Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Premieră în România: Green Parking Solutions, compania românească care construiește parcări verzi pentru un viitor sustenabil
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
ActualitateCompanii

Premieră în România: Green Parking Solutions, compania românească care construiește parcări verzi pentru un viitor sustenabil

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 16 iunie 2025
Distribuie

În fața schimbărilor climatice și a provocărilor urbanistice în materie de spații verzi, compania românească Green Parking Solutions a dezvoltat un concept de parcări înverzite care îmbină designul modern cu responsabilitatea ecologică. Sistemul de parcări înverzite oferă soluții multiple pentru municipalități, pentru dezvoltări rezidențiale și comerciale, dar și pentru zonele pietonale, piețe publice și chiar pentru stații de transport public, potrivit unui comunicat de presă.

Dezvoltarea proiectului de parcări înverzite a avut ca punct de plecare faptul că marile aglomerări urbane din România nu respectă recomandările Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) privind spațiul verde pe cap de locuitor. Uniunea Europeană recomandă un minimum de 26 de metri pătrați, în timp ce OMS recomandă 50 de metri pătrați/cap locuitor. În medie, orașele din România oferă 10 metri pătrați de spațiu verde pe cap de locuitor.

“Sistemul de parcare pe care l-am dezvoltat contribuie la creșterea suprafeței de spații verzi la nivelul aglomerărilor urbane prin utilizarea unei soluții inovatoare și autosustenabile. Practic, la nivelul unui loc de parcare acoperit se câștigă 12,5 mp de spațiu verde care poate produce cel puțin 1.250 litri O₂/mp/an Am gândit sistemul de parcare pe verticală, pentru amplasare în zone aglomerate sau sufocate de betoane și construcții. Proiectul parcărilor înverzite acoperă o plajă largă de nevoi, precum înverzirea spațiilor de parcare, a stațiilor de autobuz sau chiar a pietonalelor și promenadelor urbane. În acest fel urmărim nu doar o schimbare estetică, ci și una calitativă din perspectiva mediului înconjurător, prin amenajări peisagistice adaptate climei și specificului fiecărei zone”, susțin fondatorii companiei, Valentin Rusu și Marius Predoi.

Parcările înverzite pe care Green Parking Solutions le construiește sunt construcții metalice cu o greutate de 3 tone, cu rezistență ridicată și care utilizează sisteme de console pentru amplasarea plantelor. Greutatea totală a unui sistem complet echipat cu plante este de aproximativ 6 tone. Proiectul este gândit eficient, cu montaj simplu și cu mentenanță redusă în timp. Mai mult, materia verde este personalizabilă în funcție de zona în care sistemele sunt amplasate, conform unui studiu realizat de experții Facultății de Horticultură din Craiova, special pentru proiectul dezvoltat de companie.

“Prin acest proiect promovăm un ecosistem verde, autosustenabil, care necesită implicare umană minimală. Am plecat de la ideea de a maximiza spațiul disponibil din orașe, de a păstra parcarea la nivelul solului și de a construi grădini urbane la înălțime. Prin acest sistem avem în vedere creșterea calității aerului, reducerea poluării, precum și reducerea temperaturii la sol, cu până la 20 grade celsius în zilele caniculare. Nevoia de suprafață verde este evidentă, mai ales când vorbim de poluare și de schimbări climatice. Pentru realizarea suprafeței înverzite am dezvoltat un sistem de ghivece portante prevăzute cu straturi suport pentru plante. Mai mult, întregul ansamblu de parcare verde este dotat cu sisteme de colectare a apei provenite din precipitații, ceea ce reprezintă un avantaj în contextul schimbărilor climatice. Avantajul acestui proiect este că poate fi personalizat în funcție de nevoile beneficiarilor, de la tipul de plante, până la iluminatul ambiental. În acest fel contribuim atât la îmbunătățirea condițiilor de mediu din orașe, cât și la estetica urbană, cu beneficii inclusiv în zona nivelului de siguranță al bunurilor și persoanelor”, mai adaugă fondatorii.

Compania estimează că principalii beneficiari ai acestor sisteme de parcare înverzită sunt dezvoltatorii imobiliari din segmentul rezidențial și retail, dar și autoritățile publice care își intensifică eforturile de a crește suprafața verde pe cap de locuitor.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Rachete iraniene au lovit Tel Avivul şi oraşul port Haifa
Articolul următor Reuniune specială a miniştrilor de externe din UE
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Taxele, salariile și inflația împing costurile administrative pentru birouri la noi maxime în 2026 
Imobiliare
Instabilitatea politică și crizele globale împing economia României spre o recesiune moderată în 2026
Economie
IMM România cere decidenților să se implice în negocierile viitorului cadru financiar UE și să lupte pentru interesele mediului de afaceri local
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Brandul polonez TATUUM pregătește magazine noi la Brașov și Cluj-Napoca
  • Românii și telefonul, o relație frustrantă! Majoritatea au ratat momente importante din cauza acestuia
  • Primul restaurant wagamama din România se va deschide la București
  • DS Smith investește peste 14 milioane de euro în fabricile de ambalaje din România
Actualitate

CEO a rămas fără avertizor pentru faptele de corupție și alte nereguli

4 minute
Actualitate

Apelul ONG-urilor de mediu: Opriți finanțarea marilor producători de băuturi prin PNRR

2 minute
gaze_rusia_gazprom_yamal_56787654_00305900
Actualitate

România, DEPENDENTĂ aproape 100% de Gazprom. În următorii ani, pe bursele autohtone se vor tranzacţiona doar gaze ruseşti

2 minute
citu
Companii

Cîţu: CE Oltenia se va închide dacă nu se restructurează

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?