Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Protest în Ajun de Crăciun. Mii de persoane în marş din faţa Guvernului spre Piaţa Universităţii: ,,Păcat de sângele vărsat!’ / ‘PSD, Ciuma roşie”
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Protest în Ajun de Crăciun. Mii de persoane în marş din faţa Guvernului spre Piaţa Universităţii: ,,Păcat de sângele vărsat!’ / ‘PSD, Ciuma roşie”

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 22 decembrie 2018
Distribuie

UPDATE 18:30 Coloana de manifestanţi se apropie de Piața Universității. Pe bulevardul Magheru, oamenii scandează „Păcat, păcat de sângele vărsat”, „Nu vrem să fim conduși de hoți”, „PSD, ciuma roșie!”, „Europa!” şi „Jandarmeria apără hoția!”.

Românii au ieşit din nou în stradă, în ajun de Crăciun. Sute de persoane s-au adunat, sâmbătă, în Piaţa Victoriei, pentru o acţiune anunţată pe reţelele de socializare drept „22 Decembrie – Revoluţia noastră”, iar apoi au plecat în marş spre Piaţa Universităţii.

O parte dintre manifestanţi au steaguri ale României şi Uniunii Europene. De asemenea, în Piaţa Victoriei a fost desfăşurat, pe jos, un banner pe care scrie „Cinste martirilor pt libertate!”, dar şi un altul, pe care se află o candelă aprinsă, cu fotografii de arhivă din timpul Revoluţiei din 1989, relatează Agerpres.

„Niciodată în cei 29 de ani, în aceasta zi de 22 decembrie nu am fost atât de fericit”, a spus preşedintele Asociaţiei 21 Decembrie 1989, Doru Mărieş.
La începutul acţiunii, un grup de persoane a scandat „Rezistăm, nu cedăm!”.

În timpul marşului, protestatarii ai scandat „Cinste lor, cinste lor, eroilor!”, „Păcat, păcat de sângele vărsat”, „Iliescu după Vișinescu”, „Nu vrem să fim conduși de hoți”, „Jandarmeria apără hoția”, „Rușine să vă fie!” și „PSD, ciuma roșie”.

În jurul orei 18.00, peste 2.000 de persoane participau la marş, coloana de oameni deplasându-se pe Magheru spre Piața Universității. Manifestanţii mai scandau „Nu vrem să fim conduși de hoți” şi „România cere, fără grațiere!”. 

Potrivit mesajului organizatorilor, care i-au rugat pe participanţi să vină cu candele, evenimentul are ca principal scop comemorarea victimelor evenimentelor din decembrie 1989.
„Decembrie 89. 1116 morţi pentru libertate şi dreptate. Ei nu au murit pentru graţierea infractorilor!”, se arăta într-un mesaj de pe imaginea de copertă a evenimentului anunţat online. 

Regulile de distanțare generează oportunități pe piața tranzacțiilor cu vile
28 septembrie 2020

„Ei au crezut în libertate în cele mai negre vremuri ale României”, mai spuneau organizatorii manifestaţiei despre victimele Revoluţiei din 1989.

Traseul marşului este următorul: Piaţa Victoriei – Piaţa Universităţii – Sala Dalles – Palatul Regal.
La Piaţa Universităţii şi la Sala Dalles vor fi ţinute momente de reculegere, iar în faţa Palatului Regal ar urma să fie citită lista „celor 1200 de eroi căzuţi pentru libertate”

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior In asteptarea Nasterii Domnului
Articolul următor Franța: Episodul VI al mișcării «Vestele galbene». Participare mai puțin numeroasă, dar mai radicalizată
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Berea, liant social în dating: românii mizează pe autenticitate la prima întâlnire
Actualitate
Atacuri asupra producătorilor auto, furnizorilor de logistică și stațiilor de încărcare pentru vehicule electrice
Auto
Un nou premiu la TIFF în memoria lui Janovics Jenő
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • Dezvoltatorii au reluat construcția de birouri în București. 8 proiecte majore în lucru
  • PPC extinde capacitățile parcului eolian Sălbatica 1 cu un sistem BESS de 60 MWh
  • Ce au citit românii prin Bookster în 2025. Gabor Maté este cel mai căutat autor
  • azitis.com a vândut active de peste 32,5 milioane euro în 2025 
Actualitate

Allianz-Țiriac: asigurarea facultativă și cea obligatorie a locuinței, emise simultan și mai rapid

4 minute
Actualitate

Caricatura zilei

Actualitate

Ion I. Jinga a transmis condoleanţe pentru soldaţii francezi ucişi în Burkina Faso

3 minute
Actualitate

Informare privind voucherele sociale: a fost atins pragul de 1 milion de carduri emise

6 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?