Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Joe Biden și-a anunțat candidatura pentru al doilea mandat prezidențial, la alegerile din 2024
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
ExternFeatured

Joe Biden și-a anunțat candidatura pentru al doilea mandat prezidențial, la alegerile din 2024

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 25 aprilie 2023
Distribuie
Joe Biden Foto: Gage Skidmore from Surprise, AZ, United States of America, CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0, via Wikimedia Commons

Începând de marți, 25 aprilie, este oficială candidatura lui Joe Biden la alegerile din 2024, în vederea obținerii celui de-al doilea mandat prezidențial. ”Sunt candidat la realegerea mea”, a anunțat președintele Joe Biden (80 de ani) într-un mesaj video difuzat pe Twitter, imaginea având drept fond asaltul asupra Capitoliului, din 6 ianuarie 2021. ”Să terminăm lucrul”, a declarat Biden, insistând asupra luptei în curs de desfășurare pentru libertate și democrație. Ca și la scrutinul precedent, Joe Biden solicită candidatura democraților în echipă cu actuala vicepreședintă, Kamala Harris.

Presa reamintește că la 25 aprilie se împlinesc exact patru ani de la intrarea lui Biden în precedenta campanie prezidențială contra lui Donald Trump. Principalul handicap actual al democratului Joe Biden, relevă RFI, este vârsta. Niciodată până acum americanii nu au ales un președinte cu o vârstă atât de înaintată. Mulți își pun întrebarea dacă va rezista în fața unui adversar mai tânăr. Numele guvernatorului statului Florida, Ron DeSantis, figură a Dreptei dure, de doar 44 ani, circulă intens în dezbaterile și previziunile referitoare la alegerile din 2024. Acesta nu și-a anunțat deocamdată candidatura, dar se pare că este iminentă. Cum era de așteptat, imediat după anunțul făcut marți de Joe Biden, Partidul Republican a declanșat un val de critici, acuzându-l, prin vocea liderei partidului, Ronna McDaniel, că este ”deconectat de la realitate” și că ”el nu face altceva decât să creeze crize”.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior A&D Pharma – Dr. Max Group devine Dr. Max România
Articolul următor Încă un pas spre digitalizarea României: înmatricularea și radierea autovehiculelor online
Un comentariu
  • Pontifaunir spune:
    25 aprilie 2023 la 15:31

    Suta la suta va castiga „alegirilii” … pre cand io ma voi preumbla slobod pre proprietatea Surorii mai Mare a Caii Lactee … !

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Verificări stricte privind sănătatea angajaților și legalitatea contractelor: Amenzi de ordinul milioanelor de lei în urma controalelor Inspecției Muncii
HR
SigurantaOnline sărbătoreşte Ziua Copilului la Senat: sfaturi esențiale pentru protejarea celor mici în mediul digital
IT
Depozitarul Central va distribui sumele de bani aferente CUPON 5 pentru obligațiunile emise de Municipiul Reșița
Economie

RSS Știri Financiare

  • Incidentele la plată ale firmelor – ce spun sumele cumulate ale incidentelor minore și majore
  • Aproape 30% dintre români vor face cumpărături online de pe platforme internaționale în 2026
  • EMERALD deschide la Timișoara prima clinică a rețelei din vestul țării
  • Ambito a realizat lucrări de electrificare pentru echivalentul unui oraș de 20.000 de locuitori 
Extern

Așteptând vaccinurile chinez, indian și din alte țări, Algeria a început campania de vaccinare cu Sputnik V

2 minute
Extern

Schimbare de comandă la Minneapolis: șeful imigrației, Bovino, pleacă, Tom Homan preia controlul după împușcăturile mortale

4 minute
Extern

Crucea Roșie Română a trimis primul convoi cu ajutoare umanitare în Turcia

1 minute
Extern

Vladimir Putin își demite unul dintre cei mai apropiați colaboratori – Dmitri Rogozin

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?