Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: VESTRA raportează pentru anul 2022 o cifră de afaceri de 180 milioane lei
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Companii

VESTRA raportează pentru anul 2022 o cifră de afaceri de 180 milioane lei

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 27 aprilie 2023
Distribuie
Vlad Iftime

Clusterul continuă investițiile în digitalizarea proceselor interne și preconizează o cifră de afaceri de 215 milioane lei până la finalul acestui an

VESTRA, companie românească cu peste 25 de ani experiență în industria utilităților și a echipamentelor de automatizare, a încheiat anul 2022 cu o cifră de afaceri de 180 milioane lei, în creștere cu 61,99% comparativ cu anul precedent. Deși premisele au fost dificile, performanța VESTRA a fost una foarte bună, înregistrând creșteri atât în ceea ce privește divizia de echipamente și utilități cât și din punct de vedere al cifrei de afaceri, care întărește relația de încredere cu clienții și consumatorii companiei.

Anul în curs a venit cu o serie de noi provocări date de inflația record, dar și de prețurile în creștere la utilități și materie primă care afectează tot lanțul de producție. În plus, războiul din Ucraina a afectat întreaga regiune și a determinat jucătorii din piață să-și regândească din mers strategia.

”Războiul a dus la creșterea prețurilor la energie și materii prime, dar și la o inflație necontrolată. În toată această perioadă, într-un moment dificil pentru întreaga industrie, VESTRA a gândit soluții care să diminueze cât mai mult impactul resimțit în egală măsură de noi și de clienții noștri. Astfel, am trecut printr-o etapă de regândire a lanțurilor de aprovizionare și ne-am focusat pe inovație și proiecte conexe care să ofere soluții SMART cu accent pe componenta de sustenabilitate.”, declară Vlad Iftime, Managing Partener Vestra.

Printre proiectele derulate anul trecut de VESTRA, pe plan local se numără preluarea Chrisden Arimex, companie specializată în comercializarea de echipamente industriale. Ca parte din strategia de dezvoltare, VESTRA continuă investițiile în digitalizarea proceselor interne, unde plănuiește lansarea unei platforme de e-commerce destinată clienților și diversificării portofoliul de servicii pentru dezvoltarea de soluții eficiente.

”În plan macroeconomic, 2023 va fi anul în care vom acorda atenție lipsei de predictibilitate din regiune, iar dacă vorbim strict de perioada pe care o traversăm, eficientizarea va fi lait motivul acestui an. Cu siguranță, cel mai mare risc pentru piața europeană, dar și pentru mediul de afaceri din România rămâne, în continuare, războiul din Ucraina. Pentru 2023, datorită experienței vaste, dar și parteneriatelor solide cu furnizorii, lideri de piață la nivel mondial, privim cu optimism, dar și cu prudență către investițiile viitoare în domenii conexe activității noastre și preconizăm o cifră de afaceri estimată la 215.638.000 lei cu un profit brut de aproximativ 21 milioane lei.”, declară Vlad Iftime, Managing Partner Vestra.

Activitatea de dezvoltare rămâne un factor cheie de evoluție pentru Vestra. În ultimii doi ani, compania a dezvoltat brandul Truix, care ajută comunitățile să devină competitive din punct de vedere economic, oferind soluții de tipul Smart City, Cyber Security, instalare, configurare și administrare rețele IT.

Aproape 30% dintre români spun că vor face cumpărături online de pe platforme internaționale în 2026, iar AI-ul schimbă experiența de shopping online
26 mai 2026
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Comunicat de presa ambulanta Salvati Copiii Giurgiu Comunicat de Presă privind lansare proiect AMBULANTA UMANITATII [Exista umanitate, exista ambulanta Crucii Rosie Giurgiu]
Articolul următor Qian Hogshan, Viceministrul Departamentului Internațional al P.C. Chinez: ”Salutăm și sprijinim România să valorifice «trenul expres» al dezvoltării rapide a Chinei”
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

CM Hochei: Finlanda învinge Canada și se califică în finala contra Elveției
Sport
CM Hochei: Elveția surclasează Norvegia, pentru prima oară depășită de această manieră la actualul CM
Sport
comisionul-unic-la-amanet-auto-ce-nseamn-i-cum-funcioneaza
Prejudiciu de aproximativ 9 milioane de lei în domeniul comerțului cu autoturisme second-hand
Fiscalitate

RSS Știri Financiare

  • Imperiul Grifid de pe litoralul bulgăresc. Opt hoteluri ultra all inclusive
  • Câți bani face anual un freelancer român? Veniturile au crescut cu peste 27%
  • Jumătate dintre români vor să meargă la concerte și festivaluri, dar prețul îi îngrijorează
  • Câți bani a făcut Lidl în România anul trecut? Compania va reinvesti întreg profitul
Companii

MullenLowe România anunță numirea lui Alex Petrescu în funcția de Creative Director

6 minute
gignow
Companii

EY lansează platforma GigNow în România

4 minute
VILLABRUNA PALCO
Companii

Confindustria România împotriva corupției

4 minute
Companii

Consiliul Concurenţei, la raport

8 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?