Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: 2 aprilie: Ziua Internațională de conștientizare a autismului – „O nouă viziune pentru autism: dragoste necondiționată”
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Eveniment

2 aprilie: Ziua Internațională de conștientizare a autismului – „O nouă viziune pentru autism: dragoste necondiționată”

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 30 martie 2019
Distribuie
Serial Readers

Ziua de 2 Aprilie este marcata ca Ziua Internationala de Constientizare a Autismului, iar Romania s-a alaturat si ea acestei initiative.  Este ziua in care, organizatiile care lupta pentru drepturile persoanelor cu tulburari din spectrul autist (TSA), organizeaza evenimente care au ca principal scop constientizarea si sensibilizarea publicului cu privire la nevoile si dificultatile cu care se confrunta aceste persoane.

Campania din acest an se desfasoara sub sloganul „O noua viziune pentru autism: dragoste neconditionata”,  initiata de Autism Europe.

Inca o data, organizatiile membre FEDRA doresc sa atraga atentia asupra respectarii drepturilor persoanelor cu TSA. De asemenea, prin evenimentele organizate la nivel national, membrii FEDRA atrag atentia asupra faptului ca sta in puterea tuturor sa imbunatateasca conditiile de viata ale persoanelor cu autism prin intelegere, dragoste si acceptare.

În acest an, membrii FEDRA din Bucuresti vor organiza un mars de solidaritate, in parteneriat cu Teatrul National Bucuresti ,,Ion Luca Caragiale” si în colaborare cu Asociatia Autism Romania. La mars vor participa parinti, copii, actori si sustinatori, conform urmatorului program:

  • orele 10:30 – adunarea la Piata Universitatii, in fata Teatrului National
  • orele 11:00 – presa, foto
  • orele 11:30 – plecarea in mars catre Piata Unirii
  • orele 12:30 – lansarea de baloane albastre, in Parcul Unirii.

Iar pe 03 aprilie 2019, Teatrul National Bucuresti ,,Ion Luca Caragiale” reia piesa ,,O intamplare ciudata cu un caine la miezul noptii”  ora 20, sala Pictura. La finalul piesei  publicul poate participa la dezbateri pe tema autismului.

- Publicitate -

FEDRA este Federatia pentru Drepturi si Resurse pentru Persoanele cu Tulburari in Spectrul Autist este prima federatie de acest tip din Romania, care are ca membri in principal organizatii de parinti si se doreste a fi o voce puternica si unitara a organizatiilor de profil din Romania. FEDRA are ca scop crearea si pastrarea unui mediu adecvat pentru stimularea si sprijinirea persoanelor cu TSA, iar in fiecare an, pe 2 aprilie organizeaza diverse evenimente in acest sens, la nivel national.

FEDRA a fost invitata de Secretariatul General al Guvernului si participa la intalnirile de lucru ale Comitetului pentru realizarea primului Plan Strategic pentru Autism 2020-2022.

Organizatiile membre FEDRA sunt: ANCAAR Arges, ANCAAR Craiova, ANCAAR Iasi,  Asociatia Autism Baia Mare, Asociatia Autism Transilvania Cluj, Asociatia Copiii de Cristal Brasov, Asociatia Dincolo de Tacere Galati, Autism Europa Bistrita – Centrul de Resurse si Referinta in Autism Micul Print, Asociatia Invingem Autismul Bucuresti, Asociatia Parintilor Copiilor cu Autism din Judetul Botosani, Asociatia PUZZLE Romania, Asociatia “Raza de Speranta in Interventia si Terapia TSA” Brasov, Asociatia SOS Autism Bihor, Asociatia  de Sprijin pentru Parintii si Copii cu Autism Galati, Fundatia Romanian Angel Appeal Bucuresti, Fundatia Univers Plus Piatra Neamt, Asociatia Invatam prin Pictograme Timisoara, Organizatia Suedeza pentru Ajutor Umanitar Individual, Asociatia pentru Recuperarea si Integrarea Copiilor cu Autism.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Deputații britanici au respins pentru a treia oară acordul de plecare din UE realizat de Theresa May
Articolul următor Donald Trump amenință că va închide frontiera cu Mexicul săptămâna viitoare.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Când clima începe să rescrie regulile sistemului energetic
Energie
Deficitul bugetar nu se reduce prin ,,uciderea” companiilor private
Economie Featured Opinii
Măsuri pentru menținerea funcționării în condiții de siguranță și continuitate a Sistemului Electroenergetic Național pe întreaga durată a episodului de caniculă
Energie

RSS Știri Financiare

  • Investiții imobiliare peste valoarea întregului an 2025 în primele șapte luni din 2026
  • KFC investește aproximativ un milion de euro într-un restaurant Drive Thru la Bran
  • Beko investește peste un milion de euro în modernizarea HUB-ului logistic din Căteasca 
  • PENNY deschide un magazin în cartierul Berceni și ajunge la 25 de unități în București
Eveniment

Spectacole aeriene prilejuite de Ziua Internațională a Copilului în zilele de 1 și 2 iunie

1 minute
Eveniment

TOP 10 greșeli la încheierea contractului individual de muncă

2 minute
Eveniment

H3RO by TriChallenge dă startul competiției cu 1.300 de participanți

2 minute
dumitru farcas
Eveniment

A murit Dumitru Fărcaş, artistul avea 80 de ani

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?