentru sprijinirea tinerilor instituționalizați

7 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?