„Conferinţa Organizaţiei de Cooperare de la Shanghai (OCS) Plus” a avut loc luni la Tianjin, evenimentul fiind prezidat de preşedintele Chinei, Xi Jinping.
Xi a declarat că anul acesta se împlinesc 80 de ani de la victoria în Războiul Mondial Antifascist și de la fondarea Națiunilor Unite, un moment crucial pentru lume să își amintească istoria și să construiască un viitor comun. Cu acest prilej, el a lansat Iniţiativa Guvernării Globale, afirmând că China este dispusă să colaboreze cu toate țările pentru a promova un sistem de guvernare globală mai just și echitabil și pentru a avansa împreună spre o comunitate a viitorului comun:
1. Susţinerea egalității suverane. Toate țările, indiferent de mărime, putere, sărăcie sau bogăție, se bucură în procesul guvernării globale de participare în mod egal, luarea deciziilor în mod egal și de beneficii în mod egal. Este necesară promovarea democratizării relaţiilor internaționale și trebuie consolidate reprezentarea și vocea țărilor în curs de dezvoltare.
2. Respectarea dreptului internațional. În acest sens, trebuie respectate pe deplin, cuprinzător și complet normele fundamentale universal recunoscute care guvernează relațiile internaționale, inclusiv scopurile și principiile Cartei ONU, trebuie asigurată aplicarea egală și uniformă a dreptului internaţional și a regulilor internaționale, trebuie abandonate standardele duble și impunerea „regulilor interne” ale câtorva țări asupra altora.
3. Practicarea multilateralismului. Conceptul de guvernare globală bazat pe consultări extinse trebuie susținut, cu contribuție comună și beneficii comune, trebuie consolidată solidaritatea și cooperarea, împotriva unilateralismului, trebuie protejat ferm statutul și autoritatea Națiunilor Unite și valorificat eficient rolul său important și de neînlocuit în guvernarea globală.
4. Susținerea abordării centrate pe oameni. Sistemul de guvernare globală trebuie reformat și îmbunătățit, pentru ca oamenii din toate țările să participe și să împărtășească roadele guvernării globale, ca toate ţările să înfrunte mai bine provocările comune, să reducă mai bine decalajul de dezvoltare Nord-Sud și să protejeze mai bine interesele comune.
5. Acordarea unei atenţii mai mare orientării acţiunilor. Acțiunile globale trebuie planificate, promovate şi coordonate sistematic, trebuie mobilizate pe deplin resursele din toate părțile, formate rezultate mai vizibile și evitate întârzierea și fragmentarea în guvernarea globală printr-o cooperare pragmatică.
Xi a mai cerut OCS să aducă și contribuţii la menţinerea păcii şi stabilităţii mondiale, să-şi asume responsabilitatea în promovarea deschiderii şi cooperării pe plan mondial, să stabilească un model pentru promovarea valorilor comune ale întregii omeniri şi să adopte acţiuni pentru apărarea echității și justiției internaționale.
China este dispusă să colaboreze cu toate părțile pentru a urma calea cea dreaptă, a promova viziunea corectă asupra istoriei celui de-al Doilea Război Mondial şi a apăra cu fermitate rezultatele victoriei în cel de-al Doilea Război Mondial, pentru ca reforma sistemului de guvernare globală și construcţia unei comunități a destinului comun să aducă mai multe beneficii omenirii, a menţionat Xi.