Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Rudy Giuliani, fostul primar al New York-ului, rănit într-un accident de maşină
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Rudy Giuliani, fostul primar al New York-ului, rănit într-un accident de maşină

Daniela Moise
Autor
Daniela Moise
Publicat 1 septembrie 2025
Distribuie

Fostul primar al oraşului New York, Rudy Giuliani, a fost rănit într-un accident de maşină în statul american New Hampshire.

Giuliani era pasager într-un Ford Bronco în momentul în care acesta a fost lovit din spate în oraşul Manchester, sâmbătă seară, potrivit poliţiei locale.

„A fost diagnosticat cu o fractură de vertebră toracică, multiple laceraţii şi contuzii, precum şi leziuni la braţul stâng şi la piciorul stâng”, se arată într-un comunicat al agentului său de pază, Michael Ragusa.

Toţi cei implicaţi în accident au suferit leziuni care nu le-au pus viaţa în pericol şi au fost transportaţi la spital, a declarat poliţia.

Incidentul s-a produs la scurt timp după ce Giuliani a ajutat o presupusă victimă a violenţei domestice care i-a făcut semn să oprească pe marginea drumului, a adăugat Ragusa.

„Primarul Giuliani a acordat imediat ajutor şi a contactat serviciul 911”, a spus el.

Poliţia din New Hampshire a confirmat că ofiţerii investigau un incident de violenţă domestică când au văzut accidentul pe partea opusă a drumului.

Croaţia: vârsta de pensionare este schimbată oficial. Pensionarii au ieşit în stradă
18 decembrie 2019

„În urma coliziunii, ambele vehicule au ajuns pe banda mediană şi au fost grav avariate”, a adăugat poliţia.

Anchetatorii au declarat că au identificat şoferul care ar fi lovit maşina lui Giuliani, deşi nu au fost formulate acuzaţii şi accidentul este în curs de investigare.

Giuliani, de la „primarul Americii“ la avocatul personal al lui Donald Trump

Giuliani, în vârstă de 81 de ani, a devenit cunoscut drept „primarul Americii” după ce a fost la conducerea New York-ului în timpul evenimentelor din 11 septembrie. Ulterior, a devenit consilier şi apoi avocat personal al lui Donald Trump, deşi cei doi s-au despărţit între timp.

Ales pentru prima dată primar al oraşului New York în 1993, Giuliani era la conducere în momentul atacului din 11 septembrie asupra World Trade Center, în 2001.

Franța, Germania, Italia, Spania și alte țări europene reiau vaccinările cu AstraZeneca
19 martie 2021

În 2008, a candidat fără succes la preşedinţia SUA, iar mai târziu a devenit unul dintre consilierii lui Trump în timpul campaniei electorale din 2016. S-a alăturat echipei juridice personale a lui Trump în 2018 şi a rămas parte din ea până la alegerile din 2020.

- Publicitate -

În urma victoriei electorale a lui Joe Biden asupra lui Trump în 2020, Giuliani a răspândit afirmaţii nefondate că alegerile au fost fraudate.

În acest an, el a ajuns la o înţelegere provizorie cu doi foşti angajaţi ai comisiilor electorale care au câştigat 148 de milioane de dolari în daune după ce l-au dat în judecată cu succes pentru defăimare în legătură cu afirmaţii false privind fraudarea alegerilor.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Unforgettable Festival 2025 – București devine scena celui mai mare festival pop-simfonic din România
Articolul următor Caricatura zilei
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Sebastian Cosor și Ștefan Popescu primesc Premiul Special la Gopo 2026 pentru efectele vizuale din filmul Cravata galbenă
Cultură și Educație
„Carmen”, „Coppélia” și „Tosca”, la final de aprilie pe scena Operei Naționale București
Cultură și Educație
Românii se orientează către escapade europene pentru începutul verii
Turism

RSS Știri Financiare

  • Economia dietelor specifice: Cum s-a transformat nișa produselor „fără” într-o piață globală de miliarde
  • Managementul activelor imobiliare: Cum protejezi valoarea unei proprietăți prin controlul microclimatului
  • Valoarea medie a pensiei se apropie de 2.800 lei, în România
  • Sistemul de preluare a ambalajelor reciclabile cu sacul, IZI, bifează returnarea cu numărul 1 milion
Extern

Ploaie de rachete de croazieră ruse la Kiev și alte zone din Ucraina

2 minute
Extern

În ce stadiu se află conflictul din Ucraina la șase luni de la invazia rusă

8 minute
Extern

Nou eșec înregistrat de Theresa May în Parlamentul britanic: acordul la care a ajuns domnia sa cu Bruxellesul, ulterior îmbunătățit, a fost respins

4 minute
Extern

Parlamentul israelian a aprobat noul guvern, punând capăt „domniei” de 12 ani a lui Benjamin Netanyahu

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?