Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Symmetrica anunță noi investiții: 10 milioane de euro pentru retehnologizarea fabricii din Suceava
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Companii

Symmetrica anunță noi investiții: 10 milioane de euro pentru retehnologizarea fabricii din Suceava

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 19 aprilie 2022
Distribuie

Symmetrica, liderul pieţei locale de pavele şi borduri vibropresate şi cel mai mare producător autohton cu opt fabrici proprii, anunță finalizarea unei noi investiții. De această dată compania a alocat fonduri de 10 milioane de euro pentru retehnologizarea completă a fabricii din Verești, Suceava, de altfel prima unitate de producție a companiei, inaugurată în 1999.

„Unitatea de producție de la Verești a fost prima noastră fabrică, iar după inaugurarea sa, în 1999, a trecut prin mai multe modernizări de-a lungul ultimilor ani. Totuși, după 23 de ani de funcționare și în contextul actual al pieței de profil, am luat decizia de a investi major și de a schimba complet liniile de producție”, a declarat Sebastian Bobu, Director Executiv al Symmetrica.

Potrivit afirmațiilor sale, fabrica din județul Suceava opera, până în acest moment, prin două linii de producție – una de capacitate mare și una medie. Odată cu finalizarea lucrărilor de retehnologizare, cele două linii vor fi complet înlocuite cu alte două de capacitate superioară, fiind realizate, în același timp, și reabilitări și modernizări ale halelor și zonei de birouri.

„Decizia de a realiza această investiție a venit în contextul în care piața din zona de Nord-Est a țării s-a maturizat în ultimii ani și este tot mai interesată de produse de calitate foarte ridicată și cu impact arhitectural puternic. De asemenea, am observat că cererea depășea de multe ori capacitatea de producție locală și această investiție a devenit o necesitate”, a mai spus Sebastian Bobu.

Astfel, noile linii de producție instalate în fabrica din Verești vor asigura o capacitate de producție mai mare cu cca. 50% comparativ cu cele vechi. De asemenea, acestea încorporează o tehnologie de ultimă generație ce va avea un impact major în creșterea productivității. Din acest motiv, ponderea produselor Select, de calitate premium și cu design complex, va crește consistent în totalul producției.

Lucrările de retehnologizarea realizate în fabrica Symmetrica de la Verești vor impacta, de asemenea, și capacitatea de producție totală a companiei. De altfel, această unitate de producție va deservi în special zona de Nord-Est (Moldova), însă produsele Select realizate aici vor ajunge și în alte zone ale țării.

„Pentru a ține pasul cu cerințele pieței de profil atât în ceea ce privește calitatea, cât și designul și coloristica, este nevoie de investiții permanente în unitățile noastre de producție. Deoarece noi, la Symmetrica, credem că avem puterea de a ne implica în proiecte pentru viitor, ne-am făcut un scop din a oferi doar produse de calitate ridicată, care să răspundă tuturor rigorilor pieței. Tocmai din acest motiv, pregătim noi retehnologizări și în alte unități de producție”, a mai spus Sebastian Bobu.

Anul revoluției serviciilor vamale românești. Impactul modificărilor legislative și informaționale asupra companiilor de import – export din România
21 februarie 2024

De altfel, în urmă cu cca. o lună, compania a pus în funcțiune cea de-a opta fabrică din portofoliul său, la Solca (Suceava), în urma unei investiții de 2 milioane de euro. Aceasta este dedicată producerii elementelor pentru sisteme de canalizare.

De asemenea, începând cu jumătatea anului trecut, compania a alocat fonduri de 9 milioane de euro pentru extinderea cu noi linii de producție dedicate fabricării de elemente pentru sisteme de canalizare pentru cinci dintre cele șapte unități pe care le deține.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Kaufland România anunță pachetul de beneficii pentru anul financiar 2022
Articolul următor Interes pronunțat pentru biotehnologie, precision farming, relația dintre fermieri și consumatori și wellbeing
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Brandurile de lux din București generează vânzări de peste 150 milioane de euro, dublu față de 2019
Actualitate
IRCC scade ușor în T2 2026. Cum vor fi influențate ratele românilor
Finanțe și Bănci
EPG: Lipsa angajamentului politic, atât la nivel central, cât și local, limitează și mai mult integrarea gestionării emisiilor de carbon
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • SEO cu AI – un plus sau un minus în strategia de business?
  • Creștere puternică a numărului de călători pentru aeroporturile din România și în 2026
  • Sphera va deschide anul acesta 8 restaurante KFC, 2 Taco Bell și un Hard Rock Cafe
  • Tranzacțiile pe piața de birouri locală, la cel mai ridicat nivel din ultimii zece ani
Companii

ProCredit Bank România a acordat IMM-urilor locale de la începutul anului credite verzi în valoare de peste 20 milioane euro

5 minute
Companii

eMAG Sellers’ Day: comercianții din Marketplace au vândut mai mult cu 23% în ultimul an

3 minute
gaze_rusia_gazprom_yamal_56787654_00305900
Companii

România le-a plătit rușilor de la Gazprom cea mai mare factură la gaze din ultimii cinci ani

1 minute
Companii

Consiliul Concurenței analizează preluarea Intersystems Holding Incde către A-AG Holdco Ltd

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?