Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Ucraina se retrage din anumite părți ale regiunii Harkov în urma atacului terestru al rușilor
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Ucraina se retrage din anumite părți ale regiunii Harkov în urma atacului terestru al rușilor

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 15 mai 2024
Distribuie
Harkov, 8 iulie 2022. Foto: Hepta.ro / Zuma Press / Alex Chan Tsz Yuk

Nora Baldovin (www.b1tv.ro)

Ucraina și-a retras trupele din apropierea mai multor sate din nord-estul regiunii Harkov, unde forțele ruse au avansat și au atacat așezările de-a lungul graniței, a anunțat Kiev.

Ucraina suferă din cauza crizei de arme și soldați

Moscova a lansat un asalt terestru major surpriză asupra regiunii săptămâna trecută, în timp ce încearcă să avanseze pe câmpul de luptă, Kievul luptându-se să se descurce în lipsa armelor și a soldaților.

„În unele zone, în jurul Lukiantsi și Vovchansk, ca răspuns la focurile inamice și la atacurile trupelor terestre și pentru a salva viețile militarilor noștri și a evita pierderile, unitățile noastre s-au mutat în poziții mai avantajoase”, a anunțat armata ucraineană în noaptea dinspre marți spre miercuri.

De-a lungul războiului de doi ani, ambele părți au folosit de obicei acest anunț al trecerii la „poziții mai avantajoase” atunci când era vorba despre retragere.

Cele două localități – situate la o distanță de aproximativ 30 de kilometri unul de celălalt – sunt aproape de granița cu Rusia și au fost vizate în noua ofensivă.

Statul Major al Ucrainei a spus că situația „rămîne dificilă”, dar a insistat că forțele sale „nu permit ocupanților ruși să se relaxeze”.
Unii analiști militari spun că Moscova ar putea încerca să forțeze Ucraina să devieze trupele din alte zone ale liniei frontului, cum ar fi în jurul orașului strategic Chasiv Yar din regiunea Donețk, unde și Rusia a avansat.

Senatul SUA îl condamnă pe Vladimir Putin drept criminal de război
16 martie 2022

„Regiunile Donețk și Harkov sunt acolo unde este cel mai dificil acum”, a declarat președintele ucrainean Volodimir Zelenski într-un anunț de marți seară.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Viteza medie de download pentru internetul fix și mobil a crescut pe parcursul anului 2023, conform platformei Netograf
Articolul următor Hidroelectrica, profit de 1,32 de miliarde de lei pentru primele trei luni din an, în scădere cu 23%
3 comentarii
  • Florin spune:
    15 mai 2024 la 15:46

    Va dati seama ca daca propaganda stapanilor colonialisti sua recunoaște ca banderistii(cati mai sunt, ca majoritatea s fantome deja😀) sunt zdrobiti peste tot vsi se retrag spre kiev, e groasa rau pt agentul cia cersenski. Funiaaaaaaaaa😀

    Răspunde
  • Florin spune:
    15 mai 2024 la 16:16

    A nceput macelul😀😀😀😀😀. Slugoiul cia cersenski e disprrat, curand va fi plimbat intr o cusca de fier prin toata suacraina 😀😀😀. Slava baaa, o haita de 31 dw hiene in frunte cu colonialustul sef sua luati moooooooooooieeeeeee😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀

    Răspunde
  • Florin spune:
    16 mai 2024 la 5:10

    Si nu se retrage suacraina agentului cia cersenski baaaaa, SE RETRAGE(E ALUNGAT BAAA) MARELE COLONIALIST SUA CU HAITA LUI DE HIENE UENATO, hahahahaha. Hai cu slava, stapanul sua se prabusesteeeeeee😀😀😀😀

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Premierul Ilie Bolojan anunţă adoptarea reformei administraţiei şi pachetul de relansare economică
Economie
Grevă națională în aeroporturile Italiei, pe 26 februarie: transportul aerian, afectat după Olimpiadă
Actualitate Transporturi
ARACO îl omagiază pe domnul Prof. Univ. Emerit DHC Dr. Ing. Ramiro Sofronie la împlinirea a 90 de ani
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Startup-urile din România au atras 103 milioane euro în 2025
  • „Refacerea ecosistemelor ripariene și de apă curgătoare degradate de pe cursul de apă lalomița, sector aval confluență Glod – amonte acumularea Pucioasa și afluentul lalomicioara aval confluență Valea Frumușelului”
  • Primul restaurant Taco Bell din Republica Moldova se deschide la Chișinău
  • Companiile se reorientează către evenimente de nișă, mai restrânse
Extern

Filipine: Inundații și alunecări de teren soldate cu zeci de morți și importante pagube materiale

3 minute
Extern

Sesiunea plenară a Parlamentului European din această săptămână, la Strasbourg

2 minute
Extern

Uniunea Europeană a aprobat un nou ajutor financiar destinat Ucrainei

1 minute
Extern

Președinția cehă a UE va regândi, reconstrui și reîntări Uniunea Europeană

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?