Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Washingtonul șantajează Berlinul
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Washingtonul șantajează Berlinul

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 12 martie 2019
Distribuie
foto: hepta.ro

Germania trebuie să aleagă între antenele grupului chinez Huawei și cele ale «Unchiului Sam»: aceasta este esența mesajului – citat de «Wall Street Journal» – adresat de ambasadorul american la Berlin, Richard Grenell, ministrului german al Economiei, Peter Altmaier.

În termeni «expliciți», ambasadorul american îi comunică, într-o scrisoare, lui Altmaier că dacă Germania nu închide poarta furnizorilor chinezi de echipamente pentru viitoarea rețea mobilă 5G, Agenția de informații americană nu va mai putea oferi tot atâtea informații ca până acum omologilor germani. De mai multe luni, Statele Unite își avertizează aliații în legătură cu riscul de spionaj pe care-l implică antenele mobile ale grupului Huawei sau ale ZTE. În urmă cu o lună, secretarul de stat american Mike Pompeo personal, în trecere prin Budapesta, a explicat că a alege Huawei pentru viitoarele infrastructuri de telecomunicații ar putea limita posibilitatea de a obține echipamente americane.

Informațiile confidențiale ale CIA

Ambasadorul american în Germania merge însă ceva mai departe în afirmațiile sale din scrisoarea către ministrul german al Economiei. Pentru prima oară, Statele Unite pun deschis în balanță prețioasele informații culese de serviciile lor de informații. Se știe foarte bine că responsabilii europeni din domeniul securității sunt foarte interesați de informațiile americane, în special în cadrul luptei împotriva terorismului. Potrivit ziarului «The Wall Street Journal», comunitatea serviciilor germane de informații este o mare consumatoare de informații secrete ale CIA sau ale NASA. Ajutorul american a fost cel care a permis evitarea mai multor atentate teroriste, între care o puternică explozie cu o «bombă biologică» extrem de periculoasă ce urma să aibă loc în iunie anul trecut la Köln.

Se știe că Germania, la fel ca Franța, refuză interzicerea echipamentelor chineze, preferând să mizeze pe teste de securitate aplicate tuturor furnizorilor, fără distincție de naționalitate. Ceea ce convine perfect grupului chinez Huawei, care insistă pe toate căile să se proclame nevinovat în fața acuzațiilor de spionaj. Interesant este faptul că Huawei a inaugurat recent un nou centru de securitate cibernetică chiar la Bruxelles, pentru a asigura fiabilitatea echipamentelor sale. Washingtonul intervine în acest moment, amenințând în manieră dură cu blocarea schimbului de informații secrete, întrucât timpul presează. Săptămâna viitoare, în Germania începe atribuirea de frecvente 5G operatorilor și concurență este mare. Testele efectuate pun în evidență calităţi superioare unor alte echipamente decât cele americane.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Tel Drum a fost penalizată cu 90.000 de euro de către Apele Române
Articolul următor Eugen Tomac demască planul PSD: ,,Dragnea dorește o societate controlată, în care prețul de alimentară să nu fie sensibil la erorile politice și economice majore ale regimului pe care îl conduce”
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

CM Hochei: Suedia și SUA se califică în ”sferturi” in extremis
Sport
Baraje Zweite Bundesliga: Paderborn promovează, Fürth își păstrează locul în eșalonul secund
Sport
MDLPA: Prelungim termenul de raportare pentru stadiul proiectelor finanțate prin PNRR
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Aproape 30% dintre români vor face cumpărături online de pe platforme internaționale în 2026
  • EMERALD deschide la Timișoara prima clinică a rețelei din vestul țării
  • Ambito a realizat lucrări de electrificare pentru echivalentul unui oraș de 20.000 de locuitori 
  • Medikali va deschide o clinică de peste 1.000 metri pătrați în Amber Forest
Extern

Recep Tayyip Erdogan: „Comunitatea internațională a ratat șansa de a opri criza siriană să atragă regiunea într-un vârtej de instabilitate”

6 minute
Extern

Asasinarea ziaristei bulgare Viktoria Marinova: Un nou suspect arestat în Germania

2 minute
Extern

Joe Biden la Varșovia: ”Vom sta alături de Ucraina azi, mâine și întotdeauna. Ucraina nu va fi o victorie pentru Rusia”

3 minute
Extern

Lukașenko amenință din nou Europa cu tăierea gazelor naturale provenite din Rusia

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?