Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Mulți ucraineni au ales să sărbătorească Crăciunul la 25 decembrie, pentru a scăpa de influența religioasă rusă
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Mulți ucraineni au ales să sărbătorească Crăciunul la 25 decembrie, pentru a scăpa de influența religioasă rusă

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 25 decembrie 2022
Distribuie
Foto: captură video

Mulți ucraineni au decis să sărbătorească în acest week-end Crăciunul și nu după Calendarul gregorian, la 7 ianuarie. Realitatea este că, de acum înainte, autoritățile civile și religioase din Ucraina lasă libertate ucrainenilor să-și aleagă data Crăciunului (pe stil vechi sau cel nou). Corespondentul RFI la Kiev semnalează că sunt tot mai numeroși ucrainenii care doresc să se îndepărteze de orbita culturală și religioasă rusă, celebrând Crăciunul în ziua de 25 decembrie. Reamintim că, în anul 2017, parlamentul ucrainean a autorizat – caz unic în Europa – coexistența a două Crăciunuri, la date diferite. Până acum, decizia respectivă nu s-a aplicat în totalitate și 25 decembrie era, pentru ucraineni, o zi obișnuită. Iată, însă, că războiul pare a fi pe cale să schimbe obiceiurile. Mulți ucraineni nu mai vor să serbeze Crăciunul în aceeași zi cu rușii, o manieră în care – spun ei – se simt mult mai europeni.

Mesajul de Crăciun al lui Volodimir Zelenski : „Să îndurăm iarna aceasta pentru că ştim pentru ce luptăm”

Mirela Ionela Achim (www.b1tv.ro)

”Ucrainenii vor face propriul lor miracol de Crăciun, dovedind că vor rezista în fața atacurilor Rusiei care au aruncat milioane de oameni în întuneric”, a declarat Volodimir Zelenski într-o intervenție video. Potrivit lui, ucrainenii vor sărbători, se vor întâlni, vor cânta colinde și se vor îmbrățișa, chiar dacă întâmpină dificultăți în prezent. Liderul de la Kiev a menționat că unii dintre ei ar putea vedea „prima stea” prin găurile de gloanțe din casele lor, dar este încredințat că „lacrimile vor fi înlocuite cu bucurie, speranța va veni după disperare și moartea va fi învinsă de viață”.

“Am trăit o mulţime de veşti amare şi vom primi meritat veşti bune. Vom cânta colinde de Crăciun – mai vesele ca niciodată – mai tare decât sunetul unui generator. Vom auzi vocile rudelor – în inimile noastre – chiar dacă au picat comunicaţiile şi internetul. Şi chiar şi în întuneric total – ne vom regăsi – să ne îmbrăţişăm strâns. Şi dacă nu este căldură, ne vom îmbrăţişa strâns pentru a ne încălzi.

Vom sărbători! Ca de fiecare dată. Vom zâmbi şi vom fi fericiţi. Ca de fiecare dată. Diferenţa este una. Nu vom aştepta un miracol. La urma urmei, îl creăm noi înşine”, a spus Zelenski.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Războiul din Ucraina: Atac al rușilor, sâmbătă, în centrul orașului Herson. Morți și răniți
Articolul următor Depozitarul Central va distribui dividende pentru ARO-PALACE SA
Un comentariu
  • Pontifaunir spune:
    28 decembrie 2022 la 12:44

    // Sabatai, nu cauta ascunsa lumii dezlegare
    Pe’alaturea de legea ta,
    Ca-i vina fara de iertare ! //.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Copii victime ale abuzurilor fizice și sexuale: peste 20.000 de cazuri de abuz
Actualitate
Românii nu renunță la branduri. Renunță să le cumpere la orice preț
Companii
BDAttorneys a asistat Strabag Group într-o achiziție strategică în sectorul construcțiilor
Construcții

Flux RSS: Știri Financiare Știri Financiare

  • Românii scurtează vacanțele și caută reduceri pe fondul presiunii asupra bugetelor
  • Nexus Gaming a investit 1,85 milioane de euro în infrastructura de gaming și esports
  • Act constitutiv pentru SRL: ce informații sunt obligatorii
  • Declarația privind beneficiarul real: obligații, termene și sancțiuni
Actualitate

Consumatorii revin în magazinele fizice pentru interacțiunea directă, chiar dacă tehnologia și inteligența artificială revoluționează cumpărăturile online

10 minute
Actualitate

România, favorită la Miss International

3 minute
Actualitate

Primăria Sectorului 2 lansează oficial cel mai mare proiect educaţional din România – Academia Copiilor

2 minute
Actualitate

Ursula von der Leyen: România a dat dovadă de reziliență impresionantă a democrației sale

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?