Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Un nou Concurs #RePatriotYouth lansat de Repatriot
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

Un nou Concurs #RePatriotYouth lansat de Repatriot

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 9 ianuarie 2023
Distribuie

Anul acesta Repatriot provoacă elevii și studenții de pretutindeni cu un nou concurs de eseuri și prezentări – „Unirea de care avem nevoie acum”, care se desfășoară cu ocazia aniversării Unirii Principatelor Române din 24 Ianuarie 1859

Marți, pe 24 Ianuarie 2023, Repatriot – RBL vă invită la conferința specială RePatriot – “Vrancea Inima României”, în cadrul căreia va avea loc și premierea celor 3 câștigători ai concursului #RepatriotYouth. Evenimentul va începe la ora 11.00 la Colegiul Național Unirea din Focșani, unde se vor reuni membri ai comunității Repatriot – Romanian Business Leaders – RBL, antreprenori și personalități din alte domenii, elevi, parteneri și invitați animați de dorința de a avea o Românie mai bună pentru noi și generațiile următoare.

Felix Pătrășcanu – Managing Partner FAN Courier, Marius Ghenea – Antreprenor in serie si business-angel, Felix Tătaru – Fondator GMP Group, Nicuța Enache – Fondator Restaurante Ciao Niki, Traian Buia – Antreprenor în România și Irlanda, Gabriel Aftenie – Babylon Consult, Hilde Brandl – Fondator UNITH2B, Daniel Sârbu – CEO Tassid, Emil Munteanu – Cofondator ATRA Doftana, Aura Icodin – Fondator A_BEST, Marius Bostan – antreprenor, co-fondator FNTM și inițiator RePatriot, sunt doar o parte din oamenii de afaceri care și-au anunțat prezența la eveniment și care pregătesc surprize pentru câștigătorii concursului de anul acesta.

“Cum s-a întâmplat Unirea, ce i-a motivat, care au fost principiile și valorile inspiraționale ale înaintașilor noștri când s-au așezat cu toții la masă și au decis Unirea Principatelor Române?”, sunt câteva întrebări la care tinerii de pretutindeni trebuie să răspundă în lucrările acestora pentru concurs.

Alte teme de abordat sunt: Cum putem învăța din Mica Unire pentru a contribui, în prezent, la dezvoltarea țării noastre? Ce idei și soluții ați găsit, cum pot fi puse în acțiune, de ce resurse avem nevoie și cum le putem atrage? Cum vă doriți să arate România următorilor 100 de ani?

După analizarea Micii Uniri și înțelegerea a ceea ce s-a întâmplat în 1858/1859, tinerii pot pregăti o prezentare, video sau proiect în care să exprime ce cred ei că i-a motivat pe cei care au înfăptuit Unirea și, cel mai important, cum cred că ne ajută acum istoria să facem o Românie mai bună pentru noi și urmașii noștri.

Participarea la concurs se face prin transmiterea lucrărilor la office@repatriot.ro până la 20 ianuarie. Vor fi doar 3 proiecte câștigătoare alese de juriu. Acestea vor fi prezentate în cadrul conferinței printr-un pitch de 3 minute așa că organizatorii vă așteaptă alături și la conferință. Pe lângă recunoașterea RePatriot vor avea mai multe premii extraordinare, la fel ca în edițiile precedente.

Când dialogul dintre generații devine poveste: scurtă prezentare a volumului doamnei Titina Nica Țene, „Bunică de cinci nepoți, povestește pentru toți”
6 iunie 2026

Fiți creativi și puteți câștiga unul dintre premiile speciale RePatriot! Detalii despre concurs și conferință găsiți pe repatriot.ro/24-ianuarie-2023.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Verificările ANPC continuă, în zona Piața Alba Iulia din București, cu furnizorii restaurantelor
Articolul următor Deficitul comercial a crescut cu 9,7 miliarde euro
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Prin antica Atena
Cultură și Educație
Nicușor Dan convoacă luni o nouă rundă de negocieri cu liderii PSD, PNL, USR și UDMR
Politic
Cseke Attila: Am creat 410 locuri noi în creșe pentru cei mici, în județul Bihor, și aproape 5.000 în toată România
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • 6 greșeli frecvente ale începătorilor în casino online și cum să le eviți
  • Am intrat în era AI: peste 8 din 10 români folosesc inteligența artificială
  • Insolvențele au crescut cu 43% în primul semestru din 2026. Agricultura și industria intră în zona de risc
  • Aplicația Cargus Mobile depășește pragul de 3,6 milioane de descărcări
Cultură și Educație

Problematizarea Romei milenare, în viziunea lui Mihai Sporiș

39 minute
Cultură și Educație

Evenimente vizuale recomandate de Uniunea Artiștilor Plastici

6 minute
Cultură și Educație

La cenaclul literar „Al.Florin Țene”, Medalionul literar “Epigrama-Mărțișor cu zâmbet pentru jumătatea noastră mitologică“

6 minute
Cultură și Educație

Târgul de Carte Gaudeamus Radio România – Craiova, 23 – 27 martie 2022

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?