Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Noi oportunități ale energeticii românești după Summit-ul G7
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Noi oportunități ale energeticii românești după Summit-ul G7

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 22 mai 2023
Distribuie

Reprezentanții industriei energetice, membri a două dintre cele mai cunoscute asociații profesionale din sector, Asociația Producătorilor de Energie Electrică – HENRO și Forumul Atomic Român – ROMATOM apreciază dezbaterile care au avut loc în cadrul Summit-ului G7, desfășurat între 19-21 mai 2023, în Japonia și faptul că Președintele Joe Biden a reiterat intenția SUA de a sprijini finanțarea proiectului de implementare și punere în funcțiune a reactoarelor mici modulare – SMR în România, ca parte a angajamentelor liderilor G7 de punere în aplicare a Parteneriatului pentru Infrastructură și Investiții Globale (PGII). Unul dintre scopurile acestui Parteneriat este susținerea și implementarea energiilor curate, prin soluții integrate pe scară globală iar parte a acestui demers o reprezintă reactoarele mici modulare care oferă mai multă siguranță și securitate, flexibilitate, scalabilitate și un efort investițional mai mic comparativ cu unitățile mari nucleare.

Dezvoltarea proiectului SMR în România prin tehnologia dezvoltată de NuScale Power și serviciile de inginerie ale Fluor Corporation, scrisoarea de interes emisă de EXIM Bank SUA pentru compania românească implicată pentru un sprijin financiar de până la 99 milioane USD pentru realizarea studiilor inițiale, alături de interesul esprimat de parteneri publici și privați din Japonia, Republica Coreea și Emiratele Arabe Unite – care însumează cca 275 milioane USD în faza inițială de susținere. La acestea, se adaugă scrisorile de interes de circa 1mld. USD ale International Development Finance Corporation și de până la 3 mld USD ale EXIM Bank SUA pentru implementarea proiectului SMR în România. Odată realizat, reactoarele mici modulare vor contribui la adoptarea noilor tehnologii inovative în sectorul energetic, vor accelera tranziția către o energie curată, vor crea mii de locuri de muncă și vor contribui la securitatea energetică europeană simultan cu atingerea celor mai înalte standarde de siguranță și securitate în domeniul nuclear și de neproliferare a pericolului nuclear.

Nu trebuie să uităm că programul nuclear în România a fost demarat cu mai mult de 50 de ani în urmă, timp în care am acumulat experiență, am pregătit generații de nucleariști, de la ingineri, fizicieni, operatori și alți specialiști, iar modul de operare a unităților 1 și 2 de la Cernavodă ne plasează în elita industriei nucleare mondiale.

Ponderea tot mai mare a surselor regenerabile de energie implică nevoia de flexibilizare a sectorului de producere a energiei electrice iar proiectele anunțate sau în curs de realizare de către membrii HENRO și ROMATOM demonstrează că România se aliniază la noua paradigmă din domeniul generării de energie electrică, în scopul decarbonării sectorului energetic și a industriei românești.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Posibile fonduri suplimentare de 400 de milioane de euro pentru instalarea de sisteme fotovoltaice subvenționate acasă. Se vor da vouchere
Articolul următor Creștere robustă a volumului lucrărilor de construcții
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului a picat
Politic
Despre traseele de drumeție de la munte accesibile copiilor
Turism
Top 5 stațiuni montane din România pentru familii, cu facilități pentru copii
Turism

RSS Știri Financiare

  • IT&C becomes Romania’s leading services exporter, with a 6.67% contribution to GDP
  • Romania operates the third-largest deposit return system in the EU
  • IT&C devine liderul exporturilor de servicii. Contribuția la PIB a sectorului a ajuns la 6,67%
  • 1 din 2 români alocă un buget de până la 1.000 de lei pentru Crăciun și Revelion

Citește și

Energie

Investiţie majoră în asigurarea independenţei energetice a României

6 minute
Energie

Cărbunele revine. Burduja anunță operarea cu “cinci grupuri și jumătate” la CE Oltenia, alături de centrala Paroșeni și, posibil, grupuri repornite la Electrocentrale Craiova

3 minute
Energie

România, la coada Europei în atingerea obiectivelor climatice – Asociația Energia Inteligentă

13 minute
Energie

CESE: Uniunea Europeană ar trebui să ia măsuri urgente pentru a adopta o strategie europeană pentru energia geotermală

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?