Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Radio România Cultural însoțește publicul expoziției „Brâncuși: surse românești și perspective universale” de la Timișoara
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

Radio România Cultural însoțește publicul expoziției „Brâncuși: surse românești și perspective universale” de la Timișoara

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 25 septembrie 2023
Distribuie

Începând de luni, 25 septembrie, RRC îi dedică două săptămâni marelui sculptor și oferă Timișoarei ghidajul audio al expoziției dedicate operei brâncușiene.

Radio România Cultural se alătură celui mai așteptat eveniment al acestei toamne la Timișoara și asigură ghidajul audio al expoziției „Brâncuși: surse românești și perspective universale”, potrivit unui comunicat de presă.

Publicul care va vizita expoziția poate scana QR Code-urile afișate în sălile Muzeului Național de Artă din Timișoara, pentru a intra în atmosfera fiecărui spațiu care găzduiește operele lui Constantin Brâncuși.

Audio-ghidul produs de Radio România Cultural pentru publicul expoziției este bilingv, iar lectura textelor scrise de Daria Ghiu este făcută de Florin Piersic Jr., în limba română, și de Ana Ularu, în limba engleză.

Experiența audio pe care zecile de mii de oameni așteptați la expoziție o vor avea ascultând acest audio-ghid va fi una care îmbină partea informativă cu starea necesară pentru parcurgerea marelui eveniment de la Timișoara. Este o mare onoare pentru Radio România Cultural să ofere acest dar Capitalei Europene a Culturii din 2023 și lui Constantin Brâncuși, în special, declară Radu Croitoru, managerul Radio România Cultural.

În așteptarea expoziției curatoriate de Doina Lemny, invitatul săptămânii la “Vorba de cultură” este Constantin Brâncuși, despre opera căruia vor vorbi Doina Lemny, Ioana Vlasiu, Elena Bobi Dumitrescu, Moni Stănilă și Călin Dan. Gazde vor fi Ema Stere și Attila Vizauer, începând din 25 septembrie, pentru a vorbi despre întregul univers al lui Constantin Brâncuși.

Din 2 octombrie, la scurt timp după deschiderea expoziției, emisiunea “Orașul Vorbește” se mută la Timișoara. Daria Ghiu și Gabriela Mitan vor emite din centrul orașului, pentru a intra în atmosfera evenimentului.

SHARPclassics 2024 – concertele în care artiștii renunță la frac
11 septembrie 2024

O ediție specială a emisiunii “Arte Frumoase”, realizată de Daria Ghiu, va fi, de asemenea, dedicată lui Constantin Brâncuși.

Publicul Radio România Cultural va putea găsi toate aceste programe într-un dosar special, intitulat “Brâncuși, infinitul Europei”, pe site-ul www.radioromaniacultural.ro.

Curatoriată de Doina Lemny, după o scenografie de Attila Kim, expoziția „Brâncuși: surse românești și perspective universale” își propune să ilustreze particularitatea unui artist care a schimbat fața sculpturii moderne.

Deschisă la Timișoara în perioada 30 septembrie 2023 – 28 ianuarie 2024, în contextul Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii, această expoziție reprezintă o revenire simbolică a lui Constantin Brâncuși în țara de origine și poate fi privită ca un prim pas spre o reevaluare globală a moștenirii sale artistice.

Asociația Zi de Bine construiește un laborator de robotică pentru elevi
6 septembrie 2021

Organizată de Muzeul Național de Artă din Timișoara, Fundația Art Encounters și Institutul Francez din România, finanțată de Consiliul Județean Timiș, expoziția găzduită de MNArT va aduce în atenția publicului diferite etape ale parcursului artistic al lui Brâncuși, plasându-l pentru prima oară pe marele artist într-un context românesc.

- Publicitate -

Mai multe informații sunt disponibile pe https://brancusi-2023.info/.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior PNRR: 154 de proiecte pentru creșterea accesului la cultură în zonele defavorizate au intrat deja în faza de implementare
Articolul următor Logo-Festival_George_Enescu_Social-1024x673 Peste 15.000 de persoane au participat la concertele din Piaţa Festivalului Internaţional George Enescu
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

ASF a găzduit delegația chineză NFRA: Teme strategice de reglementare și supraveghere în sectorul financiar nebancar
Finanțe și Bănci
819 înscrieri din 55 de țări la Concursul Internațional George Enescu 2026 – dublu record istoric la ediția aniversară 
Cultură și Educație
Kaspersky avertizează asupra escrocheriilor care vizează achiziționarea de servicii de date
IT

RSS Știri Financiare

  • Piața rezidențială din București a recuperat din scăderea puternică de la începutul anului
  • Dieselul pierde teren în ritm record pe piața mașinilor rulate. Prețuri mai mici, rulaj mai mare
  • KFC deschide primul restaurant din România dedicat comenzilor, fără servire la masă
  • De ce se consumă tonerul mai repede atunci când imprimi documente grafice color?
Cultură și Educație

După 20 de ani de cercetări, E.S. Gilles Duguay, fostul Ambasador al Canadei în România, “dezvăluie”: «Regina Maria și Joe Boyle, o dragoste imposibilă»

7 minute
Cultură și Educație

Încotro vor să meargă tinerii după terminarea școlii

5 minute
Cultură și Educație

Restituire lirică: Al. T. Țion – Și vom fi (poezie)

4 minute
Cultură și Educație

Raportul QX privind starea educației: între diagnostic curajos și omisiuni critice

20 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?