Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Creștere robustă a volumului lucrărilor de construcții
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Construcții

Creștere robustă a volumului lucrărilor de construcții

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 22 mai 2023
Distribuie
Foto: www.freepik.com

În luna martie 2023, volumul lucrărilor de construcţii a crescut faţă de luna februarie 2023 ca serie brută cu 42,4%, iar ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate a crescut cu 4,1%, potrivit INS.

În luna martie 2023, volumul lucrărilor de construcţii a crescut faţă de luna martie 2022 ca serie brută cu 17,7%, iar ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 17,8%.

În perioada 1.I-31.III.2023, volumul lucrărilor de construcţii a crescut faţă de perioada 1.I-31.III.2022 ca serie brută cu 12,7%, iar ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 12,5%.

Martie 2023 comparativ cu februarie 2023

Volumul lucrărilor de construcţii a crescut ca serie brută cu 42,4%, crestere evidenţiată astfel: lucrările de întreţinere şi reparaţii curente (+48,2%), lucrările de construcţii noi (+41,3%) şi la lucrările de reparaţii capitale (+37,3%).

Pe obiecte de construcţii, au avut loc creşteri astfel: clădirile nerezidenţiale (+47,0%), lucrările de construcţii inginereşti (+45,3%) şi la clădirile rezidenţiale (+32,9%).

Volumul lucrărilor de construcţii a crescut ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 4,1%, creştere evidenţiată la lucrările de întreţinere şi reparaţii curente (+12,4%) şi la lucrările de construcţii noi (+3,2%). Lucrările de reparaţii capitale au scăzut cu 8,7%.

Pe obiecte de construcţii, volumul lucrărilor de construcţii a crescut la clădirile rezidenţiale (+10,4%), clădirile nerezidenţiale (+5,2%) şi la construcţiile inginereşti (+0,3%).

COVID-19: Recomandările Masterbuild pentru protecţia şantierelor de construcţii
12 martie 2020

Martie 2023 comparativ cu martie 2022

Volumul lucrărilor de construcţii, ca serie brută, a crescut pe total cu 17,7%. Pe elemente de structură, creşteri s-au înregistrat la lucrările de reparaţii capitale (+37,5%), lucrările de construcţii noi (+18,0%) şi la lucrările de întreţinere şi reparaţii curente (+11,0%).

Pe obiecte de construcţii, creşteri s-au înregistrat la construcţiile ingineresti (+29,2%), clădirile rezidenţiale (+18,9%) şi la clădirile nerezidenţiale (+2,7%).

Ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, volumul lucrărilor de construcţii a crescut pe total cu 17,8%. Pe elemente de structură s-au evidenţiat creşteri la lucrările de reparaţii capitale (+38,0%), lucrările de construcţii noi (+16,6%) şi la lucrările de întreţinere şi reparaţii curente (+11,6%).

Pe obiecte de construcţii, creşteri s-au înregistrat la construcţiile inginereşti (+29,7%), clădirile rezidenţiale (+17,3%) şi la clădirile nerezidenţiale (+2,3%).

termoseminee pe peleti
Termoșeminee pe peleți cu design modern, o noutate în România
29 iunie 2020

Perioada 1.I-31.III.2023 comparativ cu perioada 1.I-31.III.2022

Volumul lucrărilor de construcţii, ca serie brută, a crescut pe total cu 12,7%. Pe elemente de structură, creşteri au avut loc la lucrările de reparaţii capitale (+26,4%), lucrările de construcţii noi (+15,3%) şi la lucrările de întreţinere şi reparaţii curente (+0,6%).

- Publicitate -

Pe obiecte de construcţii, au avut loc creşteri la construcţiile inginereşti (+24,8%), clădirile rezidenţiale (+6,1%) şi la clădirile nerezidenţiale (+3,0%).

Volumul lucrărilor de construcţii a crescut, ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 12,5%, creştere evidenţiată la lucrările de reparaţii capitale (+24,5%) şi la lucrările de construcţii noi (+14,2%). Lucrările de întreţinere şi reparaţii curente au scăzut cu 0,4%.

Pe obiecte de construcţii, creşteri au avut loc la construcţiile inginereşti (+23,7%), clădirile rezidenţiale (+4,1%) şi la clădirile nerezidenţiale (+3,4%).

Informaţii suplimentare:

➢ Indicii de volum în construcţii se determină prin deflatarea datelor valorice cu indicii de cost în construcţii pe elemente de structură şi pe obiecte de construcţii. Indicii de volum în construcţii sunt calculaţi pe total ramură construcţii (secţiunea F CAEN Rev. 2), pe elemente de structură (lucrări de construcţii noi, reparaţii capitale şi lucrări de intreţinere şi reparaţii curente) şi pe obiecte de construcţii (clădiri rezidenţiale, clădiri nerezidenţiale şi construcţii inginereşti).

➢ Indicii lucrărilor de construcţii pe total se calculează ca medie aritmetică ponderată a indicilor pe elemente de structură sau a indicilor pe obiecte de construcţii.

Piața construcțiilor din România este din nou sub presiune, pe fondul creșterii costurilor materialelor și al accentuării incertitudinilor economice
20 februarie 2025
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Noi oportunități ale energeticii românești după Summit-ul G7
Articolul următor Peste 500 de angajați ai ING Bank România au optat pentru modelul flexibil cu 4 zile de lucru pe săptămână
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Ministerul Economiei și… așa mai departe nu a avut niciodată Turismul ca prioritate
Opinii Turism
ANAF Antifraudă a confiscat 4,51 mil. de lei proveniți din comerț neautorizat cu aur
Fiscalitate
Ministerul Finanțelor a anunțat datele la zi privind deficitul bugetar, deficitul de cont curent și evoluția investițiilor străine
Finanțe și Bănci

RSS Știri Financiare

  • Apartamentele, motorul creșterilor de prețuri în 2025 pe piața imobiliară europeană
  • AFLĂ ce au în comun cele mai bine îmbrăcate femei din Paris, Milano și New York și nu, nu e geanta!
  • Piața berii a coborât în 2025 la cel mai scăzut nivel din ultimii 20 de ani
  • Veniturile hotelurilor din București, cea mai mare creștere din Europa Centrală și de Est în 2025
Design interior cu personalitate - Iata cele 4 tipuri de fotolii pe care trebuie sa le ai acasa-min
Construcții

Design interior cu personalitate: Cele 4 tipuri de fotolii pe care trebuie sa le ai acasa

4 minute
Economie

Statistic, salariul mediu net este de 3721 lei

6 minute
Construcții

Mai puține autorizații de construire eliberate pentru clădiri

4 minute
D12- eco
Construcții

Cat de importanta este umiditatea din caminul tau si cum o poti mentine in parametri normali

6 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?