Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Scrisoare trimisă Secretarului General ONU privind declarațiile premierului Japoniei la adresa Chinei
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

Scrisoare trimisă Secretarului General ONU privind declarațiile premierului Japoniei la adresa Chinei

Radio China Internaţional
Autor
Radio China Internaţional
Publicat 24 noiembrie 2025
Distribuie
Reprezentantul Permanent al Chinei la ONU, Fu Cong (Sursa foto: VCG)

Reprezentantul Permanent al Chinei la ONU, Fu Cong, a transmis vineri o scrisoare Secretarului General al ONU, Antonio Guterres, în care a prezentat poziția Guvernului de la Beijing în legătură cu declarațiile și acțiunile premierului Sanae Takaichi referitoare la China.

Fu a arătat că premierul Sanae Takaichi a făcut în mod public declarații provocatoare referitoare la Insula Taiwan, în timpul unei dezbateri parlamentare. Este pentru prima dată de la înfrângerea Japoniei, în 1945, când un lider japonez susține în mod deschis, în cadru oficial, că „o criză în Taiwan este o criză pentru Japonia”și o asociază cu exercitarea dreptului la autoapărare colectivă. De asemenea, este pentru prima dată după 1945 când Japonia exprimă ambiția de a interveni militar în problema Taiwan și prima dată când lansează o amenințare militară directă la adresa Chinei, contestând în mod flagrant interesele esențiale ale părții chineze. 

Potrivit ambasadorului chinez, declarațiile sunt greșite și extrem de periculoase, având un caracter și un impact extrem de negativ. În pofida demersurilor repetate și protestelor ferme ale Chinei, partea japoneză nu a revenit în mod corespunzător și refuză să retragă declarațiile. China exprimă profunda nemulțumire și se opune ferm acțiunilor părții japoneze.

Ambasadorul Fu Cong a subliniat că declarațiile premierului Takachi încalcă grav dreptul internațional și principiile fundamentale ale relațiilor internaționale, subminează grav ordinea internațională postbelică și constituie o provocare deschisă la adresa celor peste 1,4 miliarde de cetățeni chinezi și a popoarelor din țările asiatice care au suferit în urma invaziei japoneze. Insula Taiwan este teritoriu sacru al Chinei, iar rezolvarea problemei Taiwan este o problemă internă a poporului chinez în care nu este acceptat niciun amestec extern. 

Dacă partea japoneză îndrăznește să intervină militar în situația din Strâmtoarea Taiwan, acțiunea va reprezenta un act de agresiune, iar China va exercita în mod ferm dreptul la autoapărare acordat prin Carta ONU și dreptul internațional, apărând suveranitatea și integritatea teritorială. 

În calitate de țară învinsă în al Doilea Război Mondial, Japonia trebuie să reflecteze profund asupra crimelor istorice, să respecte angajamentele politice luate cu privire la problema Taiwan, să înceteze provocările și depășirea limitelor, retrăgând declarațiile incorecte, a mai arătat ambasadorul Chinei la ONU.

Documentul va fi transmis tuturor statelor membre ONU ca document oficial al Adunării Generale a ONU.

Întâlniri cu Xi Jinping: Bine ați venit să vizitați China
14 decembrie 2023
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Filmul documentar „Hotline Beijing” în Rusia
Articolul următor A fost lansată “Carta Albă a Agriculturii din România” 2025
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Inovație în educație: 22 de colegii naționale au primit titulatura de „Colegiu de Antreprenoriat”
Cultură și Educație
Președintele României subliniază rolul Republicii Ecuador ca partener cu viziuni similare României și Uniunii Europene
Actualitate
Baterie de rachete Patriot desfăşurată de Grecia pentru a proteja Bulgaria
Extern

RSS Știri Financiare

  • România, campioana Europei la numărul investitoarelor prin platforma XTB
  • Primul KFC Drive-Thru din zona metropolitană Iași, la Family Market Tomești
  • Brandul românesc de produse home & deco Genuin se extinde în Germania și Danemarca
  • Investitorii din comunitatea Bravva Angels s-au alăturat grupului care susține Fagura
Actualitatea din China 

Li Qiang îndeamnă membrii RCEP la o cooperare mai strânsă pentru a face față provocărilor economice

2 minute
Actualitatea din China 

China sprijină rolul FAO în asigurarea securității cerealiere globale

1 minute
Actualitatea din China 

Premierul Insulelor Cook dorește aprofundarea parteneriatului strategic cu China

3 minute
Actualitatea din China 

CMG a încheiat acorduri de cooperare cu instituții de presă din Africa

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?