Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Ministrul Fondurilor Europene, Adrian Câciu, recunoaște că România are întârzieri serioase la absorbția banilor din PNRR: „Un miliard de euro cheltuiți din cele 9 miliarde pe care le-am primit deja”
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Economie

Ministrul Fondurilor Europene, Adrian Câciu, recunoaște că România are întârzieri serioase la absorbția banilor din PNRR: „Un miliard de euro cheltuiți din cele 9 miliarde pe care le-am primit deja”

Contributor
Autor Contributor
Publicat 15 decembrie 2023
Distribuie
Adrian Câciu (PSD), ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene. Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

George Lupu (www.b1tv.ro)

Ministrul Fondurilor Europene, Adrian Câciu a declarat pentru B1 TV că România are deja în conturi 9,11 miliarde de euro din PNRR. De asemenea, el a precizat că nu există întârzieri privind cererea de plată numărul 3 pentru că în urma negocierilor de la Bruxelles toate statele au renegociat PNRR-urile:

„În ceea ce privește cererea de plată numărul 3 și 4 ele nu sunt întârziate deoarece PNRR, ca toate planurile din întreaga Europă s-au modificat. Începând cu această primăvară, toate țările au acum noi PNRR-uri. Practic tot calendarul inițial s-a recadențat. Cererea de plată numărul 3 are exact data de 15 decembrie ca nou termen, în conformitate cu decizia Consiliului European. Nu avem întârzieri, am intrat într-o altă abordare. Fake news-urile din zona politică trebuie lămurite!”.

Ministrul a mai spus că banii din cererea de plată numărul 3 vor intra în țară la începutul anului viitor:

Am semnat chiar ieri acordul de finanțare pe nou PNRR al României care are o anvelopă totală de 28,5 miliarde. Astăzi depunem cererea de plată numărul 3 care are o valoare de 2,7 miliarde de euro. Aceaști bani vor intra în România în trimestru I din 2024, imediat după aceea vom depune cererea de plată numărul 4”.

Adrian Câciu a mai spus că există întârzieri atunci când vine vorba de absorbția banilor din PNRR: „Anul viitor ar trebui să intre în România în jur de 6 miliarde de euro din PNRR. Marea problemă pe care o avem este ca acești bani care au intrat în România să ajungă să fie absorbiți. Dacă avem undeva o întârziere este la absorbția din PNRR, o întârziere care are și ea cauze obiective. Primii doi ani au fost ani de contractare, să se facă toate contractele pentru investiții. La acest moment avem contracte de 30 d emiliarde de euro, deci mai mult decât banii din PNRR. Am cheltuit din acei 9 miliarde de euro deja primiți,  un miliarde de euro. În 2024 din ceea ce noi avem ca estimări și din programarea cu coordonatorii de reformă se vor cheltui cel puțin 6 miliarde de euro din PNRR, bani pe care România îi are. Peste acești bani vor veni și cei din cererea de plată numărul 3 și cererea de plată numărul 4”.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Articolul anterior 61% dintre români preferă să achite cu cardul cumpărăturile de sărbători
Articolul următor Angajatorii din IT, construcții, agricultură și industria alimentară, contra cronometru cu raportările salariale. Cum arată noua Declarație 112?
Un comentariu
  • Florin braileanul spune:
    15 decembrie 2023 la 16:38

    Baieti, nu va grabiti ba sa luati inapoi miliardele pe care le scot stapanii vostri de aci, prin exploatarea coloniei. Ca daca le luati prin PNRR, va face stapanul dosare prin kovesi a lui si puscarieeee. Asa ca FURATI BA DE LA BUGET CAT PUTETI. CU SLAVA UCRAINA, HAHAHAHAHAHAHA

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Acțiunile Hidroelectrica ating un nou maxim istoric, pe fondul încrederii investitorilor și al aprobării unor proiecte strategice majore
Energie
Companiile alocă în medie doar 3% din cifra de afaceri pentru training digital și reclamă dificultăți în relația online cu statul
Actualitate Companii
Raportul CMS Emerging Europe M&A 2025/26: Activitatea tranzacțională din Europa Centrală și de Est atinge un nivel record
Finanțe și Bănci

RSS Știri Financiare

  • Piața creditelor ipotecare în 2025: Creștere de 6,4%, recorduri în Ilfov și Cluj, scădere abruptă în Iași
  • 130.000 de români au optat pentru fondul de pensii facultative Raiffeisen Acumulare
  • Automobilul Dacia Bigster cu numărul 100.000 a fost produs la uzina din Mioveni
  • ENEVO Group are în construcție un portofoliu de peste 1,5 GW în proiecte de energie regenerabilă
Companii

Consiliul Concurenței supune dezbaterii angajamentele propuse de Grupul Schwarz pentru a putea prelua La Cocoș

3 minute
anaf
Finanțe și Bănci

ANAF rambursează TVA în valoare de peste 2,6 miliarde de lei

1 minute
Economie

Economia europeană dă dovadă de reziliență, dar redresarea va fi lentă

9 minute
IT

Un nou ransomware care încearcă să profite de pe urma fanilor Cyberpunk 2077

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?