Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Uniunea Europeană prezintă un plan de plafonare a prețului la gazele naturale ruse
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
ExternFeatured

Uniunea Europeană prezintă un plan de plafonare a prețului la gazele naturale ruse

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 8 septembrie 2022
Distribuie
Foto: Doris Morgan, Unsplash

În condițiile în care prețurile la energie continuă să crească, Executivul Uniunii Europene a prezentat miercuri căile prin care intenționează să diminueze facturile europenilor, propunând o discutabilă pistă – plafonarea prețurilor la gazul provenit din Rusia. Este o măsură ce se va afla în centrul dezbaterilor reuniunii extraordinare de vineri a celor 27 miniștri europeni ai Energiei. Experții europeni în domeniu își pun întrebarea dacă mai are sens discutarea unei astfel de idei, când Vladimir Putin a declarat la Forumul economic oriental de la Vladivostok că oprește toate livrările de hidrocarburi către Europa în cazul adoptării măsurii de mai sus, propusă de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen. Or, în plin război al energiei, spun unii analiști politici europeni, o plafonare a prețurilor la gazele ruse riscă să agraveze tensiunile cu Moscova. Aceasta ar putea opri complet livrările de gaz înainte ca țările UE să fie pregătite să facă față unei astfel de situații.

Un plan în trei etape suplimentare

În fața amenințărilor Rusiei, Comisia Europeană s-a arătat mulțumită de gradul de umplere a rezervelor strategice de gaze până la 82%, cu două luni înaintea termenului stabilit inițial. Și asta, în ciuda faptului că seceta a redus capacitățile hidroelectrice, iar capacitățile nucleare sunt pentru moment reduse. În acest context, Bruxelles a prezentat alte piste pentru diminuarea facturilor energetice ale europenilor. Prima cerere a Comisiei europene este stabilirea unor plafoane de consum în orele de vârf ale activităților țării. A doua propunere este obligarea producătorilor de electricitate de a redistribui veniturile excesive, respectiv cele ce depășesc foarte mult costul producției. A treia idee este impunerea unei taxe descrisă ca o «contribuție de solidaritate» tuturor companiilor gaziere și petroliere care obțin beneficii masive. Sunt fonduri utilizabile la sprijinirea consumatorilor individuali și a întreprinderilor cele mai vulnerabile.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior cursuri-it (1) Cursuri IT. Poti invata programare chiar daca ai cunostinte zero?
Articolul următor afacere mai prietenoasa cu mediul TOP 3 soluții practice pentru o afacere mai prietenoasă cu mediul înconjurător
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Ce a spus președintele Dan de Ziua NATO
Actualitate Politic
Zweite Bundesliga: Schalke și Paderborn, pe primele poziții după 28 de etape. Lupta se anunță strânsă în continuare
Sport
SUA le cer ambasadelor să folosească platforma X a lui Musk pentru a combate „propaganda antiamericană”
Extern

RSS Știri Financiare

  • Lidl a depășit pragul de 400 magazine în România la zece ani de la intrarea pe piață
  • Fabrica de biciclete din Timișoara a exportat 800.000 de unități în rețeaua europeană Decathlon
  • Washzilla, prima spălătorie auto complet automată de tip touchless din România
  • Curățenia de întreținere în birouri: ce trebuie făcut zilnic, săptămânal și lunar
Featured

Tinerii, cei mai hotărâți să-și schimbe locul de muncă

3 minute
Extern

Alegerile parlamentare din Letonia: partidul primului ministru, Noua Unitate, a câștigat de fapt scrutinul

2 minute
Extern

Vizita lui Kim Jong-un în Rusia: Un bogat schimb de declarații de prietenie și de promisiuni de întărire a colaborării, inclusiv în domeniile militar și spațial

4 minute
Extern

Moscova a relansat cursa pentru recâștigarea Lunii

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?