Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Marcel Ciolacu: „La 1 ianuarie, toate pensiile se măresc cu 13,5%, indicele de inflaţie. Ăsta e lucru clar!”
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Marcel Ciolacu: „La 1 ianuarie, toate pensiile se măresc cu 13,5%, indicele de inflaţie. Ăsta e lucru clar!”

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 25 octombrie 2023
Distribuie
Marcel Ciolacu Foto: Inquam Photos / George Călin

Mirela Ionela Achim (www.b1tv.ro)

Premierul Marcel Ciolacu, președintele PSD, a anunțat majorarea pensiilor de la 1 ianuarie 2024 cu 13,5%. El a dat asigurări că toate pensiile se vor mări cu acest procent, odată cu inflația, informează B1 TV.

„Avem legea cu inflaţia. Anul trecut s-a făcut o excepţie, că dacă s-ar fi pus inflaţia, cum e legea, cu un an înapoi decât anul respectiv, oamenii ar fi pierdut mult şi am avut cea mai mare inflaţie 14,5 media. (…)

La 1 ianuarie, toate pensiile se măresc cu 13,5, indicele de inflaţie, ăsta e lucru clar”, a declarat Marcel Ciolacu.

Ce a spus Ciolacu despre noua Lege a pensiilor

Premierul a mai precizat că inechitățile din sistem vor fi îndreptate prin noua Lege a pensiilor. El speră ca aceasta să fie promulgată până la 1 ianuarie 2024, ca apoi Ministerul Muncii să aibă la dispoziție câteva luni pentru punerea în aplicare.

„Ministerul Muncii are un contract cu Banca Mondială, convenit de către Comisie, vin anumite rapoarte, noi spunem cum dorim noi și cum se adaptează României, se refac rapoartele. Cu adevărat, în ce privește Legea pensiilor, am intrat într-o procedură mai alertă. (…) Cred că săptămâna aceasta o să ajung și eu pe la Bruxelles și o să am o discuție și la Comisie”, a mai declarat premierul Marcel Ciolacu.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Tranziția verde va costa România cel puțin 365 de miliarde de dolari, până în 2050, pentru doar trei sectoare: energie electrică, clădiri și transporturi
Articolul următor Nu aștepta prea mult de la sfârșitul lumii – în cinematografele din toată țara începând de vineri, 27 octombrie
Un comentariu
  • Florin braileanul spune:
    25 octombrie 2023 la 15:56

    Daaaaa, corecta rezolvarea problemei… Pensiile mafiei zisa speciale a frecatorilor de menta de la stat se vor mari cu zeci de mii de lei, pensiile amaratilor care i au tinut in carca toata viata pe specialii bugetari cu 100 de lei. Slava Ucraina, hahahahahahaha.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Sărbători pascale luminate!
Actualitate
Nicușor Dan, mesaj de Paște: „Să fim solidari nu doar în spiritul tradițiilor, ci și în fapte”
Actualitate
Negocierile dintre Statele Unite și Iran eșuează la Islamabad: ”Nu s-a ajuns la un acord”, spune JD Vance
Extern

RSS Știri Financiare

  • AnimaWings inaugurează primele zboruri directe către Atena, de la Timișoara și Cluj-Napoca
  • Prima istorie documentată a real estate-ului român modern se lansează pe 21 aprilie
  • Peste 65% dintre mașinile noi înmatriculate în martie au fost electrice sau hibrid
  • Nolte Home Studio, afaceri de aproximativ 6,6 milioane lei în 2025
Actualitate

Contestarea deciziilor emise de către CNCI/ANRP în România

4 minute
Actualitate

ANSVSA continuă controalele înaintea Paștelui: amenzi de peste 2,15 milioane de lei și 1,8 tone de produse retrase

3 minute
Actualitate

Mai mult de jumătate dintre copii ar vrea să plece din România

6 minute
Actualitate

Ministrul Cseke Attila a inaugurat cea de-a 12-a creșă construită prin Programul guvernamental de construire de creșe ”Sfânta Ana”

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?