Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: România, prezentă la cea de-a 30-a ediție a Târgului Internaţional de Turism de la Varșovia
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Turism

România, prezentă la cea de-a 30-a ediție a Târgului Internaţional de Turism de la Varșovia

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 2 decembrie 2024
Distribuie

Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului (MEAT) a promovat în perioada 29 noiembrie – 1 decembrie a.c. destinația turistică România în cadrul Târgului Internaţional de Turism de la Varșovia „TT Warsaw”, cel mai mare târg din Polonia ajuns la cea de-a 30-a ediție. În 2023, mai mult de 22.000 de vizitatori au dorit să cunoască ofertele turistice ale expozanților din cele 56 de țări participante la acest târg.

Standul României a avut o suprafață de 215 mp și a găzduit 21 co-expozanți, care au făcut cunoscută vizitatorilor oferta turistică a țării noastre, cu accent pe tradițiile, meșteșugurile  și gastronomia locală. La ceremonia oficială de deschidere a evenimentului a fost prezent și Excelența Sa, domnul Cosmin Onisii, Ambasadorul României în Republica Polonă.

Târgul internațional de turism „TT Warsaw” a reunit specialiști din domeniul turismului mondial, reprezentând organisme naționale, regionale și locale de turism, asociații profesionale, tour operatori și agenții de turism, companii aeriene, firme de închirieri auto, societăți de transport feroviar sau naval, lanțuri hoteliere, camping-uri și alte structuri de cazare, parcuri de distracții, etc.

În cadrul târgului vizitatorii au avut oportunitatea de a descoperi destinația turistică România prin intermediul meșterilor populari Cazac Ana (măști populare) și Tivodariu Ion (prelucrarea lemnului), care pe toată perioada de desfășurare a evenimentului au făcut demonstrații practice și ateliere la care au putut participa persoanele interesate în arta meșteșugului. Promovarea potențialului turistic al Bucovinei prin intermediul celor doi meșteri populari a fost asigurată de Consiliul Județean Suceava. Pe scena principală au susținut prezentări reprezentanții programului România Atractivă și ai Asociației pentru Promovarea Turismului din Oradea și Regiune (Visit Oradea), menite să invite călătorii să exploreze România într-un mod autentic și activ. Atmosfera a fost animată pe toată durata evenimentului și de Ansamblul Tradițional din Bihor, care a interpretat muzică populară românească.

Totodată, în cadrul standului României Primăria  Orașului Borşa a fost prezentă pentru a face cunoscută povestea Stațiunii Turistice Naționale Borşa ca destinație turistică. Astfel, artistul Timiş Dănuț a promovat elemente ale patrimoniului cultural şi artistic maramureşan, prin ateliere demonstrative de sculptură şi pictură sacră. Lucrările sale pot fi admirate în galeriile de artă la care a participat în țară şi străinătate, dar și în Bisericile din Maramureş sau Sălaj.

Pe lângă oferta turistică, participanții au fost întâmpinați cu surprize culinare și mici cadouri, fiind invitați să includă România în planurile lor de vacanță pentru 2025.

De asemenea, de Ziua Națională a României, pe 1 decembrie, a fost celebrat acest moment special printr-un mesaj festiv, „La mulți ani, România!”, afișat pe toate panourile digitale din cadrul campaniei outdoor desfășurate în Polonia. Campania, lansată pe 16 noiembrie și activă până pe 15 decembrie 2024, promovează România ca destinație turistică prin imagini atractive și mesaje menite să crească vizibilitatea și interesul turiștilor polonezi.

România, promovată ca destinație turistică în Italia, la târgul de turism TTG Travel Experience
12 octombrie 2023

„TT Warsaw” se află sub patronajul Ministerului Turismului și Sportului al Poloniei și este unul dintre evenimentele cele mai importante pentru industria turistică din regiune, oferind o excelentă oportunitate pentru expozanți de a-și promova oferta turistică.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Începe distribuirea pensiilor
Articolul următor Brad Parscale, fostul manager de campanie al lui Donald Trump, susținere pentru Călin Georgescu
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Presa iraniană: Strâmtoarea Ormuz se închide din nou
Extern
Sute de mii de ucraineni, în beznă. Rușii au bombardat o centrală electrică
Extern
ANPC dezvoltă sistemul soluționării alternative a litigiilor (SAL)
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • 1 din 20 de zboruri cu plecare de la Otopeni au înregistrat întârzieri de peste o oră
  • Brandul internațional Nill’s Furniture deschide un showroom la Craiova
  • Creștere puternică a numărului de rezervări early booking pentru Albena în acest an
  • Economia dietelor specifice: Cum s-a transformat nișa produselor „fără” într-o piață globală de miliarde
Turism

Hotelul Capitol se transformă în „Mercure Braşov Center”

4 minute
Turism

Noi măsuri pentru siguranţa în turism

4 minute
Featured

Angajații români își aglomerează vacanțele pe timpul verii

5 minute
Turism

Covid 19 și dezinteresul guvernului au omorât și turismul românesc de incoming

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?