Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Noua centrală electrică pe gaze de la Mintia va fi cea mai mare și mai eficientă din UE
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Noua centrală electrică pe gaze de la Mintia va fi cea mai mare și mai eficientă din UE

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 7 martie 2023
Distribuie
Foto: e-nergia.ro

Mihai Nicuț (e-nergia.ro)

Noua termocentrală de la Mintia, care va fi construită de noul investitor, Mass Global Energy Rom, va avea 1.500 MW, va începe să producă energie electrică în doi ani, și va fi cea mai mare și eficientă capacitate de producție a energiei electrice pe gaz din Uniunea Europeană, anunță Executivul de la București.

Prim-ministrul Nicolae-Ionel Ciucă s-a întâlnit, la Palatul Victoria, cu reprezentanții companiei Mass Global Energy Rom, care a achiziționat  Termocentrala de la Mintia, arată un comunicat al Guvernului.

“În cadrul întâlnirii, a fost prezentat planul de investiții în valoare de peste un miliard de euro, care va transforma termocentrala în cea mai mare și eficientă capacitate de producție a energiei electrice pe gaz din Uniunea Europeană. În acest sens, vor fi utilizate cele mai moderne tehnologii, care vor permite, în acord cu taxonomia europeană, producerea a cel puțin 1.500 MW. Prima etapă a investiției va fi finalizată într-un termen de 24 de luni, urmând ca proiectul să ajungă la maturitate deplină în 36 de luni”, arată comunicatul.

Componentele centralei vor fi pregătite pentru trecerea către noile tehnologii de producere a energiei, bazate pe hidrogen.

„Resursele noastre naturale reprezintă un atu important, mai ales în această perioadă, în care nevoia de a asigura securitatea energetică a țării este amplificată de dezechilibrele generate de agresiunea militară rusă asupra Ucrainei. România are nevoie să își valorifice cât mai bine rezervele de gaz, iar Guvernul a făcut deja demersuri importante în acest sens.

Gazele de la Marea Neagră, care pot asigura în prezent deja zece la sută din consumul anual intern, vor transforma, în următorii ani, țara noastră, într-unul dintre cei mai mari producători de gaze din UE. Centrala de la Mintia, care va folosi gazul drept resursă de producere a curentului electric, va putea beneficia din plin de aceste resurse, astfel încât să consolidăm, pe de o parte, producția noastră de energie electrică, asigurând consumul intern, dar să o și putem exporta, ajutând Republica Moldova și partenerii noștri din Uniunea Europeană”, a declarat prim-ministrul Nicolae-Ionel Ciucă.

Sindicatele din CEO au amânat orice formă de protest
12 decembrie 2024

La finalul anului trecut, Mass Energy Global Rom, companie controlată de omul de afaceri iordanian Ahmad Ismail Saleh, a plătit restul celor 81 de milioane de euro din prețul de adjudecare a fostei centrale pe huilă Mintia, și a a devenit proprietarul termocentralei.

“Termocentrala Mintia a fost valorificată la 100% din valoarea sa de piață, respectiv echivalentul în lei a sumei de 91.236.832,87euro, din care 10.000.000 euro au fost achitați de către cumpărător ca garanție de participare la licitația publică ce a avut loc în data de 26.08.2022. Restul de preț a fost achitat la data de 27.12.2022. Astfel, conform legislației în vigoare, părțile au semnat contractul de vânzare-cumpărare la data de 27 decembrie 2022, dată la care a Mass Global Energy a devenit proprietarul termocentralei; a anunțat atunci, într-un comunicat de presă, administratorul judiciar al societăți, Expert Insolvență SPRL.

Cumpărătorul a plătit toată suma după ce condițiile solicitate de el au fost îndeplinite de către Transelectrica și Transgaz. Recent, Guvernul a adoptat, la propunerea Ministerului Energiei, Hotărârea privind declararea proiectului de investiţii „Conductă de transport gaze naturale pentru alimentarea CET Mintia” ca proiect de importanţă naţională în domeniul gazelor naturale.

Prin realizarea acestei conducte se va asigura alimentarea cu gaze naturale a viitoarei termocentrale de la Mintia.

Ministerul Energiei a sesizat Comisia pentru Examinarea Investițiilor Străine Directe în legătură cu intenția MVM Group de a achiziționa E.ON Energie România
16 ianuarie 2025
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Expoziție eveniment „We Are Half”, ce atrage atenția asupra inegalității de gen, la sediul Reprezentanței Comisiei Europene la București
Articolul următor Crosspoint Real Estate încheie anul 2022 cu o cifră de afaceri de aproximativ 3 milioane euro și intră pe piața de PRS
Un comentariu
  • Cetățeanul prostit spune:
    7 martie 2023 la 16:59

    Vrăjeală pt populimea proasta devalizata de centrala termica Mintia, centrala de echilibru pt sistemul energetic național, vândută în paguba după ce fusese retehnologizată in buna parte.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

O regizoare de origine română a câștigat Premiul Oscar
Cultură și Educație
Investitori în centre de date de mare putere au venit la Transelectrica
Energie
Scade rata de ocupare a populației
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Orădenii de la Piața 9 intră pe piața din București cu Bakery P9 pe Calea Victoriei
  • Action deschide un magazin la Drobeta Turnu Severin și ajunge la zece unități în România
  • București a câștigat 22.500 de locuitori în ultimii 5 ani din migrația externă
  • „Tony Dog”, povestea unui gin românesc de calitate britanică
Energie

CMS, alături de PPC în încheierea unui acord strategic cu MYTILINEOS Energy & Metals pentru dezvoltarea unui portofoliu de proiecte fotovoltaice de până la 2GW, în patru țări

2 minute
Energie

Rușii anunță creșterea comenzilor pentru centralele lor nucleare mici plutitoare

3 minute
Energie

APCE: Situația reală a prosumatorilor și a Comunităților de Energie din România: drepturi europene transformate în bariere administrative

6 minute
Energie

Investițiile-record în energie nu reușesc să mențină cursul pentru ținta mondială 2030 în energie regenerabilă

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?