Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Românii fac mai mult sport în 2024
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Românii fac mai mult sport în 2024

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 8 noiembrie 2024
Distribuie

Mersul pe jos, exercițiile acasă și alergarea sunt top 3 activități fizice preferate

Studiu CIPRA

Activitatea fizică s-a menținut anul acesta pe locul 4 în topul aspectelor care influențează calitatea vieții românilor (37%), după somn/odihnă (54%), echilibru personal (52%) și alimentație (51%), conform studiului anual realizat de de Asociația CIPRA – Centrul de Informare, Prevenire Risc și Analiză. O nouă cercetare de piață finalizată în luna septembrie 2024, cu ajutorul Reveal Marketing Research, arată că 36% dintre români fac sport de mai multe ori pe săptămână, în special bărbații (44%, comparativ cu doar 29% femei). Persoanele din categoria de vârstă 55-65 de ani (44%) și tinerii cu vârste între 18 și 24 de ani (42%) stau cel mai bine la acest capitol, în vreme ce respondenții cu vârste între 25 și 34 de ani sunt cel mai puțin activi (30%).

Rezultatele cercetării din această toamnă evidențiază o creștere a interesului față de sport comparativ cu anul 2023, când doar 28% dintre participanții la studiu au răspuns că fac mișcare sau practică un sport de câteva ori pe săptămână. Totuși, faptul că 17% dintre respondenți fac sport o singură dată pe săptămână, 12% de 2-3 ori pe lună, iar 15% doar o dată pe an sau mai rar este îngrijorător.

„Multe persoane au tendința de a subestima importanța activității fizice și consideră că principalul beneficiu al sportului ar fi pierderea în greutate, însă nu este nici pe departe așa. Sportul trebuie să fie considerat, prin definiție, parte a unui stil de viață sănătos, așa cum se întâmplă în alte țări europene, unde este practicat cu regularitate indiferent de vârstă, greutate sau statut social. Atunci când ne dorim să slăbim, un plan alimentar corect este decisiv, iar activitatea fizică poate doar să-l completeze, însă sportul are multe alte beneficii pentru corp și psihic, fie că este vorba de fitness, clase de aerobic, yoga, alergare, înot, ciclism sau o combinație între acestea: un tonus mai bun, o imunitate mai puternică, risc mai mic de boli de inimă, diabet, obezitate și alte afecțiuni, stres redus, mobilitate și postură îmbunătățite, încredere în sine și stare de spirit mai bune. Este îmbucurător că și în România interesul pentru activitățile sportive și pentru propria stare de sănătate crește treptat“, spuneȘerban Damian, medic și nutriționist sportiv, expert CIPRA.

O veste bună este că românii alocă anul acesta mai mult timp zilnic pentru mișcare: 48 de minute, comparativ cu 32 de minute anul trecut. 18% dintre respondenți sunt activi peste o oră, 29% între 31 și 60 de minute, 33% între 11 și 30 de minute, iar 16% fac sport cel mult 10 minute zilnic.

Peste 130.000 mp de birouri s-au închiriat în prima jumătate a anului
30 iulie 2021

Ce tip de activități preferă românii

Mersul pe jos este activitatea practicată cel puțin săptămânal de 88% dintre români (comparativ cu 86% în 2023), urmată de:

  • exercițiile practicate acasă (46% în 2024, versus 42% în 2023);
  • alergare (25% în 2024, versus 20% în 2023);
  • mers cu bicicleta (23% în 2024, versus 22% în 2023);
  • mers la sală (14%).

„Mersul pe jos este o activitate extrem de utilă și un punct de pornire excelent pentru persoanele sedentare, dar este important să știm să facem diferența între o simplă plimbare și ceea ce putem defini ca sport. Așadar, pentru începători, 20 de minute de mers într-un ritm alert sau 30 de minute într-un ritm moderat reprezintă un bun punct de pornire. Recomand și o brățară de monitorizare, care să ne ajute să ne setăm un target – să spunem, minimum 7.500 de pași pe zi. Însă aș încadra la categoria sport activitățile mai intense, cu durata de 30-50 de minute, precum mersul susținut în pantă (drumețiile montane) sau pe plat, dar cu greutăți de glezne, urcatul treptelor, alergarea ușoară. Cel mai dificil este să faci primul pas și să incluzi sportul în rutina ta“, completează Cornel Moca, antrenor și nutriționist, expert CIPRA.

Printre consecințele semnificative ale sedentarismului menționate de respondenți se numără faptul că obosesc foarte repede (24%), acumulează kilograme în plus (23%), se simt lipsiți de energie (21%), le este afectată viața socială și dorința de a ieși cu prietenii (15%) și au probleme de sănătate (10%). Totodată, majoritatea (55%) ar face mai multă mișcare dacă s-ar putea organiza mai bine, astfel încât să aibă mai mult timp. Problemele de sănătate cauzate de sedentarism reprezintă al doilea motiv care i-ar determina pe români (29%) să fie mai activi, iar pe locul al treilea a fost menționat spațiul suficient din cază, care să le permită să facă sport, urmat de bugetul care să le permită să meargă la o sală de fitness (17%).

Realizat de Reveal Marketing Research în luna septembrie 2024 pe baza metodologiei CAWI (chestionare autoaplicate online), studiul CIPRA a vizat un eșantion reprezentativ la nivel național, format din 1007 respondenți, bărbați și femei, utilizatori de internet, din mediul urban sau rural, cu vârste peste 18 ani. Rezultatele studiului sunt disponibile pe site-ul CIPRA, secțiunea Studii.

Sediu nou pentru Biroul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Beclean
21 ianuarie 2022
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Alternative legale pentru cumpărătorii de apartamente nordis
Articolul următor Elon Musk a devenit mai bogat cu 27 miliarde de dolari după victoria lui Donald Trump la alegerile prezidențiale din SUA
Un comentariu
  • Sfantul Prooroc Ilie Tisbitul spune:
    11 noiembrie 2024 la 4:32

    SPORTUL – Ordinea pasilor Lui Hristos si Tisbitul [d.c.]
    TIMPUL – Mainile si picioarele lui Tisbitul [d.c.]. Prezent-continuu. Timpul pe Terra: trecut – prezent – viitor

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

România participă la Expoziția Internațională „Săptămâna Verde 2026” – Grüne Woche, Berlin
Agricultură
ARACO cere Guvernului deblocarea finanțării celor 12 investiții în infrastructura hidroenergetică din PNRR
Actualitate
Au fost publicate centralizatoarele cu observații și ordinele pentru schemele de ajutor de stat „e-DRIVE” și „PRO INFRA”
Actualitate Transporturi

RSS Știri Financiare

  • Vânzările de locuințe au scăzut la cel mai slab nivel din ultimii șase ani la finalul lui 2025
  • Bolt a adăugat noi orașe pe hartă în 2025. Creștere pe toate liniile de business
  • An record pentru pilonul 3 de pensii facultative. S-a depășit pragul de 1 milion de persoane înscrise
  • Proprietăți în valoare de 534 milioane euro vândute prin intermediul VAUNT în 2025
Actualitate

Calendar

1 minute
Actualitate

Extrădarea Prințului Paul de România, respinsă de judecătorii maltezi

3 minute
Actualitate

Calendar

1 minute
Actualitate

Începe programul „Rabla pentru sobe”

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?