Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Turiștii vor plăti o nouă taxă specială de stațiune. Unde va fi introdusă și ce valoare are
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Turism

Turiștii vor plăti o nouă taxă specială de stațiune. Unde va fi introdusă și ce valoare are

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 30 martie 2023
Distribuie
Foto: Flickr.com

B1.ro

După Mamaia, o nouă taxă de stațiune se introduce și în sudul litoralului.

Consilierii locali din Mangalia au aprobat, în ședința ordinară de marți, 28 martie 2023, mai multe proiecte de hotărâre cu caracter administrativ și social, dar și un proiect de hotărâre care se referă la taxa specială de stațiune.

„Începând din acest an, taxa de stațiune va fi percepută de la turiști și de către persoanele fizice care dețin camere de închiriat, în scop turistic”, transmite Primăria Mangalia.

Unde va fi introdusă taxa și care este valoarea acesteia

Taxa de stațiune va fi aplicată în stațiunile Olimp, Neptun, Venus, Saturn, Jupiter și Cap Aurora.

Conform noilor modificări aduse Hotărârii existente a Consiliului Local Mangalia, care stabilește taxa de promovare turistică și implicit taxa de stațiune, persoanele fizice care nu dețin certificate de clasificare și realizează venituri din închirierea în scop turistic a spațiilor deținute în propria locuință, au obligația de a percepe taxa de stațiune în cuantum de 5 lei/zi/persoană adultă.

Din ianuarie 2024, solicitările de autorizare în domeniul turismului vor putea fi depuse online, prin intermediul noului sistem informatic – SITUR.GOV.RO
11 decembrie 2023

„Respectivele persoane fizice vor depune declarația-decont, însoțită de Declarația 212, la Compartimentul Autorizare și Control Agenți Economici din cadrul Primăriei Mangalia”, anunță administrația locală.

În plus, Consiliul Local Mangalia a decis și modificarea taxei de dezvoltare și promovare turistică, iar începând de anul acesta, aceasta va fi de 15 lei/cameră/an, cumulată cu rata inflației pentru persoanele fizice care dețin certificat de clasificare eliberat de Ministerul Antreprenoriatului și Turismului, iar pentru complexurile hoteliere valoarea va fi de 25 lei/cameră/an, cumulată cu rata inflației.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Directorul AIEA, Rafael Grossi, la Zaporojie: ”Nu atacați centrala!”
Articolul următor Cum încearcă investitorii români să își salveze banii
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

FORT-IMM Romania propune măsuri concrete pentru echilibrarea prețurilor la combustibili și protejarea competitivității transportatorilor români
Actualitate Transporturi
Kaspersky dezvăluie tehnicile complexe ale GoPix: troianul compromite clienții instituțiilor financiare din Brazilia
IT
Trei sferturi dintre români cred că circulația pe drumurile publice autohtone este nesigură
Transporturi

RSS Știri Financiare

  • Cererea pentru case pe structură metalică a crescut de aproape 10 ori
  • Rețeaua socială românească eYou intră în faza de pre-lansare după o investiție de 300.000 euro
  • Allview Auto lansează o mașină electrică cu 5 uși care poate fi condusă de la 16 ani
  • Freshful NOW extinde rețeaua din București, ajungând la cinci magazine cu funcțiune exclusiv online
Turism

MEAT vă invită să descoperiți, la Târgul de Turism al României, satele tradiționale din țara noastră

4 minute
Turism

Industria hotelieră din România a atins un nou maxim anul trecut, înregistrând cel mai mare număr de turiști din ultimele trei decenii

8 minute
Turism

Soarta turismului se joacă la bursa zvonurilor: Tichetele de vacanță și menținerea TVA la 9% rămân în “suspensia” intereselor

4 minute
Turism

Țara Dornelor – destinație ecoturistică pentru încă trei ani

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?