Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Colaborarea China-UE va face lumea mai puțin tensionată
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

Colaborarea China-UE va face lumea mai puțin tensionată

Radio China Internaţional
Autor
Radio China Internaţional
Publicat 7 iulie 2025
Distribuie
Ministrul chinez de externe, Wang Yi, și Înaltul Reprezentant al UE pentru afaceri externe și politica de securitate, Kaja Kallas, la cea de-a 13-a ediție a Dialogului Strategic la Nivel Înalt China-UE (2 iulie 2025/Ministerul de Externe din China)

Anul acesta se împlinesc 50 ani de la stabilirea relațiilor diplomatice China-UE, liderii chinezi și europeni urmând să întrunească în perioada următoare. Ministrul chinez de Externe, Wang Yi, a efectuat în ultimele zile vizite în Germania și Franța, având cu acest prilej convorbiri cu liderii acestor țări.

China apreciază că China și UE sunt două forțe, două piețe și două civilizații, fapt care arată că schimburile bilaterale sunt favorabile celor două părți și întregii lumi. Volumul economic chinez și european ocupă peste o treime din totalul global, iar comerțul bilateral o pătrime din comerțului internațional. China și UE susțin multilateralismul și libertatea comercială, mențin schimburi și coordonări în privința schimbării climei și AI. În contextul conflictelor geopolitice și războaielor comerciale tot mai intensificate, cele două părți au obligația să apere împreună dreptatea și să se împotrivească protecționismului.

Experiența cea mai prețioasă a relației bilaterale este respectul reciproc. China și UE nu au divergențe esențiale, nici conflicte geopolitice. China vede UE ca pe un partener și susține, indiferent de circumstanțe, integrarea Europei.

Însă, unele state membre UE nu împărtășesc o interpretare comună asupra Chinei. Din cauza unor factori exteriori, unii lideri europeni văd în China un rival și susțin îndepărtarea riscului în relația cu China. Unii europeni vehiculează „Teoria amenințării Chinei” și intervin în afacerile interne chineze, folosindu-se de problema Taiwan și Hong Kong, de drepturile omului și temele de securitate. Aceste practici afectează baza încrederii reciproce.

- Publicitate -

În domeniul comercial, China și UE se confruntă cu dificultăți. UE a lansat o invetigație împotriva subvențiilor privind autoturismele electrice chineze, interzicând producătorii chinezi și produsele acestora la achizițiile publice de echipamente medicale europene. China a arătat clar că pământurile rare nu au fost și nu trebuie să fie o problemă între China și UE, ca răspuns la speculațiile europene în această problemă.

China susține o atitudine pozitivă și sinceră pentru a rezolva divergențele bilaterale și se opune politizării problemelor comerciale. Statisticile Ministerului Comerțului arată că, în primele trei luni din 2025, investițiile UE în China au crescut cu 11,7%. Mulți oameni de afaceri europeni au declarat că pierderea pieței chineze va înseamna pierderea unui loc de supraviețuire economică.

O relație sănătoasă și stabilă China-UE va aduce beneficii celor două părți și întregii lumi. China și UE trebuie să ofere o ancoră de stabilitate pentru lumea aflată în tulburări, valorificând reuniunea liderilor care va avea loc  în perioada următoare.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Flota portavionului Shandong și-a încheiat vizita în Hong Kong
Articolul următor ghidul-complet-pentru-construirea-unui-foisor-din-lemn-in-gradina-ta Ghidul complet pentru construirea unui foișor din lemn în grădina ta
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

365 de voluntari Bikers for Humanity au dat startul lucrărilor la Centrul Terapeutic pentru Copiii cu Autism din Farcaș
Actualitate
Un seism cu magnitudinea de 7,1 s-a produs în sud-vestul Japoniei
Extern
Confederația Sindicală Națională MERIDIAN își exprimă solidaritatea cu acțiunile de protest ale salariaților din sistemul sanitar
Sănătate

RSS Știri Financiare

  • Peste jumătate dintre achizițiile de locuințe sunt realizate cu credite ipotecare
  • A crescut numărul de firme și PFA înmatriculate în prima prima jumătate a anului 2026
  • Samsung, despre a opta generație de pliabile: „Nu vrem ca oamenii să se adapteze telefonului, vrem ca telefonul să se potrivească felului în care ei deja trăiesc”
  • Liga Tipsterilor – clasamentul care pune tipsterii la muncă, nu doar la vorbă
Actualitatea din China 

Repere ale convorbirii președintelui Xi Jinping cu Vladimir Putin

4 minute
Extern

De ce va fi dificilă o condamnare a Chinei sub pretinsa acuzație că ar fi lăsat coronavirusul să se propage

3 minute
Actualitatea din China 

Lebedele sălbatice petrec iarna în „orașul perelor”

0 minute
Actualitatea din China 

Lansare de produse culturale și creative ale Galei Sărbătorii Primăverii

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?