Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Sondaj CGTN: 90,01% din respondenții globali își exprimă furia față de hegemonia în sport a SUA
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

Sondaj CGTN: 90,01% din respondenții globali își exprimă furia față de hegemonia în sport a SUA

Radio China Internaţional
Autor
Radio China Internaţional
Publicat 7 august 2024
Distribuie
Erriyon Knighton în runda 1 a probei masculină de 200m a Jocurilor Olimpice de la Paris (5 august 2024/Christian Petersen/Getty Images/VCG)

Statele Unite ale Americii promovează așa-numita problemă a dopajului. Acuzațiile nefondate au atras critici din ce în ce mai multe din partea comunității internaționale. Potrivit unui sondaj online realizat de CGTN, peste 90%  dintre respondenți condamnă cu fermitate SUA pentru suprimarea adversarilor în numele sportului și spun că e „hegemonie americană” și calcă în picioare Jocurile Olimpice.

Sporturile nu se referă doar la competiție, ci și la respectarea regulilor și a adversarilor. În timpul jocurilor, sportivii din unele țări au folosit rețelele de socializare pentru a stigmatiza alți sportivi cu acuzații „inventate” și au arătat o lipsă de respect în public. În acest sens, 94,95% dintre respondenții globali consideră că acești sportivi sunt nepoliticoși și nu reușesc să se ridice la nivelul spiritului olimpic, acela de „înțelegere” și „prietenie”. 93,08 % dintre respondenți spun că arena nu este doar un concurs de câștigători și învinși, ci și o scenă pentru prietenie și respect reciproc. 

Ceea ce susține Organizația Antidoping din SUA și cotidianul New York Times nu este fair-play, ci „hegemonia americană”.  SUA au ignorat rezultatele clare ale investigațiilor Agenției Mondiale Antidoping și au promovat așa-numitele cazuri de dopaj care implică echipe de înot din alte țări. În acest sens, 96,84% dintre respondenți consideră că SUA nu au respect pentru această organizație și contestă corectitudinea și autoritatea ei. 96,11% dintre respondenți fac apel la toate țările să respecte spiritul olimpic, să protejeze autoritatea și imparțialitatea organizațiilor sportive internaționale și să creeze o atmosferă de concurență loială în sport. 

Atletul american Elien Knighton a fost testat pozitiv pentru dopaj în luna martie a acestui an. Agenția antidoping din SUA nu numai că nu l-a suspendat, dar i-a permis și să concureze la Paris, iar până la 90% dintre sportivii americani nu au respectat codul Agenției Mondiale Antidoping. În sondaj, 96,25% dintre respondenți critică puternic SUA pentru „standarde duble” în reglementarea dopajului. În plus, Statele Unite au amenințat Agenția Mondială Antidoping să îi acorde așa-numitul „statut reprezentativ corespunzător contribuției sale economice”,  prin  a stopa ajutorul financiar. În sondaj, 95,01 la sută dintre respondenți susțin că aceasta este expresia „hegemoniei și constrângerii americane”  în domeniul sportului. 93,45% dintre respondenți spun că dopajul este din ce în ce mai politizat de Statele Unite, devenind o extensie a hegemoniei sale în domeniul politicii și diplomației internaționale. 

Sondajul a fost publicat pe platformele CGTN engleză, spaniolă, franceză, arabă și rusă, la care si-au exprimat votul timp de 24 de ore 15.244 de internauți.

Articol realizat de Radio China Internațional și CCTV

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior China reacționează după o nouă rundă de deversare a apei în mare de către Japonia
Articolul următor Anunț_prelungire_nr. 2_M 19.2_7.2-1 ANUNŢ privind prelungirea termenului de depunere a proiectelor MĂSURA 19.2_7.2/6B
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

SUA le cer ambasadelor să folosească platforma X a lui Musk pentru a combate „propaganda antiamericană”
Extern
Ce a spus președintele Dan de Ziua NATO
Actualitate Politic
Amenzi de 6,3 milioane de lei în comerțul de carne de miel
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Lidl a depășit pragul de 400 magazine în România la zece ani de la intrarea pe piață
  • Fabrica de biciclete din Timișoara a exportat 800.000 de unități în rețeaua europeană Decathlon
  • Washzilla, prima spălătorie auto complet automată de tip touchless din România
  • Curățenia de întreținere în birouri: ce trebuie făcut zilnic, săptămânal și lunar
Actualitatea din China 

China: „Democraţia susţinută de Nancy Pelosi este sortită eşecului”

3 minute
Actualitatea din China 

Macky Sall: Lumea are nevoie de o ordine nouă cu participarea mai mare a țărilor în curs de dezvoltare

2 minute
Wang Yi
Actualitatea din China 

Wang Yi: „SUA au încălcat suveranitatea Chinei. Singura soluție pentru o coexistență pașnică, cele trei comunicate China-SUA”

5 minute
Actualitatea din China 

Harbin – Echipele CMG testează echipamentele de trasmisie înainte de Jocurile Asiatice de Iarnă

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?