Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: 7 din 10 români vor să reducă risipa de energie pentru a-și optimiza costurile la utilități
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

7 din 10 români vor să reducă risipa de energie pentru a-și optimiza costurile la utilități

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 14 noiembrie 2023
Distribuie

Studiu Reveal Marketing Research și România Eficientă

Reveal Marketing Research a realizat pentru România Eficientă un studiu reprezentativ la nivel național în rândul locuitorilor din mediul urban, pentru a afla dacă și ce soluții au identificat și implementat românii pentru a eficientiza consumul de energie comparativ cu anul precedent, în contextul în care asistăm la o creștere semnificativă a prețurilor utilităților.

În percepția românilor, eficiența energetică este asociată în cea mai mare măsură cu costurile utilităților (21%), confortul personal (18%) și sănătatea individuală (17%).

Printre principalele concluzii ale acestui studiu, se numără:

  • Principalul factor care îi determină pe 7 din 10 români să fie mai atenți la energia consumată este prețul acesteia

70% dintre români consideră că principalul avantaj al unei locuințe eficiente energetic este economisirea prin reducerea costurilor cu energia.

Mai mult decât atât, comparativ cu 2022, observăm o creștere a importanței prețului ca factor motivant pentru a economisi energie, de la 66% la 69%, într-o măsură semnificativ mai mare în cazul persoanelor mature de peste 45 ani (75%).

Și în 2023 continuă trendul pozitiv în privința comportamentelor de economisire a energiei acasă. Cele mai frecvente acțiuni pe care le fac românii pentru a-și reduce facturile la energie sunt stingerea luminii de fiecare dată când nu se mai află ocupanți în încăpere (46%) și stingerea televizorului când nu este utilizat (37%)

CITR transferă cu succes termocentrala CET Palas din Constanța în patrimoniul public al UAT Constanța
22 iunie 2023

Comparativ cu anul precedent, cresc ușor procentajele celor care declară că adoptă mereu comportamente eficiente energetic, creșterile înregistrându-se pentru toate tipurile de comportamente măsurate. De exemplu, procentul celor care sting mereu lumina când ies din încăpere crește de la 44% la 46%, iar cei care sting mereu televizorul când nu se uită la el sunt acum 37% comparativ cu 33% în 2022.

  • Tot mai mulți români vor locuințe termoizolate și termostate pentru controlul căldurii

De asemenea, locuirea într-o casă sau apartament termoizolat este un aspect foarte important pentru 76% dintre români, iar în ultimul an se înregistrează o creștere semnificativă a incidenței montării de termostate pentru controlul temperaturii din locuințe, de la 50 la 56%.

8 din 10 români vor spitale și școli eficiente energetic

Importanța eficienței energetice este apreciată pentru toate tipurile de clădiri, 76% dintre români precizând că este importantă creșterea eficienței energetice a blocurilor de locuințe, însă în topul clădirilor ce necesită îmbunătățiri se află spitalele (80%) și școlile (78%).

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Hackerii etici pot câștiga premii totale de 100.000 de euro la competițiile și activitățile din cadrul DefCamp 2023
Articolul următor Profitul Transelectrica s-a înjumătățit, pe fondul scăderii cu 7% a consumului național de energie electrică
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Volodimir Zelenski, vizită oficială în România. Nicușor Dan l-a primit la Palatul Cotroceni
Politic
Sală plină la premiera de gală a filmului ”Un loc sigur” la Muzeul Național de Artă al României
Cultură și Educație
Una din cinci gospodării ajunge sub pragul sărăciei după plata energiei
Actualitate Featured

RSS Știri Financiare

  • București a câștigat 22.500 de locuitori în ultimii 5 ani din migrația externă
  • „Tony Dog”, povestea unui gin românesc de calitate britanică
  • Lidl inaugurează pe 12 martie un nou magazin în Craiova
  • Kaufland a inaugurat în Avantgarden Bartolomeu al cincilea magazin din municipiul Brașov
Energie

Subvenții de la CEO pentru o termocentrală închisă

4 minute
Energie

Tinmar Energy și-a redus cu 95% numărul clienților comerciali de energie electrică în acest an

7 minute
Companii

Șef CEO: Nu ne așteptăm să vină un răspuns rapid de la Comisia Europeană pentru Planul de restructurare

4 minute
Energie

Petrom a renunțat la achizițiile de țiței rusesc și cere coridoare “verzi” de transport prin Marea Neagră

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?