Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Scholz îi răspunde lui Trump, subliniind suveranitatea Ucrainei în faţa Rusiei
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Scholz îi răspunde lui Trump, subliniind suveranitatea Ucrainei în faţa Rusiei

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 22 februarie 2025
Distribuie

Magda Dragu (gds.ro)

Olaf Scholz i-a răspuns vineri lui Donald Trump. Acesta a subliniat suveranitatea Ucrainei în faţa Rusiei şi apărând politica germană privind libertatea de exprimare, recent criticată de noua administraţie americană, relatează AFP și Agerpres.

Ucraina „decide singură cine o guvernează”, a declarat cancelarul german în cursul unui miting electoral la Dortmund, în vestul țării, oferindu-şi din nou sprijinul preşedintelui Volodimir Zelenski.

Ucraina „decide singură cine o guvernează”, a declarat cancelarul german în cursul unui miting electoral la Dortmund, în vestul Germaniei, oferindu-şi din nou sprijinul preşedintelui Volodimir Zelenski. „Nu vom abandona Ucraina, nu vom decide pentru ea. Ne vom asigura că această ţară decide singură cine o guvernează”, a adăugat Scholz, citat de Agerpres. 

Olaf Scholz a răspuns atacurilor recente ale vicepreşedintelui american JD Vance împotriva Germaniei

„Frontierele nu trebuie mutate cu forţa”, a continuat Olaf Scholz, care anterior criticase atitudinea noului guvern american care, în opinia sa, „face doar ceea ce are nevoie”. Olaf Scholz a răspuns, de asemenea, atacurilor recente ale vicepreşedintelui american JD Vance împotriva Germaniei şi a libertăţii sale de exprimare considerată prea restrictivă.

- Publicitate -

„În Europa, ne vom respecta regulile noastre, de exemplu interzicerea simbolurilor naziste în Germania”, a spus Scholz.

De asemenea, l-a atacat voalat pe Elon Musk, care şi-a oferit recent sprijinul partidului de extremă-dreapta Alternativa pentru Germania (AfD) şi, în ziua învestirii lui Trump, a făcut un gest cu braţul drept pe care unii l-au interpretat ca un salut nazist, acuzaţie pe care miliardarul a respins-o.

„Nu am nimic împotrivă ca oamenii să devină miliardari, dar să devii miliardar pentru că vrei să ai dreptul de a insulta oamenii şi de a încălca legea nu este acceptabil”, a declarat Scholz.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Agenţia de rating Fitch confirmă ratingul României la ”BBB minus”, cu perspectivă negativă
Articolul următor Ministerul german de interne a descoperit o uriașă campanie rusească de fake news, înainte de alegeri
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

ANAF – Antifraudă a identificat un circuit organizat de evaziune fiscală în domeniul serviciilor de pază și protecție, cu un prejudiciu estimat până în prezent de peste 12,35 milioane lei
Fiscalitate
Cele mai valoroase 20 de companii din industria semiconductorilor au pierdut 1.300 de miliarde de dolari din valoarea de piață din cauza îngrijorării față de investițiile mari în AI
IT
Două petroliere, lovite de drone în apropierea terminalului de la Marea Neagră. Încărcarea petrolului a fost sistată
Extern

RSS Știri Financiare

  • Investiții imobiliare peste valoarea întregului an 2025 în primele șapte luni din 2026
  • KFC investește aproximativ un milion de euro într-un restaurant Drive Thru la Bran
  • Beko investește peste un milion de euro în modernizarea HUB-ului logistic din Căteasca 
  • PENNY deschide un magazin în cartierul Berceni și ajunge la 25 de unități în București
Extern

Începând din iunie, China își lansează primii sateliți de pe mare

4 minute
Extern

Norvegia, primul producător european de petrol, își reduce producția

1 minute
Extern

Drone ucrainene au atacat Moscova peste noapte, potrivit primarului Serghei Sobianin

2 minute
Extern

PE va dezbate politica UE privind China

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?