Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Scade numărul de șefi în minerit
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
EnergieHR

Scade numărul de șefi în minerit

Contributor
Autor Contributor
Publicat 24 mai 2024
Distribuie
Sunt și șefi cu 2-3 subalterni

Eugen MĂRUȚĂ (gds.ro)

Se finalizează restructurarea personalului cu funcții de conducere de la Complexul Energetic Oltenia. Administrația companiei energetice a decis să aplice Ordonanța de Urgență care limitează cheltuielile în administrația de stat și companiile publice.

Sunt solicitate inclusiv reorganizări de personal, pentru a reduce din numărul de șefi și din cheltuieli. Directoratul Complexului Energetic Oltenia a luat decizia de a elimina din organigramă toate posturile de șefi care nu mai îndeplinesc toate condițiile formale pentru a fi păstrate.

În primul rând este vorba despre numărul minim de oameni în subordine. Astfel, prin aplicarea acestui criteriu vor dispărea foarte multe posturi de șefi de birou și de serviciu. Administrația le va oferi acestora varianta unui loc de muncă în cadrul companiei energetice. În cazul în care acesta va fi refuzat, atunci se va ajunge și la încetarea contractului individual de muncă.

Măsură așteptată 

Conform liderilor de sindicat din Complexul Energetic Oltenia, sunt șefi în cadrul companiei energetice care au unul, doi sau trei angajați în subordine și nu se respectă prevederile legale. Prin urmare, sunt cheltuite sume importante cu plata salariilor pentru șefii respectivi. În urma restructurării și reorganizării personalului în Complexul Energetic Oltenia ar trebui să fie reduse și sumele cheltuite cu salariile.

„Este o măsură pe care mulți o așteaptă. Poate sunt unii care nu o văd cu ochi buni. Cert este că se așteaptă ca reorganziarea să fie finalizată și de la începutul verii să nu mai fie atâția șefi în cadrul companiei. Sunt șefi cu 2-3 oameni în subordine. Nu se poate așa ceva și pe undeva era nevoie de o revizuire a posturilor de conducere. În mod normal vor scădea și sumele cheltuite cu personalul cu funcții de conducere. De fapt acesta este și scopul reducerii de posturi de șefi care nu au personalul necesar în subordine”, a precizat Alin Munteanu, președintele Sindicatului „Alfa” din Complexul Energetic Oltenia și liderul Cartel Alfa Gorj.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Cetățean român acuzat de trădare în favoarea Rusiei
Articolul următor Fostul șef al SRI, Florian Coldea, sub control judiciar pe cauțiune de 500.000 de lei. S-a luat aceeași măsură și în cazul lui Dumitru Dumbravă și Doru Trăilă
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

A treia seară de proteste, în București. Mii de oameni s-au strâns în Piața Victoriei
Actualitate Politic
Ilie Bolojan cere verificări urgente în sistemul de justiție după dezvăluirile Recorder: „Lucrurile par grave”
Politic
Antifrauda ANAF, măsuri dure în transportul alternativ ilegal: Amenzi de 3,1 milioane lei și  peste 12.000 de autoturisme suspendate
Featured Fiscalitate

RSS Știri Financiare

  • MedLife a devenit cea mai valoroasă companie a sectorului de sănătate din România
  • Hercesa depășește borna de 600 de apartamente în construcție pe plan local
  • Luca, Petru și Matei domină piața patiseriilor și simigeriilor
  • Campioni la neîncasarea taxelor în UE: România pierde o treime din TVA și din impozitul pe profit

Citește și

HR

Bucura Oprescu: „Nicio pensie nu va scădea în urma recalculării”. Mesajul ministrului Muncii pentru pensionarii care au nevoie de adeverințe din arhive

3 minute
HR

Eforturile de conformare la valul de reglementări în timpul pandemiei au sufocat companiile

5 minute
Energie

Linia de interconexiune Reșița-Pancevo a fost finalizată

4 minute
HR

Zeci de angajatori, amendați cu peste 200.000 de lei de către ITM Gorj

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?