Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Agenţia de rating Fitch confirmă ratingul României la ”BBB minus”, cu perspectivă negativă
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Economie

Agenţia de rating Fitch confirmă ratingul României la ”BBB minus”, cu perspectivă negativă

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 22 februarie 2025
Distribuie

Magda Dragu (gds.ro)

Ratingul pe termen lung al României (IDR) la ‘BBB-‘ cu perspectivă negativă a fost confirmat de Agenţia de rating Fitch. Agenţia face referire la anularea alegerilor, incertitudinea politică – durabilitatea coaliţiei fiind văzută ca incertă – deficitul mare şi Parlamentul divizat.

”Ratingul BBB- al României este susţinut de apartenenţa la UE şi de intrările de capital aferente, care sprijină convergenţa veniturilor, finanţele externe şi stabilitatea macro. PIB-ul pe cap de locuitor, guvernanţa şi indicatorii de dezvoltare umană se situează peste categoria „BBB”.

Aceste puncte forte sunt contrabalansate de deficitele bugetare şi de cont curent mari şi persistente, de deteriorarea dinamicii datoriei, de slăbirea credibilităţii politicilor pe fondul incertitudinii politice ridicate şi de o poziţie de debitor extern net destul de ridicată”, transmite agenţia de rating în ultimul raport, conform news.ro.

Incertitudinea politică a crescut

Raportul indică faptul că incertitudinea politică a crescut de la sfârşitul anului 2024. ”Curtea Constituţională a anulat alegerile prezidenţiale din cauza unor presupuse interferenţe străine, în urma victoriei surprinzătoare din primul tur a candidatului populist Călin Georgescu.

Noile alegeri prezidenţiale sunt programate pentru mai 2025, iar deciziile Curţii Constituţionale privind eligibilitatea candidaţilor, inclusiv cea a dlui Georgescu, având în vedere investigaţiile în curs, sunt aşteptate până la jumătatea lunii martie”, mai transmite agenţia de rating.

Parlament mai divizat, reflectând polariul social în creştere din România

Agenţia notează că alegerile parlamentare de la 1 decembrie 2024 au condus la un parlament mai divizat, reflectând polariul social în creştere din România

diesel
Bani pentru șoferii cu mașini DIESEL. Subvenții de mii de euro pentru înlocuirea mașinilor
19 octombrie 2018

”O coaliţie proeuropeană formată din trei partide a fost formată rapid, iar guvernul a anunţat măsuri de consolidare fiscală şi a adoptat bugetul pentru 2025 în ianuarie. În opinia noastră, durabilitatea coaliţiei este incertă, iar presiunile politice vor rămâne ridicate, în special în timpul campaniei prezidenţiale, ceea ce ar putea duce la amânarea măsurilor suplimentare de consolidare fiscală până în semestrul al doilea al anului 2025”, mai arată agenţia de rating.

Deficit bugetar record

De asemenea, agenţia se referă la deficitul record. ”Deficitul public general al României a fost de 8,7% din PIB în 2024, conform datelor preliminare (…) Deteriorarea fiscală peste aşteptări reflectă în principal creşterea rapidă a cheltuielilor, inclusiv salariile din sectorul public şi majorările nefinanţate ale pensiilor înainte de alegeri. Impactul pe întregul an al creşterii pensiilor din septembrie 2024 se va adăuga la presiunile fiscale din acest an, făcând consolidarea şi mai dificilă”, se mai arată în document.

Provocările consolidării fiscale

”Prognozăm un deficit de 7,5% din PIB în 2025 şi de 6,8% în 2026, mai mult decât dublu faţă de media „BBB” proiectată în prezent, de 3,2% în 2025-2026. Consolidarea fiscală s-ar putea confrunta cu compromisuri dificile pe termen mediu, din cauza potenţialului său impact negativ asupra creşterii economice deja reduse şi a riscului ca volatilitatea pieţelor financiare să determine creşterea costurilor dobânzilor, ceea ce ar slăbi şi mai mult poziţia fiscală”, arată, de asemenea, agenţia de rating.

Creştere economică slabă

Potrivit Fitch, ritmul economiei a încetinit treptat în 2024, cu o creştere medie a PIB de 0,9%, comparativ cu 2,4% în 2023 şi 4% în 2022.

Green Factory anunță achiziția Eisberg România și Eisberg Ungaria
28 iulie 2025

”Exporturile au fost deosebit de slabe în 2024, parţial din cauza şocurilor sectoriale adverse, în timp ce consumul gospodăriilor a rezistat, datorită creşterii puternice a veniturilor, alimentată de politica fiscală relaxată. Previzionăm o redresare moderată, de 1,4% şi 2,2% creştere a PIB în 2025 şi, respectiv, 2026, având în vedere poziţia ciclică slabă, impulsul fiscal negativ şi redresarea mai puţin pronunţată din zona euro”, se arată în raport.

- Publicitate -
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior ANPC continuă să monitorizeze atent activitatea operatorilor economici pentru a asigura siguranța consumatorilor și respectarea normelor în vigoare
Articolul următor Scholz îi răspunde lui Trump, subliniind suveranitatea Ucrainei în faţa Rusiei
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Premierul Ilie Bolojan, după întrevederea cu Ursula von der Leyen: Ne angajăm să utilizăm în mod eficient fondurile UE
Politic
Valentin lonescu (ISF): De la remitențe la investiții – rolul educației financiare în economia Moldovei
Economie
Președintele Forumului Economic Mondial de la Davos a demisionat după ce numele său a apărut în dosarele Epstein
Extern

RSS Știri Financiare

  • Industria hotelieră locală a avut în 2025 cel mai bun an din ultimele trei decenii
  • Cifre record pentru NEPI Rockcastle în 2025. Venit operațional de 618 milioane euro
  • BIPA deschide un magazin în Chiajna Shopping Center din Militari Residence
  • Clienții Auchan cumpără 1.000 de articole vestimentare pre-purtate în fiecare zi
Energie

Elcen furnizează agentul termic pentru necesarul de apă caldă, prin intermediul celor două centrale aflate acum în funcţiune

5 minute
Companii

MedLife achiziționează pachetul integral de acțiuni al Spitalului OncoCard

1 minute
politist amenda
Auto

Schimbare majora a codului rutier: Ce se intampla cu toți soferii care au deja polițe RCA

1 minute
Transporturi

Cazul Blue Air. Comunicarea în situații de criză – un rezumat al reacțiilor în mass-media

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?