Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading:  Președintele Italiei: Dezvoltarea lumii are nevoie de respect reciproc 
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

 Președintele Italiei: Dezvoltarea lumii are nevoie de respect reciproc 

Radio China Internaţional
Autor
Radio China Internaţional
Publicat 16 decembrie 2024
Distribuie
Foto: romanian.cgtn.com

„Am observat noile schimbări ale Chinei avute în domeniul dezvoltării, dar și progresele notabile obținute în tehnologiile avansate și în perspectivele dezvoltării naționale”, a declarat într-un interviu acordat pentru China Media Group (CMG) președintele Italiei, Sergio Mattarella, aflat într-o vizită de stat în China, la marcarea celei de-a 20-a aniversări de la stabilirea relațiilor cuprinzătoare de parteneriat strategic între cele două țări. 

În perioada actualei vizite, președintele Mattarella a vizitat mai multe obiective culturale și a participat la evenimente culturale. El spune că schimburile și cooperarea în domeniul moștenirilor culturale mondiale au semnificații mari directoare. Italia și China dispun de cele mai multe obiective de patrimoniu cultural la nivel mondial, rezultatele civilizațiilor milenare atribuind celor două țări particularități pronunțate. Acesta este un factor important care atrage tot mai aproape cele două state, promovând totodată schimburile și învățarea reciprocă între cele două civilizații. Grație schimburilor interumane frecvente, încrederea politică reciprocă și parteneriatul bilateral au fost consolidate și facilitate.  

Șeful statului italian a menționat în mod special Jurnalul de călătorie în China al comerciantului italian Marco Polo, scris în urmă cu mai bine de 700 de ani. Jurnalul transmite un mesaj puternic, și anume: sunt de apreciat respectul reciproc, pasiunea pentru cunoaștere și înțelegerea reciprocă, dorința de a învăța și a asimila reciproc și de a urmări o dezvoltare comună. Aceasta este cea mai valoroasă bogăție lăsată nouă de Marco Polo.  

Președintele Mattarella a spus că este convins că în viitor o să fie nevoie de și mai mulți mesageri precum Marco Polo, în loc de persoane care incită la confruntări și sprijină războiul. Lumea este nevoită să progreseze, iată consensul comunității internaționale. Promovarea cunoașterii și înțelegerii reciproce, a dialogului, schimburilor și asimilării reciproce reprezintă calea corectă de dezvoltare comună , a subliniat liderul italian. 

Potrivit acestuia, atât Italia cât și China sprijină deschiderea pieței, sprijină o ordine internațională bine pusă la punct, se opun practicilor protecționiste, de izolare și confruntare. În aceste condiții, de câte ori transmit semnale de dialog politic, când acționează pentru consolidarea parteneriatului economic și comercial, ele lansează proiecte pentru promovarea păcii. 

Ca membru fondator al Uniunii Europene (UE), Italia joacă un rol important în afacerile comunității europene. Italia va depune eforturi împreună cu alte state membre pentru promovarea și consolidarea cooperării între UE și China, care sunt două forțe importante pe plan internațional.

Lumea trece prin transformări profunde uluitoare și este nevoie de o atmosferă propice coexistenței în pace și armonie și abordării împreună a diferitelor probleme. Întreaga lume ar trebui să dea dovadă de solidaritate, să depună eforturi comune pentru a face față provocărilor cu care se confruntă omenirea, a mai declarat președintele Italiei.

Schimb de mesaje între Xi Jinping și Ratu Naiqama Lalabalavu
5 noiembrie 2025
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Oportunitățile Chinei în noul an, observate prin prisma unei conferințe de lucru
Articolul următor Autodepășirea Partidului Comunist Chinez, subliniată de Xi Jinping
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Laurențiu Plosceanu, Președinte ARACO, Vicepreședinte UGIR: Firmele de construcții fără planuri de decarbonizare și practici sustenabile riscă excluderea din proiecte
Actualitate Construcții
Președintele Autorității Electorale Permanente (AEP) a avut o întâlnire cu reprezentantul TikTok pe România, Ungaria și regiunea Balcanilor
Actualitate
IMM România avertizează: consumul a scăzut cu peste 25% la începutul anului, semnal de alarmă pentru economia reală
Economie

RSS Știri Financiare

  • Decathlon va deschide un magazin de peste 1.000 metri pătrați în Plaza România 
  • 8 din 10 români sunt mai atenți la preț în acest an când fac cumpărături online
  • Odometrul modelelor Ford Tourneo din România a fost dat înapoi cu 327.000 kilometri
  • Peste 4,6 milioane metri pătrați de spații au fost certificați în 2025
Actualitatea din China 

China: Japonia trebuie să fie atentă la declarații și acțiuni

2 minute
Actualitatea din China 

Aleksandar Vucic: Apropiata vizită a lui Xi Jinping în Serbia dă impuls relațiilor bilaterale

1 minute
CO2 dioxid carbon gaze poluare
Actualitatea din China 

Wang Wenbin: „Banii sunt cheia în abordarea schimbărilor climatice”

1 minute
Actualitatea din China 

Xi Jinping s-a întâlnit cu Joko Widodo

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?