Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Wang Yi a prezidat o reuniune la nivel înalt a Consiliului de Securitate
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

Wang Yi a prezidat o reuniune la nivel înalt a Consiliului de Securitate

Radio China Internaţional
Autor
Radio China Internaţional
Publicat 19 februarie 2025
Distribuie
Foto: romanian.cgtn.com/

Consiliul de Securitate al Organizației Națiunilor Unite a organizat, marți, reuniunea la nivel înalt pe tema „Practicarea multilateralismului, reformarea și perfecționarea guvernanței globale”. Prezidată de Ministrul  chinez de Externe, Wang Yi, țară care deține președinția rotativă a Consiliului de securitate, și de Secretarul general ONU, Antonio Guterres, la reuniune au participat reprezentanții la nivel înalt și miniștri de externe din peste o sută de țări.

Wang Yi a arătat că în 2025 se împlinesc 80 de ani de la înființarea ONU, perioadă în care multilateralismul și globalizarea mondială s-a dezvoltat în mod accelerat. Istoria a dovedit că, în fața situației internaționale schimbătoare, un sistem internațional având ONU în centru asigură protecția procesului de dezvoltare a omenirii. Multilateralismul bazat pe cooperare este cea mai bună idee în gestionarea problemelor globale. Sudul global va trebui să fie în prima linie în perfecționarea guvernanței globale, lumea având nevoie, mai degrabă decât oricând, să redescopere bazele care au stat la originea înființării ONU.

Ministrul Wang Yi a reiterat patru puncte esențiale promovate de China: insistarea pe egalitatea suverană, echitatea și justiția, consolidarea și coordonarea, dar și orientare spre acțiune.

De asemenea, Wang a subliniat că, în următorii 80 de ani ai ONU, China va fi alături de toate părțile, învțând din istorie pentru a deschide epoca nouă a multilateralismului, pentru a construi un sistem mai echitabil și rezonabil în guvernanța globală.

În marja reuniunii, Wang Yi s-a întâlnit cu Antonio Guterres și cu miniștrii de externe din Pakistan, Ungaria, Uganda, Somalia și Bolivia, avut totodată convorbiri cu reprezentanți americani.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior S-a reglementat drastic hărțuirea la locul de muncă. Reglementări stricte și obligații suplimentare pentru angajatori
Articolul următor China: Politicile unilaterale americane afectează ordinea comerțului internațional
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Industria de înfrumusețare, supusă controalelor ANPC
Actualitate
Depozitarul Central va distribui sumele de bani aferente CUPON 19 pentru obligațiunile emise de SELFPAY S.A.
Economie
Verificări extinse în unitățile din industria agroalimentară pentru menținerea standardelor de siguranță
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Livrările de birouri flexibile din București au crescut de peste trei ori față de anul trecut

  • Bucătăria este „inima casei” pentru români. Gătitul rămâne o parte esențială în fiecare gospodărie
  • Primul Lidl sub noua identitate vizuală, inaugurat la Întorsura Buzăului
  • Proprietarii Dedeman vor prelua operațiunile Carrefour în România pentru 823 milioane de euro
Actualitatea din China 

„Deschiderea unei reprezentanțe a Taiwanului în Lituania a fost o greșeală”, afirmă președintele Gitanas Nauseda

1 minute
Actualitatea din China 

Peng Liyuan a servit ceaiul împreună cu soția președintelui senegalez

1 minute
Actualitatea din China 

China, 519 titluri mondiale în sport în timpul celui de-al 14-lea plan cincinal

3 minute
Actualitatea din China 

Doar 44% dintre americani au încredere în Centrul pentru Controlul și Prevenirea Bolilor din SUA

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?