Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: În august, la History Channel România, mergi pe urmele istoriei cu Steven Rinella
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

În august, la History Channel România, mergi pe urmele istoriei cu Steven Rinella

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 2 august 2025
Distribuie

Noua serie-documentar are premiera pe 6 august, de la ora 23:00

Din 6 august, în fiecare miercuri,de la ora 23:00, HISTORY Channel te trimite „Pe urmele istoriei cu Steven Rinella” (Hunting History with Steven Rinella, 2025). Noua serie-documentar are 8 episoade de câte o oră și te invită să te alături celebrului autor pasionat de activități în aer liber Steven Rinella, în explorarea celor mai mari mistere legate de istorie și sălbăticie.

Steven Rinella (51 de ani) este un scriitor american, cunoscut grație pasiunii lui pentru activitățile în aer liber, vânătoare, pescuit, dar și protecția mediului natural. Gazda noii serii de la HISTORY Channelare cunoștințe complexe despre sălbăticie, este expert în supraviețuire, curios și curajos. Prin urmare, este alegerea perfectă pentru a analiza aceste mistere istorice dintr-un unghi complet nou, examinând modul în care interacțiunile oamenilor cu mediul înconjurător pot rescrie unele dintre cele mai emblematice legende umane.

În „Pe urmele istoriei cu Steven Rinella”, acesta face echipă cu alți experți în sălbăticie, istorici, arheologi și entuziaști. Alături de gazda seriei (care și-a perfecționat abilitățile de supraviețuire în sălbăticie de-a lungul a zeci de ani), aceștia din urmă vor descoperi povești despre nave pierdute, pionieri dispăruți, civilizații antice, fenomene inexplicabile și nu numai.

De-a lungul celor 8 episoade, Steven Rinella te poartă într-o călătorie prin cele mai neiertătoare peisaje din SUA – de la vârfurile înzăpezite ale Munților Sierra Nevada și zonele sălbatice îndepărtate din Alaska, până la deșerturile arse de soare din New Mexico și apele periculoase ale Marilor Lacuri. Printre misterele discutate se numără unul dintre cele mai îndrăznețe jafuri din istoria SUA (cel orchestrat de D.B. Cooper), epava vasului Le Griffon și colonia pierdută de la Roanoke.

„Pe urmele istoriei cu Steven Rinella” conectează istoria, natura și ingeniozitatea într-o căutare palpitantă, în fiecare episod. Din 6 august, rămâi alături de HISTORY Channel în fiecare miercuri,de la ora 23:00,pentru a înțelege mai bine misterele umane, natura și relația noastră cu locurile sălbatice, alături de Steven Rinella!

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Ion Popescu-Brădiceni – Cărturarul Ontologiilor Poetice
Articolul următor Romanul Jane Eyre al lui Charlotte Brontë, reimaginat pentru o nouă generație 
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Bugetul UE pe termen lung: așteptările cetățenilor și principalele provocări
Extern
Regele Charles, mesaj subtil pentru America lui Trump: ”Lumea nu uită ce facem”
Extern
James Comey, fost director FBI, inculpat după o postare cu scoici. Trump: „Un copil știe ce înseamnă”
Extern

RSS Știri Financiare

  • Cum a sabotat statul deschiderea sezonului turistic de pe litoral la 1 Mai
  • Înregistrări ale incidentelor de plată cu sume semnificative în Centrala Incidentelor de Plăți – rolul și utilitatea Raportului CIP
  • 8 din 10 antreprenori se confruntă cu mai multe probleme decât anul trecut
  • 8 din 10 români taie cheltuielile neesențiale, iar jumătate amână achizițiile majore
Cultură și Educație

Cel mai frumos tango din lume, Nunta lui Figaro, Don Quijote și La Bohème pe scena Operei Naționale București

5 minute
Cultură și Educație

Omagiu pentru scriitori clujeni din partea localității natale

2 minute
Cultură și Educație

Vrednicul de pomenire arhiereu, Antim Petrescu

7 minute
Cultură și Educație

România, două menţiuni la Olimpiada Internaţională de Filosofie

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?