Miercuri, la sediul Ambasadei Republicii Populare Chineze în România, a avut loc briefing-ul tematic susținut de Viceministrul Departamentului Internațional al Comitetului Central al Partidului Comunist Chinez, Qian Hogshan, care a condus delegația de prietenie a P.C. Chinez, aflată în vizită în România. În cadrul evenimentului la care a participat și Ambasadorul Republicii Populare Chineze în România, E.S.Han Chunlin, au fost prezentate rezultatele celui de-al 20-lea Congres Național, cu accent pe ideile de dezvoltare globală a Chinei.
Nu a fost ocolit contextul actual geopolitic: ”Situația internațională actuală este agitată și complexă, iar conflictele geopolitice sunt din ce în ce mai intense. Teoriile precum „ciocnirea civilizațiilor” și „superioritatea civilizațiilor” au revenit în atenția publicului sub instigarea și exagerarea unor politicieni, accentuând ura și înstrăinarea dintre diferite civilizații și împiedicând serios schimburile și cooperarea internațională. În același timp, incidentele de tip „lebăda neagră” și „rinocerii gri” apar frecvent în comunitatea internațională, iar provocările și crizele multiple sunt împletite și suprapuse. Astfel, diferite țări și civilizații trebuie să conlucreze urgent pentru a face față provocărilor globale care afectează viitorul și destinul întregii omeniri.
De la Inițiativa Dezvoltării Globale, Inițiativa Securității Globale până la Inițiativa Civilizației Globale, cele trei inițiative majore propuse de Partidul Comunist Chinez în trei ani consecutivi, nu sunt doar bunuri publice globale de înaltă calitate, ci și reprezintă o bună modalitate de guvernare oferită sincer de China pentru a ajuta lumea să iasă din situația actuală dificilă. Cele trei inițiative majore sunt integrate, unificate organic și în același timp nu se pot despărți una de cealaltă, acestea reprezintă trei piloni pentru construirea unei comunități umane cu un viitor împărtășit. China a susținut întotdeauna că destinul oamenilor din toate țările este conectat, trebuie să împărtășim atât clipele fericite cât și momentele dificile, trebuie să ne ajutăm unii pe alții, să ne unim și să cooperăm, să facem față provocărilor împreună, împărtășind dezvoltarea și prosperitatea, să fim întotdeauna un constructor al păcii mondiale, un contribuitor la dezvoltarea globală, un apărător al ordinii internaționale și un promotor al progresului civilizației umane, injectând mai multă siguranță și energie pozitivă în lumea agitată de astăzi.” – a declarat Qian Hogshan.
Oficialul chinez a lansat și un apel pentru consolidarea relațiilor româno-chineze, afirmând: „România este a treia țară din lume care a stabilit relații diplomatice cu Republica Populară Chineză. În ultimii 70 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice, cele două țări s-au respectat și s-au susținut întotdeauna reciproc, scriind o frumoasă poveste de prietenie demonstrată prin proverbul „prietenul adevărat la nevoie se cunoaște”. Prietenia tradițională China-România este un tezaur comun al celor două popoare pe care ar trebui să-l prețuim și mai mult. În prezent, situația internațională este complicată, iar dezvoltarea celor două țări a intrat și ea într-o nouă perioadă istorică. În noua etapă de dezvoltare, China promovează dezvoltarea economică și socială cu noul concept de dezvoltare de inovare, echilibrare, verde, deschidere și partajare și se străduiește să înfăptuiască în continuare aspirația oamenilor pentru o viață mai bună. China salută și sprijină cu brațele deschise ca România și alte țări din lume să valorifice „trenul expres” al dezvoltării rapide a Chinei. Trebuie să continuăm să aderăm la buna tradiție a relațiilor bilaterale de tratament egal și cooperare de tip câștig, să folosim eficient înțelepciunea și experiența istorică, să urmăm tendința de cooperare pașnică, deschidere și interconectare, reformă și inovare, să aprofundăm continuu încrederea politică reciprocă, să deschidem noi puncte de creștere pentru cooperare în domeniile emergente cum ar fi cele ale energiei regenerabile și autovehiculelor cu energie nouă, să consolidăm cunoașterea reciprocă dintre cele două popoare și să lucrăm împreună pentru a promova dezvoltarea constantă și pe termen lung a Parteneriatului Amplu de Prietenie și Cooperare China-România.”